Elon Musk’ın Twitter çalışanlarına daveti karşıt tepti, yüzlerce kişi istifa etti

Asian

Member
Yüzlerce Twitter çalışanı, CEO Elon Musk‘ın kendilerine “uzun saatler yüksek yoğunlukta” çalışmalarını yahut şirketten ayrılmalarını söylemesinin akabinde istifa etti.

Bu gelişme, Musk’ın şirket içi bildirileri ve tweet’lerinde kendisini eleştiren çalışanlarını işten çıkarmasının akabinde geldi. Musk, işçiye, “Twitter 2.0” için kalmak isteyip istemeyeceklerine karar vermeleri için Perşembe akşamına kadar mühlet vermişti. Aksi karar verenler işten çıkartılacak ve üç aylık kıdem tazminatına hak kazanacaklardı.

The Verge’e bakılırsa, yüzlerce Twitter çalışanı, Musk’ın ültimatomunu reddettiklerini söyleyerek Slack’e veda bildirileri ve selam emojileri göndermeye başladı. İstifa eden bir çalışan, “Düğmeye basmıyorum” dedi ve ekledi: “Saatim Twitter 1.0 ile bitiyor. Twitter 2.0’ın bir modülü olmak istemiyorum.

Perşembe günündilk evvel Twitter’ın yaklaşık 2.900 çalışanı vardı. İşçi sayısı başlangıçta 7.500 civarındayken, Musk’ın devralıp çalışanları kovmaya başlamasından daha sonra bu sayı yarıya indi. Bu, Musk’ın şirketin operasyonlarını sisteme sokma ve Twitter’ı daha karlı hale getirme atılımlarının bir kesimiydi.

Kalan çalışanlar, bu haftaki istifaların ölçeği niçiniyle Twitter’ın “yakında çöküşe başlayacağını” beklediklerini söz ettiler. Bunun sebebi, Twitter’daki birden çok kritik mühendislik grubunun istifa etmiş olması.

Reuters tarafınca hazırlanan bir rapor, işten ayrılan birkaç mühendisin Twitter biyografilerinde kendilerini “softcore mühendisler” yahut “eski sert mühendisler” olarak tanımladıklarını bile belirtti ve bu sözlerle Musk’ın davetine gönderme yaptı.