İngiltere: Çatışma olursa Ukrayna’da İngiliz askeri olmayacak

GarDaŞ

New member
İngiltere: Çatışma olursa Ukrayna’da İngiliz askeri olmayacak Bakan James Heappey, Sky News’e yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya birden bir hücum başlatmasına imkan sağlayacak topçu ve füze sistemlerinin yerini aldığından emin olduklarını belirtti. Ukrayna’da yıllardır eğitim nazaranvine katılan İngiliz askerlerinin olduğunu ve bu mühlet ortasında binlerce Ukraynalıyı eğittiklerini aktaran Heappey, şu tabirleri kullandı: “Bazı savunma gayeli tanksavar silah sistemleri sağladık ve birtakım eğitmenler Ukraynalı askerlerin bu silah sistemleri konusunda eğitimine yardımcı olmak için ilerledi lakin Rusya ile çatışma olursa Ukrayna’da İngiliz askeri olmayacak.”

‘Tahliye mümkünlüğü yok, İngilizler Ukrayna’yı terk etsin’

Heappey, Rusya’nın Ukrayna’ya apansızın saldırabilecek bir etapta olduğuna da işaret ederek “İngiliz vatandaşları Ukrayna’yı mümkün olan her biçimde derhal terk etmeli ve yaz aylarında Afganistan’da gördükleri üzere rastgele bir askeri tahliye mümkünlüğünü beklememeli” dedi.

Bakan Heappey, BBC’ye yaptığı açıklamada ise İngiltere’nin Ukrayna’daki diplomatik varlığı hakkında çabucak hemen bir karar verilmediğini belirterek “Diplomasinin devam edebileceği ve en feci can kaybını önleyebileceğimiz bir çeşit muahedeye varmak için her son fırsat değerlendirilecek” diye konuştu.

Öte yandan James Heappey, Ukrayna’daki İngiliz birliklerinin bu hafta sonu ülkeden ayrılacaklarına işaret ederek “Orada bir çatışma olacaksa Ukrayna’da asker olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

İngiliz Büyükelçi Kiev’de kalıyor

İngiltere’nin Kiev Büyükelçisi Melinda Simmons da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Kiev’de kalıyorum ve orada çekirdek bir grupla çalışmaya devam ediyorum. Büyükelçilik çalışmaya devam ediyor” sözlerini kullandı.