Sarsıntıda kaybolan kızını 23 yıldır arayan acılı anne: ‘Gözde biz seni bulamadık, sen bizi bul’

Survivor

Member
Nurgül Karamert, 1970 yılında Adapazarı’nda doğdu. 1993 yılında evlenen Nurgül, Kocaeli’nin Gölcük ilçesinin Kavaklı Mahallesi’ne gelin olarak gitti. bir süre daha sonra bu evliliğin meyvesi olarak Beğenilen dünyaya gözlerini açtı. Karamert çifti, kızlarının doğmasıyla bir arada çekirdek bir aile olarak keyifli bir biçimde hayatlarına devam etti. 16 Ağustos 1999 tarihi biroldukça kişi üzere onlar için kolay bir gündü. Akşam birinci katta oturan komşularının kına gecesi vardı. Nurgül, 6 yaşındaki kızı Beğenilen ile oraya gitti. Beşinci kattaki konutlarına geldiklerinde tarih 17 Ağustos’u, saat ise gece 01.30’u gösteriyordu. Beğenilen uyumuştu. Nurgül, evvel kızını yatağına yatırdı. Saat 02.00 civarında ise kendisi uyudu. Lakin gürültü ve sarsıntıyla bir anda uyanıp bağırmaya başladı.

Eşi birinci sarsıntıyı hissetmemişti. Nurgül’ün bağırma seslerine o da çabucak uyandı. Nurgül o günü, “Sallanıyorduk, çabucak ayağa kalkıp kapıya yöneldim. Odanın kapısı açıktı lakin yaşanan sarsıntıyla birdenbire kapandı. Kapıyı açmaya çalıştım. Gayem çabucak yan odadaki kızımı alıp binadan çıkmaktı. Binanın yıkılacağı hiç aklıma gelmedi. Zorda olsa kapıyı açmayı başardım. Tam Gözde’nin odasının eşiğine adım attığım esnada bina saniyeler ortasında çöktü. Bir adım daha atabilseydim Gözde’nin odasında olacaktım fakat o adımı atamadım” diyerek yaşadığı üzüntüyü lisana getirdi.

“Binanın çöktüğü an ‘Ölüyoruz’ dedim. Eşim benim arkamdaydı. birlikte kelime-i şehadet getirdik. Bina çöktü lakin eşim ve ben yaşıyorduk. Sıkıştığımız için birbirimizi bakılırsamiyorduk ancak seslerimizi duyuyorduk. Eşim fazlaca fazla darbe aldığı için daima bayılıyordu, ben de konuşarak onun uyumasını engellemeye çalışıyordum. O sırada daima yardım istedim. her insanın sesini duyuyordum lakin beni kimse duymuyordu.”

‘TEĞMEN İLE BİRLİKTE ASKERİ HASTANEYE GİTMİŞLER’

Çift, 12 saat enkaz altında kaldıktan daha sonra kurtarıldı
. Nurgül kurtarılma anını, “Yan bina ile bizim oturduğumuz binanın enkazları birbirine karışmış. Yan binada oturan bir kişi kendi ailesini ararken tesadüfen bizim sesimizi duydu. Kelam konusu o kişi ailesini bulmak için gelmeseydi tahminen bizim kurtulma ihtimalimiz hiç yoktu. Maalesef onun eşi ve çocukları enkazın altında kalarak can verdiler. Lakin bizim yaşayacak günümüz varmış” diyerek anlattı.

Karamert çifti enkazdan çıkarılıp hastaneye kaldırıldı. Aldıkları darbeler niçiniyle Nurgül 15, eşi ise 3 ay tedavi gördü. Onların durumu yeterliydi lakin kızları Beğenilen ortada yoktu. Nerede olduğu ise kısa bir süre daha sonra anlaşıldı. Gözde enkazın altında kalmamış, dışarı çıkmıştı. Binalarının karşısındaki boş toprağa gitmişti. Onu yan binadaki bir teğmen gördü. Beğenilen Teğmen’e, “Abi ben uyuyordum, uyandığımda dışarıdaydım. Oradan yürüyerek buraya geldim” demişti. Teğmen başından yaralıydı. Çocukta bir iç kanama olabileceğini düşündüğü için Gözde’yi yanına alıp bir arada askeri hastaneye gittiler. Fakat yaralı teğmen hastane bahçesinde bayıldı. Ayıldığında ise Beğenilen yanında yoktu. Karamert çifti bu ayrıntıları güzelleşen teğmenin kendilerine ulaşmasıyla öğrendi.

PEKİ BEĞENİLEN NEREDE?

O günden daha sonra Karamert çifti Gözde’yi her yerde ortada fakat hiç bir yerde bulamadı. Pekala lakin Beğenilen neredeydi? Nurgül, Gözde’yi bulmak için televizyon programlarına çıktı. Bu durum 11 yıl daha sonra Gözde’ye ulaşmak için umutların yeşermesini sağlayacaktı. Zira program daha sonrası bir bayan Nurgül’e ulaştı ve “Albay olan ağabeyim sarsıntıda Beğenilen isminde bir kız çocuğuna rastladığını ve ailesi öldüğü için onu himayesine aldığını söylemiş oldu” dedi. Bunun üzerine Karamert ailesi çabucak savcılığa dilekçe verdi. Lakin albay ölmüştü. Hayattayken iki evlilik yapan albayın ikinci evliliğinden bir kızı bir oğlu vardı. Lakin albay onları bırakıp birinci eşine geri dönmüştü. Deprem olduğunda da birinci eşiyle birlikte yaşıyordu. Gözde’yi albayın kız kardeşi, oğlu, komşular hepsi biliyordu lakin birinci eşi ısrarla görmediğini söylemiş oldu.

“Gözde’yi ararken bir taraftan da hayata tutunmaya çalıştım. Bu süreçte iki çocuğum dünyaya geldi. Yaşamak ve iki evladıma bakmak zorundaydım. Şayet bir gün Beğenilen bulunur ve o sırada ben ölmüş olursam diye verdiğim çabayı anlatmak emeliyle ‘ Beğenilen – Sesimi Duyan Var mı?’ isimli bir kitap yazdım. Gözde’nin ‘Annem beni aradı mı yoksa aramadı mı?’ kuşkularını yok etmek istedim. Kızıma miras bıraktım.”

’23 YILDIR KIZIMI ARIYORUM’

Albayın birinci eşinin gözaltına alındığını fakat vakit aşımı niçiniyle sorgulanamadığını söyleyen Nurgül, “Kızımın yaşadığına, bir yerlerde nefes alıp kalbinin attığına daima inanmıştım. İnanarak tam 22 yıl gayret verdim. Son bir yıldır polisler de araştırma yapıyor. Bana bakılırsa Beğenilen yüzde 100, polislere göre yüzde 99 yaşıyor. Ellerinde ispatlar var lakin Beğenilen yok. 23 yıldır kızımı arıyorum, aramaktan da hiç vazgeçmedim. Yarı ömrümü kızımı bulmaya adadım. Ben kızımı bulamadım, kızım beni bulsun” diyerek Gözde’ye davette bulundu.

‘Benim de bir öyküm var’ diyorsan, en kıymetli konuğumuz olarak seni de bekliyoruz: [email protected]