Renkli ve bölücü bir antrenör olan Kim Mulkey bir şampiyonluk daha kazandı

Tory

New member
Louisiana Eyaleti basketbol koçu Kim Mulkey kenarda topuklu ayakkabılarla yakalayıcı gibi çömeliyor ve “Bu ceketin yapımında hiçbir ebegümeci ölmedi” anlamına gelen pembe çiçekler ve yapay çiçeklerle süslenmiş kollar giyiyor.

60 yaşındaki Mulkey, kadınlar NCAA turnuvasının önceki bir turunda “Bakın, biz Louisiana’lıyız” dedi. “Parıltıyı seviyoruz, elmasları seviyoruz, Mardi Gras’ı seviyoruz, yemek yemeyi ve parti yapmayı seviyoruz.”

Pazar günü, Mulkey altın, pembe ve siyah pullarla kaplan çizgili bir pantolon giydi. Bununla birlikte, bir koçun gösterişli gardırobunu önemsiz şeylerle ilişkilendirmesi büyük bir hata olurdu. Pazar günü LSU’nun Iowa ve yıldız koruması Caitlin Clark’ı 102-85 yenmesiyle Mulkey, Baylor’daki üç şampiyonluğuna baş antrenör olarak dördüncü ulusal şampiyonluğunu ekledi. Sonuncusu, kadroda dokuz yeni oyuncuyla LSU’daki ikinci sezonunda geldi.

Mulkey sahada “LSU’da 2. yılınız ve o kupayı kaldırmanız çılgınca,” dedi.

Kolej basketbolunda bölücü bir figür, özellikle de Mulkey’nin dini okulda oynarken bir lezbiyen olarak cinselliğini küçümseme tavsiyesine kızan eski Baylor yıldızı Brittney Griner ile karmaşık ilişkisi söz konusu olduğunda. Griner bir yıl önce Rusya’da tutuklandığında ilişkileri yeni bir sınava tabi tutuldu.

Yine de Mulkey sorunlu oyunculara ikinci bir şans vermede çok başarılıydı. Ve şimdi, Connecticut’ta Geno Auriemma (11 şampiyonluk) ve eski Tennessee teknik direktörü Pat Summitt’in (sekiz şampiyonluk) arkasında, Division I’deki en başarılı şampiyona koçları arasında yer alıyor.

Pazar günleri her zaman olduğu gibi Mulkey yedek kulübesinde oturuyordu. Yumruklarını sıktı ve takımı ilk yarıda 3 sayılık atmaya devam ederken “şükürler olsun” der gibi baktı. Oyun nihayet elindeyken, gözyaşlarını tutmaya çalıştı. Daha önce sinirlendiğinde ayaklarını yere vurdu ve bir hakemin yüzüne tokat attı, Clark’ın şutlardan kurtulmak için dirsek atmasını taklit etti.

Duke’ta forma giyen ESPN yorumcusu Jay Bilas, Mulkey’den korktuğu için LSU’yu Final Four takımı olarak grubuna dahil ettiğini söyledi. Ancak oyuncuları tutkularından ve hararetli enerjilerinden besleniyor gibi görünüyor.

UCLA koçu Cori Close, “Bazen işleri yapma şekli hakkında kıkırdayabilirim,” dedi, “ama kendine güveni ve havası takımlarına da geçiyor ve onlar kazanıyor.”

Kadın Basketbol Antrenörleri Derneği’nin görevden ayrılan Başkanı Close, “Onu saygıyla izliyorum, çocuklarına sıkı oynama, savunmaya değer verme ve büyük bir özgüvenle oynama yeteneğinin onun elit olduğuna inanıyorum.” Ve bence bu tüm X’lerin ve O’ların ötesine geçiyor.”

Takımını 2021 ulusal şampiyonluk maçına götüren Arizona koçu Adia Barnes, Mulkey’nin stratejik manevralarının hafife alındığına inandığını söyledi. Pazar günü LSU, Güney Carolina’nın Iowa’ya karşı yarı finalde yapamadığı çevre şutlarını vurdu. Five Tigers çift haneli sonuçlar elde etti. Oyun kurucu Alexis Morris, 30 sayı ve 8 asistle oynayan ancak tetiği çektiği için iki kez çağrılan ve son 15 şutunun 10’unu kaçıran Clark’ı sıkıştırdı.

Üçüncü çeyreğin sonuna doğru hüsrana uğrayan Clark, topu arkasından attı ve oyunu geciktirmek için teknik faul yaptı. Clark değil ama Morris (21 sayı, 9 asist) maçın en önemli oyunlarını oynadı.

Morris kürsüden Clark’a hitaben “Caitlin, harika bir maç çıkardın, harika bir oyuncusun,” dedi. “Ama LSU’ya saygı göstermelisin. Adıma saygı göstermelisin. Koç Kim Mulkey’e de hakkını vermelisin.”

Mulkey’nin yüzündeki duygular, kutlamadan korkuya ve öfkeye kadar oyun boyunca bir tür oyun oynadı. Nadiren kelimeleri kaybeder. Miami’ye karşı oynanan bölgesel finallerde oyun içi bir röportaj sırasında Mulkey, her iki takımın da kötü atışları karşısında o kadar dehşete kapılmıştı ki, “Bu maçı izleseydim, bayılırdım” dedi.

Ancak bazen söylediği ya da söylemediği şeyler onu yaygın eleştirilere açık bırakıyor.

Geçen Eylül ayında, Griner Rusya’da tutukluyken, Mulkey bir muhabirin sözünü keserek Griner hakkındaki fikrini sordu.

The Daily Advertiser of Lafayette, La.’dan Cory Diaz, Mulkey “Ve sen de görmeyeceksin” diye yanıt verdiğinde, “Senden bu konuda hiçbir şey gördüğümü sanmıyorum,” dedi.

Griner, Mulkey’nin Baylor’daki disiplinli koçluk yaklaşımına saygı duyduğunu ve Mulkey’nin onu maçlardaki acımasız sataşmalara karşı savunma şeklini takdir ettiğini söyledi. Ancak Griner’e göre, Mulkey ona dövmelerini örtmesi, arkadaşıyla ilgili Twitter mesajlarını silmesi ve “işini kapalı kapılar ardında tutması” için uyardığında sinirlenmeye başladı.

İki eski Baylor oyuncusu, Mulkey’i Griner lehine konuşmadığı için eleştirdi. Son zamanlarda Mulkey, serbest bırakıldığından beri Griner ile konuşmadığını söyledi, ancak “Güvende olmasına sevindim, sağlıklı” dedi.

Mulkey ile takımı yıldızı Angel Reese’den LSU’ya katılmak üzere ayrılan Maryland koçu Brenda Frese arasında hala gerilim var gibi görünüyor. Cumartesi günü verdiği bir röportajda Frese, “Bazı koçlar, kimya ve karakter önemlidir. Ama Kim’le değil. Kim kazanmak istiyor.”

Ancak Mulkey’nin oyuncuları açıkça onlardan hoşlanıyor. Reese, Mulkey için “Gerçekliğini koruyor” dedi. “LSU’ya geldiğimde, benimle birlikte hareket edecek bir koça ihtiyacım vardı. ‘Melek, yeterince yapmıyorsun. Takıma yardım etmiyorsun.” Zor konuşmalar yapabilmek ne kadar kolay. Seni küçük düşürecek birine ihtiyacın var.”

Baylor’da kısa bir süre Mulkey için oynayan oyun kurucu Morris, sonucu belirsiz olan bir tutuklanmanın ardından serbest bırakıldı ve şimdi dördüncü okulunda onun için tekrar oynuyor. Yapısını ve disiplinini verdiği için Mulkey’e teşekkür etti. Morris, “Koç Mulkey, bu haliyle beni geri almazdı” dedi, olgunlaşmamış olsaydı. “Ben sadece olgunlaşmamış bir çocuktum. Yapısını anlamadım. Disiplini anlamadım. Ve biliyorsun, bu bana kötü bir zamanda vurdu.”

Mulkey tarafından ikinci bir şans verildiği konusunda Morris, “Başladığım yere döndüğüm için çok şanslıyım” dedi.

Mulkey ulusal bir şampiyonluk kazandıktan sonra, LSU’nun futbol koçu Brian Kelly de gardırobunu güzelleştiriyor olabilir mi?

Atletizm departmanı sözcüsü Michael Bonnette gülerek, “İlk maç için ona parıltı giydireceğiz” dedi.