Bill Gates’in Efsane Olmuş, Asla Unutulmayacak 41 Dayanılmaz Sözü!

Asian

Member
Harvard‘daki profesörlerine 30 yaşında milyoner olacağını söyleyen Bill Gates‘in, 31 yaşına geldiğinde nitekim milyarder olduğunu biliyor musunuz? Gates, bilgisayar programcılığına olan merakına karşın birinci vakit içinderda Harvard’da 1973’de hukuk okumuştu. Lakin ilgi alanı hukuk derslerinden bilgisayarlara yanlışsız kayan Gates, iki sene daha sonra Harvard’ı bırakarak ömrü boyunca arkadaşlık yaptığı Paul Allen ile birinci işletim sistemi “Micro-soft” üzerinde çalışmaya başladı.

Çok fazla geçmeden, gelecekte yazılımın devi olacak Microsoft doğdu ve Gates’i inanılmaz derecede güçlü bir hale getirdi. Gates, o periyottan beri en zenginler listesinin zirvelerinden hiç düşmedi.

Gates’in tecrübelerinden öğrenebileceğimiz birfazlaca şey olabilir. Bu yazımızda Gates’in hayat, yatırım ve değişen teknolojinin geleceği hakkındaki 41 unutulmaz kelamını sizlerle paylaşıyoruz.

süratle gelişen teknolojinin geleceği ve iş hakkında

1.
“‘Nerd’lere yeterli davranın. Kendinizi onun yanında çalışıyor bulma ihtimaliniz var.”

2. “Başarıyı kutlamak hoş, ancak başarısızlıkların derslerine kulak vermek daha değerlidir.”

3. “Başarı alçak bir öğretmendir. Akıllı insanları kaybetmeyecekleri konusunda baştan çıkarır.”

4. “İki yıl daha sonra olacak değişiklikleri her vakit abartıyor, 10 sene daha sonrakileri de küçümsüyoruz. Hareketsizliğin sizi uyuşturmasına müsaade vermeyin.”

5.Televizyon gerçek hayat değildir. Gerçek hayat insanları, kahvehaneyi bırakıp işe masraflar.”

6. “Çocukken çok fazla hayalim vardı ve sanırım bunların birçok, epey okuma bahtı bulduğum içindi.”

7. “Mümkün olduğunca epeyce göç özgürlüğünün uygun bir şey olduğuna inanıyorum.”

8. “Eğer âlâ bir şey yapamıyorsanız, onun âlâ görünmesini sağlayın.”

9. “Aklımın yüzde 10’unu işle ilgili düşünmeye adıyorum. İş bu kadar karmaşık bir şey değil.”

10. “Hayat sömestrlere ayrılmamıştır. Yazları tatile çıkamazsınız; fazlaca az sayıda emekçi size kendinizi bulmanızda yardımcı olacaktır. Bu işi kendi vaktinizde yapın.”

Servet ve yatırım üzerine

11.
“100 milyar dolarım var… Önümüzdeki 100 sene ortasında her gün 3 milyon dolar harcayabileceğimi farkında mısınız? Bu da, şayet tek kuruş kazanmazsam.”

12. “Sabır, muvaffakiyetin anahtar öğesidir.”

13. “Zengin dünya, 6 milyarın 4 milyarının nasıl yaşadığının farkında mı? Şayet farkında olsaydık, yardım etmek ister, iştirakte bulunmak isterdik.”

14. “Kapitalizm, insanları motive eden harika bir şeydir. Mükemmel buluşların ortaya çıkmasına yol açar. Lakin dünyanın bu büyük hastalıklı kısmında bizi yarı yolda bırakıyor.”

15. “Yaratıcı kapitalizm, başkalarının servete olan bu ilgisini alır ve kendi servetimize olan ilgimizle bağlayarak ikisinin de ilerlemesini sağlar. Kendiyle-ilgilenme ve oburlarının daha geniş bir insan çemberine hizmet edebileceği derdi ismindeki melez motora kendinle-ilgilenme kararında ulaşılabilir.”

16. “Hayırsever işler hakkında düşünmekten uzağa sürüklenmiştim. Bu, varlığım yeteri kadar büyüyene, Melinda ve ben zenginliğin yalnızca çocuklara geçecek bir şey olmadığını konuşana dek sürdü.”

17. “yaşamınızın tıpkı devrinde para kazanmak istediğiniz bir toplantı ile para vermek istediğiniz diğer bir görüşmede bulunmayı biraz baş karıştırıcı buldum.”

18. (Dünyanın en varlıklı adamı olmasıyla ilgili) “Olmamak isterdim… Bundan gelen düzgün hiç bir şey yok. Bunun kararı olarak daha epey görünür oluyorsunuz.”

19. “… Microsoft payları ile birebir performansı göstermemden dolayı kimse benden daha az keyifli olamaz! Bu sene onlarca milyar dolar kaybettim – bu birfazlaca kişinin ömrü boyunca kazandığı paradan daha fazla.”

Liderlikle ilgili

20.
“Teknoloji yalnızca bir araç. Çocuklara birlikte iş yapmayı öğretmek ve motive etmek için en kıymetli olanı, öğretmendir.”

21. “daha sonraki yüzyılda başkalarını güçlendiren şahıslar başkan olacaklar.”

22. “Her çocuğu inanılmaz bir yolla eğitmiyorsak, her kent temizlenmemişse, yapacağımız şeyler hiç de az değildir.”

23. “Öğretmeninizin sert olduğunu düşünüyorsanız, bir işvereniniz olana kadar bekleyin. Onun nazaranv müddeti yoktur.”

24. “Bitiş çizgisiyle ilgili bir hayalim olsaydı, sizce onu yıllar evvel geçmiş olmaz mıydım?”

25. “Davranışı değiştirmeye yönelik hayli para harcadık.”

26. “Önümüzdeki yüzyılda daha üniversal bir fikrin hakim olacağını düşünüyorum. Yalnızca ‘ülkem yeterli işler yapıyor’ demeyecek, dünyayı da düşüneceksiniz.”

27. “Bu beklenmeyen duruma geldiğimde, hisseme biroldukça sorumluluk düştü.”

28. “İncelik ve cömertlik üzere eski fikirler, dünyamızın haricinde programlanmış olan bug’lar (hatalar) olmalılar. Ve bu soğuk, hissiz makineler bize yol gösteriyorlar.”

29. “En mutsuz müşterileriniz, öğrenmeniz için en büyük kaynağınızdır.”

30. “General Motors, teknolojisini bilgisayarlar üzere geliştirseydi, 1.000 MPG kapasitesinde 25 dolarlık otomobiller sürüyor olurduk.”

31. “Fikri haklar, bir muz kadar raf ömrüne sahiptir.”

32. “İnsanlara meseleleri ve tahlilleri gösterirseniz, harekete geçerler.”

33. “Washington’da varlığımız olmak zorunda olmasından dolayı özür dilerim. Birinci 16 yılımız boyunca bunların hiç biri olmadan gayret ettik. Washington’da hiç bir politik ziyarette bulunmadım ve burada kimsemiz yok. Biz yalnızca mükemmel yazılımlar üretiyoruz.”

34. “İş için kullanılan değişen teknolojinin birinci kuralı, verimli bir sürece uygulanan otomasyon, verimliliği artıracaktır. İkincisi ise verimsiz bir işe uygulanan otomasyonun verimsizliği artıracağıdır.”

35. “Bu, iş dünyasına girmek için inanılmaz bir vakit. Zira bu iş, önümüzdeki 10 sene ortasında geçtiğimiz 50 yıldakinden çok değişecek.”

36. “İster Google, ister Apple, ister fiyatsız yazılım olsun, inanılmaz rakiplerimiz var bu bizi hazır tutuyor.”

37. “Microsoft’ta sayısız parlak fikir var, lakin bunların hepsinin üstten geldiği düşünülüyor – korkarım bu pek yanlışsız değil.”

38. “İnternet, satın alıcıyı ve satıcıyı direkt olarak karşı karşıya getirerek ve ikisi hakkında birbirine daha fazla bilgi sağlayarak ’emsalsiz kapitalizmin oluşmasına yardımcı olacak.”

39. “Her vakit kendimize söylüyoruz. ‘Yenilik yapmak zorundayız. Bir atılımla ortaya çıkmalıyız.’ Aslında var olan yazılımı kullandıkça bize hiç bir şey ödemiyorsunuz. Yalnızca yaptığımız yenilikler için ödeme yapılıyor.”

Bilgisayarlar ve teknoloji hakkında

40.
“Bir notebook’un en güzel tarafı, ona ne kadar epey şey koyarsanız koyun, ağırlaşmaması ve büyümemesi.”

41. “Yeni bir standart oluşturmak yalnızca biraz farklı olmakla olmaz. Bu sahiden yeni ve insanların hayallerini yakalayan bir şey olmalıdır. Şimdiye kadar gördüğüm tüm makineler içinde Macintosh, bu standardı tek yakalayan makine.”