Münih AIDS Kongresi: Kanser ve HIV yenildi – kök hücre bağışçısı “bir kız kardeş gibi”

Beykozlu

Member
Münih AIDS Kongresi
Kanser ve HIV yenildi – kök hücre bağışçısı “bir kız kardeş gibi”

Marc Franke, “kendi” kök hücre bağışçısı Anja Prause ile Dünya AIDS Kongresi'nde Fotoğraf

© Sabine Dobel/dpa

Onu tanımıyordu – ama hayatını kurtardı: Anja Prause'den aldığı kök hücre bağışıyla Marc Franke lösemiyi – ve ayrıca HIV'i – yendi. Münih'teki bir uzman konferansında tanıştılar.

Fotoğraf için birlikte poz veriyorlar: Marc Franke ve “onun” kök hücre bağışçısı Anja Prause. “O benim için bir kız kardeş gibi,” diyor Franke. 55 yaşındaki bu kişi, dünyada HIV'den kurtulmuş sayılan çok az kişiden biri. Lösemi nedeniyle kaçınılmaz olan kök hücre nakliyle, HIV'i de yendi – sonuçta bir yan etki. Bağışçısıyla birlikte, Münih'teki Dünya AIDS Konferansı'nda iyileşme yolculuğunu anlattı.

“Ona yardım edebildiğim için mutluyum,” diyor 58 yaşındaki Prause. Bunun için sadece küçük bir fırsat penceresi vardı: Bir iş arkadaşıyla yaptığı bir konuşmanın ardından bağışçı olarak kaydolmasının hemen ardından, başlangıçta hakkında hiçbir ayrıntı bilmediği bir alıcının olduğu mesajını aldı.

İyileşme şansı “çok büyük bir tesadüf”

“Her şey büyük bir tesadüftü. Bir yıl sonra çok ciddi bir meme kanseri geçirdim ve artık bağışta bulunamayacaktım,” diyor Prause. “İlk kemoterapimi aldığımda Marc'tan ilk mektubu aldım. Ve kocama şunu söyledim: 'Şimdi ölmek zorunda kalırsam şunu söyleyebilirim: Harika bir hayat yaşadım. Harika bir çocuk doğurdum – ve birini kanserden kurtardım.'” Ama o da kanseri yendi.

Marc Franke'den ilk öğrendiği şey: HIV virüsüne karşı nadir bir bağışıklığı var – bu da Marc'a lösemi nedeniyle riskli ama kaçınılmaz kök hücre bağışıyla HIV'i yenme şansı veriyor. Franke, kanser için kök hücre naklinden sonra HIV'den kurtulan ve bunu yapan dünyadaki ilk kişi olan sözde Berlin hastası Timothy Brown'ı duyduğunu söylüyor.

“Şunu düşündüm: Bir kere işe yaradıysa, neden ikinci kez işe yaramasın,” diyor bugün. 2008'de HIV ile enfekte olduğunu öğrendi, 2010'da lösemi teşhisi kondu. 2011'de kemoterapi gördü. 2012'de tekrarladı – ve 2013'te kök hücre nakli oldu. Hastanede şu anki kocasıyla tanıştı. “Bu bana bu zamanı atlatmak için sonsuz bir güç verdi. Tekrar ayağa kalkmak istedim, böylece onunla bir hayat kurabilirdim.”

Ana hastalık kanser

HIV'den kurtulduğu düşünülen hastaların başlıca hastalığı her zaman kanserdi – ve sadece kök hücre nakliyle hayatta kalma şansları vardı. Doktorlara göre bu tedaviden sağ çıkmama riski yüzde 10 hatta yüzde 15'tir.

İyileştikten sonra, “ikinci kez dışarı çıktı” diyor, Düsseldorf'ta bir hasta olarak tanınan Franke. “Şimdi HIV damgalanmasına karşı mücadele ediyorum.” Her zaman AIDS hakkında konuşmak iyi değil diyor ve doğrudan konferansı organize eden ve dünyanın en büyük HIV uzmanları derneği olan Uluslararası AIDS Derneği'nin (IAS) Başkanı Sharon Lewin'e dönüyor. Franke: “İnsanlar o zaman kafalarında 1980'lerden kalma bir görüntüye sahip oluyor.” O zamandan kalma tüm önyargılarla birlikte.

Uzaktaki herkes için şifa umudu

Londra hastası olarak tanınan Adam Castillejo ve tedavi gördüğü ABD kanser kliniğinin adı olan City of Hope'ta hasta olan Paul Edmonds da HIV ile ilgili en büyük küresel toplantı için Münih'e gitti. 30 yıl boyunca HIV ile yaşayan ve şu anda konferansta kocasıyla birlikte bulunan Edmonds mutlu.

Castillejo, HIV ile mücadelede daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulunuyor. “Herkes için bir tedavi bulmak için daha fazlasını yapmalıyız,” diye talep ediyor. Mümkün olan her yerde buna kendini adamıştır. Kendisi ve iyileşen diğer kişiler, çoğunlukla kanser hastalarıdır – yan etki olarak, HIV'den de kurtulmuşlardır. Yine de, bunun umut verdiğini söylüyor ve şöyle diyor: “Lütfen umudunuzu kaybetmeyin.”

Ancak, HIV'li kişiler için düşük riskli bir tedavi çok uzakta. Konferansta iyileşen “ikinci Berlin hastasını” -dünya çapında yedinci hastayı- sunan Berlin Charité'deki Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nden Christian Gaebler, kök hücre naklinin burada bir seçenek olmadığını söyledi. Gaebler, birçok kişiye uygulanabilecek bir tedavinin şansı hakkında “Bunu başarabileceğimize inanıyorum” dedi, “ama önümüzdeki birkaç yıl içinde değil, on yıllar içinde.”

Dünya AIDS Konferansı

dpa

#Konular