Çin’den, iPhone üretim merkezi için karantina sonucu geldi

Asian

Member
Çin, sıfır COVID siyaseti uyarınca COVID-19’un yayılmasını denetim altına almak için kentlerinden birini, bir defa daha karantinaya aldı. Bu sefer, iPhone üretim merkezi olarak da bilinen Zhengzhou bölgesi kapatıldı.

Yeni kapanma tedbirleri, Zhengzhou bölgesinin yaklaşık bir milyon sakinini etkiledi. Tüm sakinlere Pazartesi gününden itibaren meskende kalmaları emredilirken, sırf COVID testine gidenlerin dışarı çıkmasına müsaade verildiği açıklandı. Zaruri olmayan tüm işletmeler, hükümet buyruklarını takiben kapatıldı.

Bu, Çin hükümetinin sıfır COVID siyaseti ismine karantina sonucu aldığı birfazlaca örnekten yalnızca biri. iPhone üreticisi Foxconn da dahil olmak üzere Şanghay ve Pekin etrafındaki biroldukça üretim merkezi de siyasetin kurbanı olmuş ve üretimi durdurmak zorunda kalmıştı.

Çin’in sıfır COVID siyaseti, kendi üretim kapasitesi üzerinde de ağır bir maliyete sebep oldu. Dünya salgının üçüncü yılına girerken, dünya çapındaki tedarik zinciri meselelerine artık neredeyse alışılmaya başlandığı söylenebilir. Çin Devlet Lideri Xi Jinping, katı kuralların insanların hayatlarını koruduğunu söylerken, yaklaşımı gevşetmeye dair bir sinyal verdiği de söylenemez.