Jeff Bezos’un muvaffakiyet sırlarından biri: niye her görüşmede en son o konuşuyor?

Asian

Member
Bezos 2021’de Amazon’un CEO’luğundan ayrılmadan evvel, toplantılarda evvel çalışanlarının konuşmasına müsaade vermeyi alışkanlık haline getirmişti. Santa Monica, Kaliforniya merkezli havadan çekim şirketi Black Ops Aviation’ın kurucusu olan kız arkadaşı Lauren Sanchez, bunun birkaç yıl evvel çıkmaya başladıklarından beri Bezos’tan aldığı en kıymetli derslerden birinin bu olduğunu söylüyor.

ABC’nin “The View” programına konuk olan eski televizyon haber sunucusu Sanchez, “Jeff ile yaşamak her gün bir ustalık dersi almak üzere. Bana en çok öğrettiği şey yönetim” dedi.

Bezos’un iş toplantılarında yöneticilerin her vakit en son konuşması gerektiğini düşünmesinin bir sebebi var. Sanchez, “Çok fazla toplantı yapıyorum ve toplantılarda birinci ben konuşuyordum. Bezos, ‘Hayır, hayır, hayır. İşveren sensin. En son sen konuşacaksın. her insanın konuşmasına müsaade ver ki senin fikirlerinden etkilenmesinler’ dedi” diyor.

Bezos 2018 yılında yaptığı bir konuşmada, şirketinin toplantılara yaklaşımını bir daha şekillendirmenin Amazon’da “muhtemelen yaptığı en makul şey” olduğunu söylemiş oldu.

POWERPOİNT SUNUMLARI KALDIRDI

CNBC’nin haberine bakılırsa Bezos birinci iş olarak, PowerPoint sunumlarını ortadan kaldırdı. Bunun yerine her toplantıyı yaklaşık 30 dakikalık bir sessizlikle başlattı, bu biçimdece iştirakçiler planlanan tartışma mevzularını kapsayan detaylı bir notu okuyabiliyorlardı. ondan sonrasında, çalışanlar Bezos’tan evvel kendi fikirlerini sundular.

Bezos, sessiz okuma periyodunun “sonrasındasında uygun bir tartışma ortamı yaratacağını” söylemiş oldu.

Ayrıca iştirakçilerin notu hakikaten okuduklarından emin olmanın da bir yolu olduğunu kelamlarına ekledi. Yalnızca e-posta yoluyla göndermek kâfi değil: “Yöneticiler toplantı boyunca notu okumuş üzere davranacaklar, halbuki buna gerek yok. Notun okunması için hakikaten vakit ayırmanız gerekiyor” dedi.

Sanchez, bilgi notunun ayrıyeten toplantının husustan sapmasını önlemeye yardımcı olduğunu da söylüyor. Bilhassa de değerli detayları kaybetmeden mümkün olduğunca kısa tutulursa…

Sanchez, “Bana öğrettiği bir öbür şey de şuydu: Şayet bir toplantı yapacaksanız, toplantıyı yöneten kişinin neyi niye tartışacağınıza dair bir evrak yazmasını sağlayın. Ve bu evrak altı sayfadan fazla olmamalı” diyor.

MÜMKÜNSE TOPLANTILARI 1 SAATİN ALTINDA TUTUN

Sanchez, benzeri biçimde Bezos’un da okuma devri bittikten daha sonra toplantıların mümkün olduğunca kısa tutulmasını önerdiğini söylemiş oldu: “Mümkünse toplantıları bir saatin altında tutun.”

Toplantılarda epey fazla vakit geçirmenin (ister saatler süren maratonlar ister art geriye yapılan kısa toplantılar olsun) gerilim düzeyinizi artırabileceğini ve dikkatinizi işinizden uzaklaştırabileceğini ortaya koyan biroldukca araştırma bulunuyor.

Bezos’un toplantı yolu öbür teknoloji yöneticileri tarafınca da tercih ediliyor. Örneğin eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, 2018’de attığı bir tweet’te, toplantılara iştirakçilerin 10 dakika boyunca bir Google Doc’tan notlar okumasıyla başlamayı sevdiğini söylemişti. Dorsey, “Bu uygulama her insanın birebir sayfada buluşması için vakit yaratıyor, biroldukça yerden çalışmamıza imkan tanıyor ve gerçeklere ulaşmamızı sağlıyor” diye yazmıştı.