West Virginia, homofobik hakaretler nedeniyle Bob Huggins’i askıya aldı ve maaşını kesti

Tory

New member
Üniversite Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Bob Huggins’in West Virginia’nın baş erkek basketbol koçu olarak görevine devam edeceğini, ancak bir röportaj sırasında iki kez homofobik bir hakaret kullandığı ve bir Cincinnati radyo istasyonunda Katoliklerle alaycı bir şekilde alay ettiği için üç maç askıya alınacağını ve maaşının kesileceğini söyledi.

Üniversite, Huggins’in sözleşmesini gözden geçireceğini ve 4.15 milyon dolarlık yıllık maaşını 1 milyon dolar azaltacağını söyledi. Farkındalık eğitimi alması gerekiyor ve 2023/24 sezonunun ilk üç maçını kaçıracak.

Üniversitenin rektörü ve atletizm direktörü ortak bir açıklamada, Division I erkek basketbolunun en başarılı aktif koçu olan Huggins’in gelecekte benzer saldırgan yorumlarda bulunması halinde derhal kovulacağını söyledi.

Pazartesi günü Cincinnati radyo istasyonu 700 WLW’de verdiği bir röportajda Huggins, bir Cizvit kurumu olan Xavier Üniversitesi’nin hayranlarını homofobik bir karalama olarak nitelendirdi ve okulun dini bağını vurguladı. Huggins, Cincinnati Üniversitesi’ndeki 16 yıllık görev süresini ve okulun Xavier ile şehir içi rekabetini tartışırken, Xavier hayranlarına iki kez homofobik bir hakaret yöneltti ve “yere sakız sakızı atan ve sonra söyleyenlere” atıfta bulundu. Ben yapmadım.” Yap.”

69 yaşındaki Huggins, üniversitenin yaptığı açıklamanın bir parçası olarak özür diledi ve yorumlarından ve yol açtığı zararlardan derin pişmanlık duyduğunu söyledi.

Çarşamba günkü açıklamasında, “Kullandığım dil için özür dilemiyorum ve tüm sorumluluğu alıyorum” dedi. “Bu olaydan ders çıkarmak için üniversite ve atletizm liderliği tarafından belirtilen eylemleri takip edeceğim. Son 24 saat içinde, derinden saygı duyduğum ve hayran olduğum meslektaşlarım ve arkadaşlarımla birkaç görüşme yaptım ve neden olduğum acının kesinlikle farkındayım.”

Maaş kesintisinin yanı sıra Huggins, İnanç ve Adalet Merkezi ile Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Merkezi’ni desteklemek için Xavier’e kişisel bir bağış yapacak, ancak bağışın miktarı açıklanmadı. Ayrıca Batı Virginia eyaletinin dört bir yanından LGBTQ liderleriyle görüşmesi gerekiyor.

Ağustos 2021’de Huggins, 2023-24 sezonuna kadar bir sözleşme uzatması imzaladı ve bu onu kolej basketbolunun en yüksek maaşlı koçlarından biri yaptı. Önceki sözleşmesine göre Huggins, Haziran 2027’ye kadar koçluk yapma veya üniversite ile ilişkisini uzatma seçeneğine sahip olacaktı. Çarşamba günkü duyuruda üniversite, Huggins’in mevcut sözleşmesinin 30 Nisan 2024’te sona erecek olan yıllık sözleşmeye dönüştürüleceğini söyledi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Huggins’in maaşından kesilen 1 milyon doların LGBTQ merkezi, ruh sağlığı danışma merkezi ve diğer kuruluşları desteklemek için kullanılacağı belirtildi.

“Üniversite Pazartesi günü kullanılan dili asla ve asla tasvip etmeyecek olsa da, bu anı kışkırtıcı dilin gelişigüzel kullanımının ve ima edilen önyargının kültürümüzü, topluluğumuzu ve sağlığımızı ve esenliğimizi nasıl etkilediğini açıklığa kavuşturmak için değerlendireceğiz. .” ifadesine yer verildi.

Huggins, 2007’den beri Batı Virginia’da eğitim görüyor. 2022’de Naismith Memorial Basketbol Onur Listesi’ne alındı ve Division I’de 900 kariyer galibiyeti elde eden altı erkek antrenörden biri.