Bıraktığı miras en büyük hayali! ‘Hayattaki son günlerim’ diyerek anlattı

Survivor

Member
Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – ABD’nin Nevada eyaletinde yaşayan Samantha Ann Clark’a ‘ependimom’ ismi verilen az bir beyin kanseri çeşidi teşhisi kondu. Uygunlaşmak için sayısız kemoterapi kürü alan ve onlarca ameliyat geçiren 17 yaşındaki genç bayanın hastalığı artık tüm bedenine yayılmış durumda. Ancak yaşadığı nefes darlığı, mide bulantısı ve beden ağrılarına karşın Clark, TikTok hesabından yaptığı paylaşımlarla neler yaşadığını 100 binden çok takipçisine aktarma yolunu seçti. Bu paylaşımlarda acı veren semptomlardan tedavilere, yapılacaklar listesinden bırakacağı mirasın ne olacağına kadar her şeyi anlattı.

HER ŞEY 2 YAŞINDA BAŞLADI

Her şeyin 2 yaşındayken başladığını anlatan genç bayan, geçirdiği bir nöbet kararında gittiği hastaniçin çıktığında hayatının tümüyle değiştiğini lisana getirdi. Yaşananları, “Doktorlar denetim emelli muayene ettiği sırada beynimde tümör olduğunu fark etmişler ve çabucak ameliyat sonucu almışlar. Birinci ameliyat 9 saat sürmüş ve başarılı geçmiş lakin 2 sene daha sonra tümör yeniden ortaya çıkmış” şeklinde özetledi. Kanserin yine nüks etmesinin akabinde hekimlerin kemoterapiye başladığını söyleyen Clark, uzun müddet boyunca kemoterapi gördüğünü ve bunun bedeninde bir fazlaca farklı soruna niye olduğunu da lisana getirdi.

Samantha Ann Clark, ağrılarının arttığı vakit içinderda gününün birçoklarını uyuyarak geçirmek zorunda olduğunu söylüyor. ‘Kanserin son evresinde olan birinin hayattaki bir günü’ başlıklı görüntüde yaşadıklarını anlatan genç bayan, “Gün hoş başladı. Oksijen tedavisinden daha sonra ilaçlarımı aldım, yemek yedim ve daha sonra biraz uyudum. Öğleden daha sonra bir daha bir sürü ilaç aldım. daha sonra yine oksijen tedavisi görmem gerekti. Akşam yemeğinin akabinde biraz rahatsızlandım” sözlerini kullandı.

LİSTE HAZIRLADI

“Doktorlarla konuştuğumda bana fazlaca fazla ömrümün kalmadığını söylemiş olduler. Tümörün olduğu taraftaki elim, bacağım ve sonlarım ağrıyor. Biroldukça şeyi hatırlamakta zorlanıyorum. Başım hayli çabuk karışıyor” diyen genç bayan duyduğu tüm ağrı ve acıya karşın son aylarının tadını çıkarmaya çalışıyor. Kafatası, çene, boyun, koltuk altı ve sırtında bulunan tümörler akciğerlerine baskı yapan ve ciğerlerinde biriken sıvı niçiniyle nefes almakta kuvvetlik çeken genç bayan, ömrünün son günlerini kendini neşelendirecek şeylere adamaya karar verdi. Hatta bunun için bir liste bile hazırladı.

‘SENSİZ BİR HAYAT DÜŞÜNEMEZDİM’

Ömrünün sonuna gelmeden hazırladığı listeyi tamamlamaya çalışan Samantha Ann Clark, ‘yaşamımın aşkı’ dediği Brayden Gottfried ile evlendi. İkili, kısa müddet evvel aile ve arkadaşlarının katıldığı sade bir düğünle hayatlarını birleştirdi. Clark, geçen ocak ayında Instagram hesabından yaptığı paylaşımda evlilik yıldönümünü kutladı ve kocası için, “Son iki yıl güç geçti fakat her vakit güvenebileceğim tek şey sensin” yorumunda bulundu. Clark, eşinin kendisini ayakta tutan bir güç olduğunu anlattığı paylaşımda ise şu tabirlere yer verdi:

“Hastanede benimle kaldın, ayakta duramayacak kadar yorgun olduğumda beni taşıdın, beni şartsız olarak sahiden sevdin ve ne olursa olsun buradaydın. Sen benim en uygun arkadaşımsın, şu an fizikî olarak yan yana olamasak bile varlığını bilmek bana düzgün hissettiriyor. Bana büsbütün sevilmenin nasıl bir his olduğunu gösterdin, sensiz bir hayat düşünemezdim.”

Genç bayan takipçileriyle paylaştığı görüntülerin kendini daha düzgün hissettirdiğini de lisana getiriyor. “Olumlu yorumları görmek bana epey yardımcı oldu” diyen Clark’ın emeli ise hikayesini paylaşarak dünyada bir iz bırakmak. Clark, “Her birinize epeyce teşekkür etmek istiyorum. Bırakabileceğim en büyük miras bu. Her vakit eşsiz öykümü dinleyen insanların hayalini kurdum” diyerek hislerini paylaştı.