Tek maksadını dünyaya duyurdu! ‘Yürüyen’ yılanlar izlenme rekoru kırıyor

Survivor

Member
Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Dünyada bulunan en eski yılan fosilinin 120 milyon yıl öncesinde hayatış olan bir yılana ilişkin olduğu iddia ediliyor. ‘Yılanların atası’ olarak söz edilen canlının günümüzdeki yılanlardan tek farkı ise ayakları olması. Tetrapodophis amplectus (dört ayaklı yılan) ismi verilen canlının uzuvlarını yürümek için değil, çiftleşme esnasında ve avını yakalarken kullandığı düşünülüyor. Tetrapodophis’in deniz canlılarında görüldüğü üzere uzun bir kuyruğa sahip olmaması sebebiyle bilim insanları onun toprakta yaşayan canlılardan evrimleştiğini var iseyıyor.

Kısmen mühendislik bilgisi bulunan ve kendini ‘yılan aşığı’ olarak tanımlayan ABD’li YouTuber Allen Pan, duyanları şaşkına çeviren bir fikirle yola çıkarak farklı bir makine tasarlamaya karar verdi. Yılanların yaklaşık 100 ila 150 milyon yıl evvel bacakları olduğunu belirten Pan, vakit içinde evrim geçiren yılanların ayaklarını kaybettiğini ve sürünerek hareket ettiklerini söylemiş oldu.

Genç adama göre bu durumun temelinde genetik bir mutasyon var. Buna epeyce üzüldüğünü belirten Youtuber, yılanlara ‘bacaklarını geri vermek’ için değişik bir işe girişti. Tasarım ve üretim sürecini toplumsal medya üzerinden paylaştığı ve kullanıcılar tarafınca büyük ilgi goren görüntüsü ise izleyenleri şaşkına çevirdi.

‘MUHTEŞEM BACAKLAR YAPACAĞIZ’

Yılanların bacakları olmadığı için kendini berbat hissettiğini söz eden Pan, “Bu hayvanlar bacaklarını kaybetmişler ve benden öteki kimse onlara yardım etmek kederinde değil” dedi. Kedilerin, köpeklerin ya da farklı tıptaki hayvanların bacaklarını kaybettiğinde tüm insanların bir ortaya gelerek yardım etmeye çalıştığını vurgulayan Youtuber, “Herkes onlara yardım etmeye çalışıp Allah’a dua ediyor. Ben de bunun birebirini yılanlar için yapıyorum” şeklinde konuştu.

Yılanların yürüyebilmesini sağlayacak bir makine üzerinde çalıştığını söz eden Pan, “Onların takıp çıkarabileceği bir tasarım yapmak istiyorum” diye konuşarak fikrinin çabucak hemen konsept tasarım basamağında olduğunu iletti. Lakin öncellikle yılanların içine sığabileceği uzun plastik bir tüp kullanmayı planladığını da ekledi.

YILANLARLA TEST ETTİ

Pan, tüplere takılı, kablosuz olarak etkinleştirilebilen ve bir dizüstü bilgisayarda programlanabilen dört robotik bacak bulunan tasarımı geliştirmeye devam ediyor. Yılanların sürünmesini engellemek için tasarladığı makineyi test etmek için bir yılan yetiştiricisine giden YouTuber makinesini de test etti. Test için tüpün içine yılan girdiği anda kamerasını çalıştıran Pan, “Şu anda epeyce heyecanlıyım. Bir yılan tüpe girdi ve yürümeye fazlaca yakın. Bu onun ismine inanılmaz bir durum. Mekanik bacakları yardımıyla artık daha rahat hareket edecek” yorumunu yaptı. Yılanın tüpe büsbütün yerleşmesinin akabinde robotik bacakları hareket ettiren Pan, “Evet, yılan dostumuz bacaklarını sahiden geri istiyor” notunu düştü.

Yılanın robotik bacaklar yardımıyla ‘yürümesi’, Allen Pan tarafınca bilgisayar üzerinden komuta edilmiş olsa da biroldukça toplumsal medya kullanıcısı yaşananları ilgi cazibeli buldu ve görüntüyü binlerce sefer izledi.

Bir toplumsal medya kullanıcısının görüntünün altına yaptığı, “Bacakları olmayan bir yılan sahibi olarak, bu küçük adama bacaklarını iade ettiğin için sana minnettarım” yorumu ise dikkat çekti.

EVDE BESLEDİĞİ YILAN MAHALLENİN KABUSU OLDU

22 yaşındaki Chris Gifford ise yarım milyondan fazla takipçisi olan bir toplumsal medya fenomeni. TikTok yardımıyla yalnızca ülkesi ABD’de değil tüm dünya çapında ilgiyle takip edilen ve takipçilerini sık sık şaşırtan bir yıldız. Takipçilerini şaşırtmasının en büyük sebebi ise beslediği hayvanların kedi ya da köpek üzere alışıldık hayvanlar olmaması. Tüm dünyanın en epeyce korktuğu hayvan onun en büyük “dostu”.

Gifford’un meskeninde beslediği bir Kobra yılanı, geçtiğimiz yıl meskenden kaçtı ve mahallede bulunan başka meskenlerin bahçesinde görüldü. Bir anda mahalle sakinlerinin endişeli düşü olan yılanlar, hayvan muhafaza gruplarına yapılan şikayetin akabinde Gifford’un konutundan çıkarıldı. Yılanlarını yetkililere teslim etmek zorunda kalan Gifford, kanunları çiğnediği için 13 bin dolar (233 bin TL) para cezasına çarptırıldı.