Gani, özür diledi

GarDaŞ

New member
Gani, özür diledi Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Twitter’dan yayımladığı açıklamada, ülkeyi terk ettiği için Afgan halkından özür dileyerek “Afgan halkına olan bağlılığım hiç bir vakit sarsılmadı ve ömrümün geri kalanında bana rehberlik edecek” dedi.

Sputnik Türkçe’de yer alan habere nazaran, Ülkeyi terk etmenin ömründe aldığı en sıkıntı karar olduğunu belirten Gani, “Silahların susması, Kabil’i ve 6 milyon vatandaşı kurtarmanın tek yolu buydu” sözlerini kullandı.

Bu sonucu, güvenlik vazifelilerinin tavsiyesi üzerine aldığını vurgulayan Gani, şöyleki konuştu:

“Afgan halkına, Taliban’ın beklenmedik bir biçimde kente girmesinin akabinde 15 Ağustos’ta Kabil’den apansız ayrıldığım için bir açıklama borçluyum. 1990’ların İç Savaşı sırasında kentin yaşadığı tıpkı müthiş savaşı ortamının tekrar yaşanmaması için ülkeyi terk etmemi tavsiye eden saray güvenliğinin ısrarı üzerine ayrıldım.”

Gani, 20 yıl boyunca Afgan halkının demokratik, müreffeh ve hükümran bir devlet inşa etme yolunda çalışmasına yardım ettikten daha sonra, niyetinin asla halkı yahut Afganistan’ın geleceği vizyonunu terk etmek olmadığını vurguladı.

Gani, ülkeden ayrılırken Afgan halkına ilişkin milyonlarca doları aldığına ait savların ise gerçeği yansıtmadığını belirtti. Gani, “Doğruluğumu kanıtlamak için BM himayesinde yahut başka rastgele bir uygun organ altında resmi bir mali soruşturma kontrolünü memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Eşref Gani, 15 Ağutos’ta Taliban’ın başşehir Kabil’i kuşatmasının akabinde ailesiyle birlikte ülkeyi terk etmişti.

Fotoğraf: AA