Pakistan ve İngiltere, Afganistan’ı görüştü

GarDaŞ

New member
Pakistan ve İngiltere, Afganistan’ı görüştü Dışişleri Bakanı Kureyşi, Pakistan’a gelen İngiliz mevkidaşı Raab ile başşehir İslamabad’daki bakanlık binasında ikili ve heyetler ortası görüşmeler yaptı. Görüşmenin akabinde iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Kureyşi yaptığı açıklamada, Afganistan’da barış ve istikrar görmek istediklerini vurgulayarak İngiltere’nin, bölgenin ve dünyanın da birebir şeyleri arzuladığını belirtti. Dünyaya, Afganistan ile irtibatta olmaları davetini bir dahaleyen Kureyşi, memleketler arası toplumdan, bu ülkenin bir daha inşası ve barışın tesis edilmesi konusunda yardım talep etti.

Kureyşi, Afganistan ile Pakistan’ı coğrafyanın birbirine bağladığına işaret ederek bu ülkeye yaklaşımlarının da farklı olduğuna işaret etti.

Mevkidaşıyla Afganistan’ın yanı sıra çeşitli mevzuları da ele aldıklarını aktaran Kureyşi, İngiltere’nin yeni tip koronavirüs (covid-19) önlemleri kapsamında uyguladığı seyahat kısıtlamalarında kırmızı listede bulunan Pakistan’ın buradan çıkması için nelerin gerekli olduğunu görüştüklerini lisana getirdi.

Pakistan’a tahliye teşekkürü

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, Pakistan ile alakalarını artırmak istediklerini lisana getirerek İngiliz vatandaşların tahliyesindeki takviyeleri için İslamabad’a teşekkür etti.

Raab, Afganistan’a yardım bütçesini 395 milyon dolara çıkaracaklarını açıklayarak ortalarında Pakistan’ın da bulunduğu Afganistan’ın, komşularına 30 milyon sterlin yardım sağlanacağını ve ülkesinin insani sorumluluklarını sürdüreceğini söylemiş oldu.

Taliban ile etkileşim sinyali

Taliban’ı çabucak hemen hükümet olarak tanımadıklarını söz eden Raab, bağlantı kurmanın ve direkt irtibat çizgisine sahip olmanın değerini gördüklerini söz etti.

Raab, Afganistan’dan kaçanlara yardım etmenin kıymetine işaret ederek oradaki krizin bölgesel istikrarı bozmasına müsaade verilmemesi gerektiğini kaydetti. Öte yandan bu sabah Afganistan-Pakistan içindeki Torkham hududunu ziyaret eden Raab, burada güvenlik yetkililerinden bilgi aldı.