Hastalıklar: Damgalanmaya karşı: iyileşme arkadaşları akıl hastalarına yardım eder

Beykozlu

Member
Akıl hastalığı olan herkes, diğer hastaların sorunlarıyla sıklıkla empati kurabilir. Bu nedenle eski hastalar, nekahet dönemi refakatçileri olarak aranılan uzmanlardır.

Şiddetli depresyon, iş kaybı, varoluşsal korkular – Julia Kistner’ın arkasında uzun bir sınav var. 15 yaşından beri akıl hastalığı hayatını bir iplik gibi akıyor ve zaman zaman çalışmasına ve sosyalleşmesine engel oluyor.

Bugün Kistner bu zamana hala olumlu bir bakış açısıyla bakabilir – çünkü hastalığın sözde “lekesi” onun için yeni bir fırsat haline geldi: Nekahat dönemindeki bir refakatçi olarak Kistner artık diğer hastaların zihinsel sorunlarla başa çıkmalarına ve onların iyileşme yollarına yardım ediyor. hayatı bulmaya kararlı.

“Beni her zaman rahatsız eden şey şimdi değerli bir şey haline geliyor çünkü artık terapi ve klinikte edindiğim iyi ve kötü deneyimleri aktarabiliyorum.”

konuşmalarda destek

Gießen ve Marburg’daki Üniversite Hastanesindeki psikiyatri ve psikoterapi kliniğinde Kistner, zaman içinde kendileri için bakış açıları geliştirebilmek için hastaları kendi teşhislerini kabul etmeleri için danışmanlık ve grup tartışmalarında desteklemektedir. Programın adı “Onurlu Bir Şekilde Kendi Başına Durmak”tır – asıl amaç, katılımcıların teşhislerini ifşa edip etmeyecekleri ve kime açıklayacakları konusundaki kararlarında onlara destek olmak ve damgalamaların üstesinden gelmektir.

Kistner aşılması gereken engellerin farkında. Artık ciddiye alınmayacağı, daha az değerli ve daha az üretken olarak etiketleneceği endişesiyle çevresindekilerle iletişim kurma korkusunu o da yaşıyordu. Kistner, “Bunu bir noktada kendinize koyarsanız, toplumun bir parçası olursunuz” diyor. “Bu kendini damgalama daha sonra utancı tetikler, bu yüzden bu konuda daha fazla konuşmak istemezsin.” Sorunları gizlemek ve hala çalışmak için muazzam bir baskı yarattı.

Klinik direktörü Christoph Mulert, bu tür sorunları ve hastalar için ne kadar stresli olabileceğini biliyor. Depresyonun “yaygın hastalığı” bile aile, arkadaşlar ve işverenler arasında hala anlayış eksikliğini, reddedilmeyi ve damgalanmayı tetikliyor. Mulert, Almanya’da her üç kişiden biri her yıl bir akıl hastalığından etkilense bile, bunun gerçek kabulden henüz uzak olmadığını söylüyor.

Örneğin iş yerinde kronik stres nedeniyle bitkinlik anlamına gelen “tükenmişlik” terimi bir miktar hareket getirmiştir. “Ancak, psikozlar, şizofreni gibi, at gözlüklerinin daha sıkı hale geldiği, işlerin diğer yöne gitme eğiliminde olduğu akıl hastalığı alanları var.” Mulert’e göre iyi haber: “Depresyonu olan kişilerin artık tedavi arama ve onu alma olasılığı daha yüksek.”

eğitim ve sosyal hareket

2013 yılında binicilik terapisti olarak mesleğini icra edememesine neden olan bir binicilik kazasının ardından Kistner, sözde Ex-In hareketi aracılığıyla nekahat refakatçisi olarak eğitime başlamaya karar verdi. Ex-In, “Deneyimli Katılım” anlamına gelir. Başlangıçta zihinsel krizlerdeki insanlara yardım etme motivasyonundan geliştirilen, “güçlendirme” anahtar kelimesi altında, yalnızca akut olarak etkilenenleri güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda psikiyatrik deneyime sahip kişilerin aktif bir rol oynamasını sağlamak isteyen bir sosyal hareket haline geldi. psikiyatrik bakımda.

Bir yıllık eğitim, kendi kaderini tayin etme ve kendi kendini güçlendirme, umut, bireysel anlam bulma ve toplum yaşamına katılım gibi konulara odaklanmaktadır. Kişilerin eksiklikleri yerine güçlü yönleri ve potansiyelleri ile odaklanan ve etkilenenlerin devam eden psikolojik sorunlara rağmen aktif ve mutlu bir hayat yaşayabileceklerini varsayan bu yaklaşıma “iyileşme” kavramı adı verilmektedir.

Aldığı eğitim sayesinde Kistner nelerin üstesinden gelebileceğinin daha da farkına vardı. Zaman zaman yataktan veya koltuktan kalkmasını bile imkansız kılan hastalığına rağmen önce lise diplomasını ve mühendislik diplomasını almayı başardı, daha sonra at binme terapisine geçti ve nihayet 2016’da yeniden başladı. bir iyileşme arkadaşı. Klinikte, doktorlardan ve hemşirelerden oluşan bir ekibin parçasıdır ve aynı zamanda, onda eşit düzeyde bir irtibat kişisi bulan hastalar için bir arayüz görevi görür.

Kistner, sizi tedavi eden doktora bir talep formüle etmenin bile bazıları için başlangıçta aşılmaz bir engel olabileceğini söylüyor. Daha sonra hastalarla çözümler üretir ve uygulamalarında onlara eşlik eder. Bu arada, eğitmen olmak için ileri eğitimleri tamamlayarak diğer eski hastaların bu mesleğe girmelerinin önünü açtı.

Finansman sorunu

Ancak, finansman bir engel olarak kabul edilir. Şimdiye kadar, nekahat refakatçilerinin maaşları genellikle kliniklerin veya sosyal kuruluşların ilgili bütçelerinden, sağlık sigortası şirketlerinin veya diğer kuruluşların zar zor karşıladıkları bütçelerinden ödenmiştir. Örneğin, eski temsilciler, birkaç ay önce bir kılavuzda iyileşen refakatçilerin temel görevlerini de ortaya koyan Federal Ortak Komite’de bunun için kampanya yürütüyorlar.

Ex-In Germany’nin yönetim kurulu üyesi Catharina Flader’e göre, şimdiye kadar ülke çapında yaklaşık 2000 kişi kurtarma refakatçisi olarak eğitildi ve bunların yaklaşık üçte biri şu anda meslekte çalışıyor.

Federal Ortak Komite’deki hasta temsilcisi Herbert Weisbrod-Frey, hasta temsilcilerinin bakış açısından bu yeterli olmaktan çok uzak – hastanelerin yaklaşık 800 psikiyatri ve psikiyatri bölümünde tek başına koğuş başına bir veya iki nekahat refakatçisi istenebilir, diyor. . Kılavuzda görevlerinin yer alması ile gelecekte sağlık sigortası şirketleriyle finansman konusunda müzakerelerin daha kolay olacağı umulmaktadır.

dpa

#Konular