‘Kocamı rahat bırak’ dehşetini birinci kere anlattı! Kabul ettiği bu istek hayatını mahvetti

Survivor

Member
Derleyen: Can Şişman / Milliyet.com.tr – Her şey 2015’in bir yaz gününde başladı. Takvimler ağustos ayını gösteriyordu. İngiltere’nin sakin bir kasabasında yaşayan Sabrina Cowley, otomobiline atlayıp annesinin yakın bir arkadaşına ziyarete gitti. Konutta kendisinden öbür birkaç kişi daha vardı. 35 yaşındaki Cowley, annesinin arkadaşı haricinde konuttaki hiç bir kimseyi tanımıyordu. Bahçede kahvesini yudumlayan Cowley, o anda konutta olan 23 yaşındaki Matthew Hardy ile orada tanıştı.

Hardy, sıcakkanlı ve arkadaş canlısı hareketleriyle Cowley’nin dikkatini çekmişti. Kendisinden 12 yaş küçük Hardy ile arkadaşça sohbet etmekten çekinmeyen Cowley, başına geleceklerden çabucak hemen habersizdi.
Annesinin arkadaşıyla sohbet edip başta Hardy olmak üzere konuttaki öbür konuklara selam vererek meskeni terk eden Cowley, otomobilini atlayıp kendi konutuna hakikat yola koyuldu. Çok değil yalnızca birkaç gün daha sonra telefonuna düşen bir bildirimle büyük bir şaşkınlık yaşadı.

KONUŞMALAR İLERLEDİKÇE PİŞMAN OLACAKTI

bir hayli kişi üzere Cowley de toplumsal medyayı yakından takip ediyordu. Başta Facebook olmak üzere biroldukca platformda hesabı vardı. Telefonuna düşen bildirim bir arkadaşlık isteğiydi. Bu isteğin kimden geldiğini görüntülemek için ekranın tuşlarına dokunan Cowley, karşısında gördüğü adam karşısında şoke oldu. Birkaç gün evvel annesinin yakın arkadaşının meskeninde gördüğü adamdı karşısındaki. Üstelik birebir anda tüm toplumsal medya platformlarından tek tek kendisini araştırmış ve bulmuştu. Öteki platformlarda da kendisini takibe almıştı.

Yaşadığı şaşkınlığı birkaç dakika daha sonra atlatan Cowley, isminin Matthew Hardy olduğunu öğrendiği bu genç adamın arkadaşlık isteğini kabul etti. Çok değil yalnızca birkaç dakika daha sonra Hardy, bayana bildiri attı. Arkadaşça nasıl olduğunu sordu bayana. Cowley, şaşırdığını lakin yeterli olduğunu söylemiş oldu. O anda her şey yolunda gidiyordu. Ama konuşmalar ilerledikçe Cowley, bu arkadaşlık isteğini kabul ettiğine pişman olacaktı.

Yaşadıklarından daha sonra birinci kere Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’da yayın yapan Daily Record gazetesine konuşmaya karar veren Cowley, arkadaşça başlayan konuşmaların seyrinin süratli bir biçimde değiştiğini aylar daha sonra şu sözlerle anlattı:

“İlk başta konuşkan görünüyordu. Konuşmaları da tıpkı birkaç gün evvel annemin arkadaşının meskeninde gördüğüm üzereydi. Lakin vakit içerisinde annemin arkadaşıyla bir münasebet yaşadığımı ima etmeye başladı. Ona yanıldığını söylemiş oldum ve annemin arkadaşının beni bebekliğimden beri tanıdığını deklare ettim. Lakin o ısrarla bir yasak bağlantı yaşadığımı ima etmeye devam etti. Hatta o kadar ileri gitmeye başladı ki bu sırrı yalnızca kendisine itiraf edebileceğimi, tasa etmememi, bu sırrı kimseye söylemeyeceğini bile açık açık yazdı bana. Her şey fazlaca tuhaftı.”

‘KOCAMI RAHAT BIRAK’

Cowley ve Hardy içindeki sohbet vakit içerisinde azalsa da gariplikler adeta boyut değiştiriyordu. Hardy ile daha az sohbet etmeye başlayan Cowley’nin dikkatini çekecek öbür bir gelişme yaşandı. Facebook’ta garip bir bildiri daha almıştı . Birileri onu kendi erkek arkadaşıyla birlikte olmakla suçluyordu. Cowley şaşkındı. Üstelik bu bildiriden kısa bir süre daha sonra bu sefer Twitter ve Instagram’dan ürkütücü ve garip iletiler almaya başladı. Tanıdığı ya da tanımadığı biroldukca kişi ona ileti atıyordu.

Herkes emsal şeyler söylüyordu. Tanımadığı şahıslardan “Kocamı rahat bırak” üzere bildiriler ve daha da ileriye giden tehditler alırken, onu gebe olduktan daha sonra orta verdiği fitness salonundan tanıyan arkadaşları da misal biçimde, “Erkek arkadaşımla ait olduğunu söyleyen bildiriler alıyorum Sabrina” üzere şeyler söylemiş oldu. Cowley’i tanıyan arkadaşları, kendilerine gelen bildirilere inanmadıklarını lakin bildiri bombardımanına tutulduklarını iletti bayana. Sabrina Cowley şaşkın ve korkmuş bir biçimdeydi. İşler giderek daha da karmaşık bir hale geliyordu.

Sabrina Cowley, tanımadığı şahıslardan gelen iletileri dikkate almadığını lakin sayıca fazlaca fazla bildiri gelmesinden ötürü korktuğunu ve huzursuz olduğunu söylemiş oldu. Onu fitness salonundan tanıyan bireylere karşı ise mahcup olduğunu anlatan Cowley, o anda yaşadığı hisleri şu biçimde anlattı:

“Başım dönüyordu. Neler olduğuna asla inanamıyordum. Bir anda herkes kocasıyla ya da erkek arkadaşıyla bir arada olduğumu söylemeye ve tehdit etmeye başlamıştı. Bu iletileri atanları tek tek engellemeye kalksam bile giderek büyük bir süratle çoğalıyorlardı. hiç bir şey yapamadım. Daha öncesinde anksiyete atakları hayatıştım. Hekimler bana kronik depresyon teşhisi koymuştu. İlaç kullanmaya başlamıştım. Ama büyük bir süratle her şey berbata gidiyordu. Ruh hali olarak darmadağın olmuştum.”

‘SOKAKTA YÜRÜRKEN ETRAFA BAKIYORDUM’

Takvimler 2015’in eylül ayını gösterdiğinde Cowley, polisle bağlantıya geçmeye karar verdi. Polis merkezinde başına gelenleri anlatan bayan, grupların önerisi karşısında şaşkına döndü. “Polisle bağlantıya geçtim ve sorunun çözüleceğini düşündüm lakin anlattığım şeylere karşın beni pek de ciddiye almadılar. Bana yalnızca gelen iletileri engellememi önerdiler” diyen Cowley, kâbusun sürat kesmeden devam ettiğini ve giderek korkutucu bir hale evrildiğini söylemiş oldu.

Cowley, “Bana gelen bildiriler vakit ortasında daha da korkutucu olmaya başlamıştı. Bildiri atan şahısların benim hakkımda yalnızca benim bilebileceğim kimi şahsî ayrıntıları bile söylemeye başlamıştı. Bu bildirilerde yaşadığım yer, geçmişte çalıştığım iş yeri üzere bilgiler vardı. Hem çocuklarımın birebir vakitte kendi güvenliğim için korkmaya başladım. Sokakta yürürken bile daima etrafa bakıyordum. Hardy’i tanıdıktan daha sonra bu bildirilerin gelmesinden ötürü bu aksiyonu yapan kişinin Hardy olduğundan emindim. Sokakta bir anda karşıma çıkmasından epeyce korkuyordum. her neyse ki bir tek o yaşanmadı. Lakin iletiler bile aklımı kaçıracak üzere olmama yetti” diye konuştu.

‘SORDUM ANCAK KARŞILIK VERMEDİ’

Hardy’den şüphelenen Cowley, o periyotta kendisini enkaz üzere hissetmeye başladığını söylemiş oldu. “Çaresizdim ve senelerca bu bu biçimde devam etti” diyen Cowley, vakit ortasında üçüncü kere gebe kaldı ve Şubat 2018’de üçüncü çocuğunu kucağına aldı. İletiler hâlâ devam ediyordu. Bir gün tüm yüreğini topladı ve Hardy ile direkt irtibata geçti. Cowley, o anları şöyleki anlattı: “Ona beni niye takip ettiğini sordum. Yalnızca bunu yazdım. Lakin hiç bir karşılık vermedi. Ama hiç tanımadığım bireylerden iletiler gelmeye devam etti.

Üçüncü çocuğunun dünyaya gelmesinden daha sonra erkek arkadaşıyla bağının artık bozulmaya başladığını söyleyen Cowley, “Kendimi bir türlü çocuklarıma veremiyordum. Çocuklarımla bağ kuramıyordum zira daima kaygı halindeydim. Münasebetim de bu ruh halimden ötürü olumsuz etkilendi” dedi. bu vakitte birkaç kere daha polise gittiğini lakin polisin kendisine kanıt eksikliğinden ötürü açacağı davanın fazla ileriye gdolayılemeyeceğini söylemiş olduklerini paylaşan Cowley, bu vakitte polise şüphelendiği kişi olarak Hardy’nin ismini birinci defa verdi. Polisin yaptığı inceleme kısa vakitte sonuç getirdi.

‘ARKADAŞLIK İSTEĞİ ALDIĞIMDA KORKUYORUM’

Polisin yaptığı inceleme çarpıcı gerçeği ortaya çıkardı. Hardy’den tam 62 bayan şikâyetçi olmuştu.
hiç birinin elinde somut bir ispat yoktu fakat tüm bayanlar, toplumsal medya üzerinden siber takipçilik yaptığını düşündükleri Hardy’nin ismini polise şikâyet etmişti. Gözaltına alınan Hardy, sorgusunda yaptığı hataları itiraf etti. Cowley ile bir arada 4 bayanı daha takip ettiğini itiraf eden Hardy, iki yıl evvel çıkarıldığı mahkemede evvel 9 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. İngiltere’de siber takipçilik kabahatinden verilen en büyük cezaydı bu. Zaman ortasında bu ceza 8 yıla inse de Cowley’e ve birfazlaca bayana tam 5 yıl boyunca dehşeti yaşatan Hardy, yurt haricinde ‘stalker’ olarak bilinen siber takipçilik cürmünden en uzun müddet ceza alan kişi olmuştu.

Gözüne kestirdiği bayanlar için uydurma toplumsal medya hesapları açıp gerçek hesaplarından imajlar ekleyen, onlar hakkında palavralar yayan ve onlar ismine iletiler atan Hardy artık parmaklıklar gerisinde. Cezanın belirtildiğı gün ağlayarak çocuklarına sarıldığını söyleyen Cowley, “O kadar rahatlamıştım ki tekrar nefes alabildiğimi hissettim. O artık ne bana ne de öteki bayanlara ziyan veremezdi. Cezasının 9’dan 8 yıla düşürülmesinden ötürü hayal kırıklığı yaşasam da memnundum. Ancak bir yanım da kızgındı. Onun yüzünden tam 5 yıl boyunca kâbusu yaşadım. hayatımı büsbütün ele geçirdi ve ilgimi mahvetti. Geçmişte olduğum kişinin gölgesine dönüştüm. Çocuklarımı onun bana yaşattığı kaygı yüzünden ihmal ettim” dedi.

Cowley, toplumsal medya üzerinden kendisine gelen arkadaşlık isteklerini kabul etmekte kuvvetlik çektiğini itiraf etti. Cowley, “Sosyal medya hesaplarıma arkadaşlık isteği aldığımda hâlâ büyük bir endişe yaşıyorum ve bu dehşet beni derinden üzüyor. Lakin ipler artık benim elimde. Kimsenin geleceğimi mahvetmesine müsaade vermeyeceğim” diye konuştu.