Bilişsel çarpıtma nedir makale ?

Eflatun

Global Mod
Yetkili
Global Mod
Bilissel Carptma: Tanm ve Ozellikleri

Bilissel carptma, bir kisinin gercek dunya ile ilgili anlamn yanls yorumlamasn ifade eden psikolojik bir kavramdr. Bilissel carptma, herhangi bir bilgiye, deneyime veya davransa kars olan onyarglarn carptlmas, ozdeslik olusturmaya calslmas veya yanls anlamlar ckarmaya calsmas olarak tanmlanr. Bilissel carptma, insanlarn gerceklik algsn carptarak, gerceklik ile ilgili bilgileri anlamalarn ve yorumlamalarn etkileyebilir. Bilissel carptma, ozellikle gunluk yasamda skca karslaslan bir psikolojik kavramdr.

Bilissel Carptma Tipleri

Bilissel carptma, birden cok tipi vardr. Bunlar arasnda; tutum carptmas, karslastrmal carptma, ozdeslik carptmas, oznellik carptmas, ozellik carptmas, yanlsama carptmas ve diger bilissel carptmalar bulunur.

Tutum Carptmas: Tutum carptmas, insanlarn kendilerinden kaynaklanan duygular yonetmesine izin veren bir bilissel carptmadr. Tutum carptmas, insanlarn beklentilerine, degerlerine ve tutumlarna gore dunyay anlamalarn kolaylastrr.

Karslastrmal Carptma: Karslastrmal carptma, insanlarn, diger insanlarla karslastrlarak, cevrelerindeki seyleri yorumlamalarna izin veren bir bilissel carptmadr. Karslastrmal carptma, insanlarn cevrelerindeki farkl durumlar daha iyi anlamalarn saglar.

Ozdeslik Carptmas: Ozdeslik carptmas, insanlarn kendilerini anlamak ve cevrelerindeki diger insanlar anlamaya yardmc olan bir bilissel carptmadr. Ozdeslik carptmas, insanlarn kendilerini kendileri ve baskalaryla karslastrarak kendilerini anlamalarn saglar.

Oznellik Carptmas: Oznellik carptmas, insanlarn kendi dusuncelerini, duygularn ve tutumlarn oncelikli olarak kendilerinin deneyimlerini yorumlamaya yonelik bir bilissel carptmadr.