70 bin lirayla yola çıktılar! Para kazanmak için tek yaptıkları köy köy gezmek

Survivor

Member
Sibel Sarı 10 yıl dokumada planlama sorumlusu olarak, Deniz Sarı da yaklaşık 10 yıl lokal ve ulusal gazetelerde çalıştı. Ancak 2020 yılının ekim ayında Kaz Dağları’nın büyüsüne kapılarak tüm kurumsal hayatlarını geride bırakan Sarı ailesi, 1+1 meskenini ve arabasını satıp İstanbul’dan Balıkesir’in Edremit ilçesine göç etti. Yola çıkarken yalnızca 70 bin lira birikimleri olduğunu söyleyen çift, köyleri gezerken de bir köy meskeni kiraladı. Artık vakit içinderının bir kısmını Akçay’daki konutlarında, bir kısmını da Edremit’teki köy meskeninde geçiriyorlar. “İstanbul’u epey seviyorduk lakin artık çekilmez hale gelmişti” diyen Sarı ailesi, “Trafikli, gürültülü ve kalabalık bir ortamdan uzaklaşıp sakin bir yerde yaşamak, çocuğumuzu daha sakin bir yerde büyütmek istedik. Her gün betonların içinde çalışmaktansa daha pak, yeşilliğin olduğu yere göç etmeye karar verdik” diyerek şunları söylemiş oldu:

“yaşamın nitekim epeyce kısa olması bizim emekliliği beklemeden bu sonucu almamıza vesile oldu. ‘Ne istiyoruz?’ sorusuna karşılık ararken kendimizi Kaz Dağları’nda bulduk. hayatı ertelemeden neyi istiyorsak onu yapmaya karar verdik.”

‘GEÇİMİMİZİ YOTUBE GELİRİYLE SAĞLIYORUZ’

Akçay’a birinci geldiklerinde ellerindeki hazır parayı kullanmaya başladıklarına değinen Sarı çifti, göç etmedilk evvel açtıkları YouTube kanallarını etkin biçimde kullanmaya başladı. Deniz Sarı, “Çevredeki köyleri gezerken görüntüler çekip yüklemeye başladım ve kısa bir süre ortasında olumlu geri dönüşler oldu. Şu an geçimimizi yalnızca Youtube’dan elde ettiğimiz gelirlerle sağlıyoruz” bilgisini verdi.

Severek ve isteyerek yaptıkları bu iş yardımıyla özgür olduklarını ve çalışma saatlerini kendilerinin belirlediğini söyleyen Deniz Sarı, sinema sineması ve belgesel çekme hayalinin de olduğuna değindi. Köy görüntülerinde elinden geldiğince oranın tarihi ve kültürel dokusuna da değinmeye çalıştığına dikkat çeken Deniz Sarı, “Videoları belgesel görüntüler formunda yapmaya ihtimam gösteriyorum. Yalnızca seyahat görüntüsü çekmiyorum, tarım ve hayvancılık yapan üreticilerin sıkıntılarını da duyurmaya çalışıyorum. Tarihe bir not düşmüş olduğumuz için fazlaca mutluyum” dedi.

‘KÖYDE KENDİ İŞİNİZİN İŞVERENİ OLABİLİRSİNİZ’

Köydeki iş imkanlarının kısıtlı olduğunu lakin mantıklı bir biçimde üretim yapılıp bunun pazarlanabileceğinin altını çizen Deniz Sarı, “Şehirdeki işinizden daha uygun para kazanacağınızdan emin olabilirsiniz” diyerek ekledi:

“Tarım ve hayvancılık ülkesi olmamıza karşın köylerde üretim gitgide azalıyor. Zira köylerde gençler durmuyor. Türkiye’de alternatif üretim yapan biroldukca kooperatif ve ferdî üretim yapan örnekler var. Bunları daha da geliştirip örneklerin çoğalmasını sağlamalıyız. Köyde üretim yaparak kendi işimizin işvereni olmak mümkün. İstemek ve buna vakit ayırmak gerekiyor.”

‘2 SENE EVVEL 150 BİN LİRA OLAN MESKEN ARTIK 1 MİLYON LİRA’

Sarı ailesi, Akçay’a birinci taşındıklarında kiraların uygun olduğunu lisana getiriyor. Köyleri gezerken epeyce beğenen Sibel-Deniz Sarı çifti hayallerini ertelemek istemeyip 1.5 yıl evvel 600 liraya bir köy konutu kiraladı. Şimdilerde de tıpkı köy konutunda yaşayan aile, günümüzde kira fiyatlarının fazlaca yükseldiğine vurgu yaptı. Bilhassa dar gelirli aileler için mesken satın almanın neredeyse imkansız hale geldiğine değinen Deniz Sarı, “İki yıl evvel 150 bin TL’lik bir gayrimenkul, artık 1 milyon lira. Kiralar aldı başını gitti. bir daha de köye göç etmek isteyenler umudunu yitirmesin, köyleri gezerlerse kesinlikle bütçelerine göre yerler bulurlar. Köydeki kahveye oturup bir selam verdiğinizde beşerler nitekim yardımcı oluyorlar. Ayrıyeten günümüzde köye göç etmek isteyenlerin asgarî 10 bin lira aylık hasılatının da olması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

‘SIKILIRSAK DİĞER YERE GÖÇ EDERİZ’

Kaz Dağları, Sarı çiftinin tabiatı, havası, mitolojide de biroldukça kıssaya husus olması ötürüsıyla daima ilgilerini çekti. “Dünyadaki değerli oksijen depolarından biri olması, endüstrileşmeden uzak kalıp pak olması bizim ilgimizi buraya çevirdi” diyen Deniz Sarı, “Şu an burada yaşamak istiyoruz, yarın sıkılırsak ve öbür bir yere gitmek istersek yine göç ederiz. Göç etmekten korkmuyoruz” diye konuştu. Komşularının genel olarak kendilerini beğenilen karşıladığını söyleyen aile, köyde rastgele bir olumsuzluk yaşamadıklarını da belirtti. “Köydeki münasebetler kentteki komşuluk bağlantılarından daha güzel ve daha samimi” diyen Sarı ailesi, “Köy meydanında çocuğumuz biz olmadan rahatça oyun oynayabiliyor. Çocuğumuzun burada hoş vakit geçirdiğini görmek bize memnunluk veriyor” sözlerini kullandı.

‘HERKESİN PARA HARCAYIP TATİL YAPTIĞI YERDE YIL UZUNLUĞU YAŞIYORUZ’

Şehirde olsalar daha sıkıntı geçineceklerini, çocuklarına ve kendilerine ayırdıkları vaktin da tıpkı doğrultuda az olacağını söyleyen Sarı çifti, köyde yaşamaktan memnun olduklarını vurguladı. Ayrıca köyde kendi bahçenizi grup, kışlık konserve yapabileceğinizi ve mutfak gereksinimlerinizin bir kısmını bu türlü bahçenizden elde edebileceğinizi de söyleyen Sarı ailesi, pazar meblağlarının da köyde daha uygun olduğunu aktardı. İstedikten daha sonra her insanın köyde yaşayabileceğini söyleyen Sarı ailesi, “Yeter ki istesinler, herkes köyde yaşayabilir. Yer değiştiren oluyor ancak kente geri dönen görmedik. Burada tertibinizi bir sefer kurdunuz mu tekrar geri dönmek istemezsiniz. her insanın para harcayarak gelip tatil yaptığı yerde yıl uzunluğu yaşıyoruz” dedi.