bayanın Hukukta Yol Haritası: Hakkını bildiğin kadar kuvvetlisün

Survivor

Member
“Hukuk yalnızca mahkeme salonlarında ya da adliye koridorlarında karşımıza çıkmaz. Hukuk ömrümüzün bir kesimidir. Bu noktada haklarımızdan haberdar olmak da günlük yaşantımızı kolaylaştırmaktadır.”

‘‘Hakkını bildiğin kadar kuvvetlisün” sloganı ile yola çıkan Avukat Lerzenur Asan Elik “bayanın Hukukta Yol Haritası” kitabıyla başta bayanlar olmak üzere toplumun her kesitine hayatları boyunca haklarını hukuk yoluyla bulmaları konusunda yol gösterici olmayı amaçlıyor.

Avukat Lerzenur Asan Elik, “hanımın Hukukta Yol Haritası” kitabına ait gerçekleştirdiği açıklamada, “Bilgi güçtür, bilen bayan kuvvetlidür, bilen bayan özgürdür. Haklarından haberdar olmayan bayan, haklarını da talep edemiyor. Hak ihlalleri karşısında sesini çıkaramıyor. Ben de kitabımı hazırlarken bilhassa bayanları haklarından haberdar etmeyi amaçladım. Bayanların özel ve iş hayatlarında yaşadıkları zorlukların önüne geçmek istedim. Kitabımda bayanların haklarını tek tek anlattım” diyor.

Lerzenur Asan Elik kitabının giriş kısmında yurttaşların Anayasa ve maddelerdeki haklarını bilmesinin en az maddelerin meclisten geçip Resmi Gazete’de yayınlanması kadar değerli olduğuna vurgu yapıyor. Yurttaşların haklarına ait bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirten Elik, bu noktada özelikle bayanların haklarına erişebilmeleri gerektiğine dikkat çekiyor.

Avukat Lerzenur Asan Elik “hanımın Hukukta Yol Haritası” kitabının giriş kısmında şu açıklamaları yapıyor:

“Hukuk devleti olmanın baş şartı kanun yapmak kadar o kanunu uygulamaktır. Yalnızca kanunu yazarak değil fiiliyatta da kullanılmalarını sağlamaktadır. Kanunun uygulamasının önündeki manileri kaldırmaktadır. Çünkü yalnızca kitaplarda kalan, uygulanmayan kanununun topluma hiç bir yararı yoktur. Çağdaş hukuk devleti olmanın bir öteki şartı ise toplum ortasında erkeğe olduğu üzere bayana da toplumsal, siyasal ve kültürel hakları tanımak ve bu haklarına hürmet gösterip (ki bu haklar bir lütüf değildir) kullanmalarını sağlamaktır”

Avukat Lerzenur Asan Elik’in dört kısımdan oluşan ve pek anlaşılabilir, açık ve sade bir lisanla yazılan kitabı, bayan haklarını tarihi ile başlıyor. Akabinde bayan istihdamı ve çalışan hanımın hakları, uygar kanunda bayan ve boşanan bayan hakları, şiddet ve şiddete uğrayan bayanların hakları üzere bayanların hayatında her an karşılaşabilecekleri problemler karşısında ne yapabilecekleri ve nereye başvurabilecekleri anlatılıyor.

Lerzenur Asan Elik ayrıyeten yapıtından elde ettiği geliri Türk Üniversiteli Bayanlar Derneği’ne bağışlıyor.