Rus askerin dehşet dolu anları! Birinci kelamı bu oldu: ‘İyi akşamlar, Ukrayna askeriyim’

Survivor

Member
Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Rusya’nın Ukrayna topraklarına işgal etmeye yönelik başlatmış olduğu savaş 6 aydır sürüyor. Savaş başladığından bu yana her iki taraftan da binlerce kişi ömrünü kaybetti, yaralandı yahut karşı tarafa esir düştü. Savaş sebebiyle konutlarını terk eden insanların sayısı milyonlara ulaştı. Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere biroldukca bağımsız insan hakları kuruluşu da savaş sırasında işlenen cürümleri araştırmaya devam ediyor. Savaşın başından bu yana esir kamplarında yaşananlarla ilgili ortaya atılan tezler ise duyanları şoke ediyor. Geçtiğimiz günlerde Rus ordusuna esir düştüğünü ve esir takası yardımıyla kurtulduğunu belirten Anna Vorosheva kamplarda müthiş şeyler yaşandığını belirtti.

Öte yandan alanda her iki ülkenin de yüklü olarak Sovyetler Birliği periyodundan kalan askeri araçları ve mühimmatları kullanımı vakit zaman taraflar ismine acı olaylar yaşanmasına sebep oluyor. Şu ana kadar basına yansıyan bilgilere nazaran her iki tarafta dost ateşi kararında başta hava kuvvetlerinde olmak üzere epey sayıda kayıp verdi. Savaşın gayrinizami biçimde devam ediyor olması sebebiyle kimi bazı enteresan durumlar yaşanmasına sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde toplumsal medyada dolanıma sokulan bir görüntüde yaşananlar izleyenleri şaşkına çevirdi.

100 GÜN GEÇİRDİ

Anna Vorosheva, Mariupol kentine insani yardım gereci götürmeye çalıştığı sırada Rusya takviyeli Donetsk Halk Cumhuriyeti milisleri tarafınca ‘terörist’ suçlaması ile gözaltına alındığını söylemiş oldu. Sovyet periyodunda bir teknik okul olan ve 1980’lerde hapishaneye dönüştürülen Olenivka gözaltı merkezinde 100 gün geçirdiğini argüman eden Anna Vorosheva, esir kampında bulunan Ukraynalı asker ve sivillerin pek berbat koşullarda kaldığını belirtti. Vorosheva, esirlere sık sık şiddet uygulandığını da sav etti. Anna Vorosheva, kampta 2 bin beş yüz ila 4 bin esir olduğunu düşündüğünü aktardı.

Donetsk’in çabucak haricinde kalan esir kampının, şiddetli çatışmalara epeyce yakın olduğu ve bölgede esir alınan Ukraynalıların birinci vakit içinderda buraya getirildiği biliniyor. 29 Temmuz’da füzelerle gaye alınan kampta bulunan epey sayıda savaş esiri ömrünü kaybetti. Füze saldırısının akabinde açıklama yapan Rus yetkililer, kampın ABD tarafınca Ukrayna’ya verilen HIMARS hayli namlulu roketatar sistemi ile vurulduğunu tez etti. Ukrayna tarafı ise tezleri reddederek memleketler arası soruşturma daveti yaptı.

Vorosheva, Rusya’nın Ukraynalı savaş esirlerini taammüden öldürdüğünden hiç kuşkusu olmadığını lisana getirerek, “Mutlak berbatlıktan bahsediyoruz” dedi ve ekledi: “Rusya onların hayatta kalmasını istemedi. Eminim patlamada ‘ölenlerden’ kimileri aslına bakarsanız cesettir. Bu azap tezlerini reddetmek için hoş bir prosedür.”

‘İYİ AKŞAMLAR, BEN UKRAYNA ASKERİYİM’

Öte yandan geçtiğimiz günlerde toplumsal medyada kısa mühlet ortasında yayılan bir görüntü izleyenleri şaşkına çevirdi. Görüntülerde bir Ukrayna askeri ormanlık alanda dolaştığı sırada şüphelendiği bir alana yaklaşırken görülüyor. Yavaş ve dikkatli biçimde şüphelendiği yere ulaşan Ukrayna askeri, kırmızı battaniyenin altında uyuyan biri olduğunu fark ediyor. Silahını battaniyeye yönelten asker dikkatlice ilerliyor. Ukrayna askerinin kendisine yaklaştığı sırada uyanan Rus asker ise birdenbire irkilerek üzerinden battaniyeyi atıyor.

Video, “İyi akşamlar, ben Ukrayna askeriyim” kelamlarıyla sona eriyor. Görüntüdeki askerlerin durumunun ne olduğu ise bilinmiyor.
ANLATTIKLARIYLA HERKESİ DEHŞETE DÜŞÜRDÜ

Daha evvel Melitopol kentinde yaşayan, çatışmaların buraya sıçramasıyla kentten ayrılmaya çalışırken Rus ordusu tarafınca yakalanan 16 yaşındaki Vlad Buryak’ın anlattıkları duyanları şoke etmişti. Rus ordusu tarafınca esir alındığını belirten 16 yaşındaki Vlad Buryak, Washington Post ile yaptığı röportajda, tutsak kaldığı günlere ait kan dondurucu argümanlarda bulundu. İşgal altındaki bir bölgede hücrede tutulduğunu söyleyen Buryak, hücre arkadaşına tekraren azap yapıldığını söylemiş oldu. Esir tutulduğu binada birfazlaca mahkuma azap yapıldığını aktaran Buryak, tekraren azap odalarını temizlemeye zorlandığını belirtti.

Buryak, “Çoğu vakit kana bulanmış tibbi ekipmanları temizlemek zorunda kaldım. Hislerimi yitirmiş üzereydim. Paklık yaptıktan daha sonra hiç bir şey olmamış üzere davranıyordum” tabirlerini kullandı. Vlad Buryak, Ukrayna’da üst seviye bir isim olan babası Oleg Buryak’ın Rus yetkililerle yaptığı mahkum takası görüşmelerinin akabinde özgür bırakıldı.