Dünyanın konuştuğu olay! ‘Tüfeğiyle Rus uçağını düşürdü’

Survivor

Member
Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – 178 günü geride bırakan Rusya – Ukrayna savaşında Ukrayna ordusu, savaşın birinci gününden itibaren sivil halkın da takviyesi büyük bir direniş gösteriyor. Ukrayna’nın kuzeyinde Belarus hududuna yakın bir noktada bulunan Chernihiv kentinde yaşayan ve emekli bir Ukrayna vatandaşı olan Valeriy Fedoroviç’te savaş başlamasıyla bir arada direnişe katılan sivillerden birisi. Savaşın başından bu yana silahlı direnişe katılan Fedoroviç, geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Hudut Hizmeti tarafınca yapılan açıklamanın arından binlerce direnişçi içinden sıyrılarak direnişin ‘sembollerinden’ biri oldu. Tam yaşı açıklanmayan yaşlı adamın, hudutların korunması konusunda ‘üst düzey’ gayret gösterdiği belirtilen açıklama ise duyanları şaşkına çevirip tartışmalara sebep oldu.

‘UÇAK DÜŞÜRDÜ’

Ukrayna Devlet Hudut Hizmeti’nin dün yaptığı açıklamada, “Savaşın birinci günlerinde Cherniv’de direnişçilere katılan ve emekli bir vatandaş olan Valery Fedorovych, Cherniv kentinde yapılan ağır Rus bombardımanı sırasında tüfeğiyle düşman hava kuvvetlerine ilişkin bir Su-34 tipi savaş uçağını düşürdü” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında ise, “Aramızdaki kahramanlardan biri düşmana ilişkin uçağı düşürdü ve devlet sonlarımızın korunmasına yardım ettiği için madalya ile ödüllendirildi” denildi.

Akıllara sakinlik veren tez biroldukça tartışmaya sebep oldu. Biroldukca kişi yayınlanan açıklamaya kuşkuyla yaklaşırken, araştırmacılar av tüfeği ile Su-34 tipi bir savaş uçağı düşürülmesinin mümkün olmadığını belirtiyor.

‘TÜFEĞİ ALIP ATEŞ ETTİM’

Ukrayna Devlet Hudut Hizmeti tarafınca yapılan açıklamada Valery Fedorovych’in olaya dair bilgi verdiği bir görüntü da yer aldı. Videoda yıkılmış binalar içinde sırtında tüfekle yürüyen Fedorovych, savaşın birinci basamağında Rus uçaklarının önemli biçimde bombaladığı Cherniv kentindeki hasarı gösteriyor. Fedorovych, uçağın enkazına ilişkin olduğu düşünülen bir parçayı göstererek olayı anlatmaya devam ediyor.

Uçağı düşürdüğü ana dair imgeler olduğunu belirten Fedorovych, “Tüfeğimi aldım ve ateş ettim. daha sonrasında uçağın düştüğünü gördüm” dedi. Fedorovych’in uçağı “düşürdüğü” ana ait olduğu sav edilen görüntü da art planda biroldukca kişinin sevinç çığlıkları attığı duyuluyor.

AKILLARA KÖRFEZ SAVAŞI GELDİ

Ukraynalı yetkililerin savı akıllara ABD’nin 2003 yılında Irak’a gerçekleştirdiği müdahaleyi getirdi. ABD ordusunun Irak topraklarına girmesinin akabinde Iraklı yetkililer yaptığı açıklamada, Başşehir Bağdat’ın 100 kilometre güneyinde bulunan Kerbela bölgesinde yaşayan çiftçilerin tüfekle ABD ordusuna ilişkin AH-64 Apache tipi bir helikopteri düşürdüğünü açıklamıştı. Günlerce dünyanın gündeminden düşmeyen Iraklı çiftçi Minkaş, savaşın akabinde yaptığı açıklamada, ‘‘O helikopteri ben düşürmedim. Tarlaya gittiğimde oradaydı. Devlet yetkilileri bu türlü konuşmamı istedi’’ sözlerini kullanmıştı.