Türlerin korunması: Serbest bırakılan 500. orangutan özgürlüğe sıçradı

Beykozlu

Member
türlerin korunması
Serbest bırakılan 500. orangutan özgürlüğe sıçradı

Orangutan Ben, Endonezya Borneo’daki Bukit Baka Bukit Raya Ulusal Parkı’nda fotoğraflandı. Neredeyse altı ay önce serbest bırakılması bir dönüm noktasıydı. Fotoğraf

© BOS Vakfı/dpa

Şu andan itibaren, Ben adında büyük bir maymun yeniden doğal ortamında yaşıyor – ve görünüşe göre başarılı bir şekilde: kısa bir alışma döneminden sonra, bir ficus ağacının tepesine rahat bir yuva yapıyor.

Orangutan Ben’in yaklaşık altı ay önce Borneo’da serbest bırakılması bir dönüm noktasıydı: O, BOS Vakfı’nın (Borneo Orangutan Hayatta Kalma) adanın Endonezya kısmında vahşi doğaya saldığı 500. büyük maymundu. Şimdi neşeli bir kesinlik var: Görünüşe göre Ben, özgürlüğe sıçramada çok başarılıydı. Bir BOS gözlem ekibi geçtiğimiz günlerde Bukit Baka Bukit Raya Milli Parkı’nda 12 yaşındaki çocuğa rastladı ve onu mükemmel bir sağlık durumunda buldu.

Hayvan refahı örgütü, “İki gözlemci, Ben’in yiyecek aramak için gün boyunca aktif olarak ağaçların arasında dolaştığını ve çeşitli orman meyveleri, yapraklar ve ağaç kabukları yediğini görmekten memnun oldu” dedi. “Ayrıca dalların üzerinden geçerek Rangkong Nehri’nin bariyerinde ustalaştı.”

Akşam Ben, bir ficus ağacının tepesine rahat ve istikrarlı bir yuva yaptı ve geceyi burada geçirdi. “Hayvanların beslenme durumunu değerlendiren bir ölçü olan Ben’in Vücut Kondisyon Puanı (BCS) onun sağlığının iyi olduğunu gösteriyor” denildi. Ormanı keşfetmesi ve yiyecek arama faaliyeti, orangutanın yeni ortamına iyi uyum sağladığını gösterdi.

Ben daha önce orman anaokulunda, orman okulunda ve son olarak orman üniversitesinde yıllarca ormandaki hayata hazırlanmıştı. Süreç uzun ve yorucu. BOS, “Protégé’lerimizi büyük özgürlük için ne kadar iyi hazırladığımız, ancak ormanda kendi başlarına başa çıkmaları gerektiğinde ortaya çıkıyor,” diye açıkladı.

Orangutan, “ormanın adamı” anlamına gelir. Kırmızı-kahverengi büyük maymunlar artık sadece Borneo ve Sumatra adalarında yaşıyor. Uzmanlara göre, birkaç on yıl içinde vahşi doğada soyu tükenmiş olabilir. Kaçak avlanma, hurma yağı tarlaları ve orman yangınları onları etkiliyor. Buna ek olarak, birçok hayvan, bebeklikten itibaren evcil hayvan olarak, bazen korkunç koşullar altında tutulur – bu, hayvan hakları aktivistlerinin genellikle kurtarıldıktan yıllar sonra üstesinden geldiği bir travmadır.

dpa

#Konular