Apple’ın M1 İşlemcilerinin Mimarı Olan Dev İsim, Artık Intel İçin Çalışacak

Asian

Member
Apple’ın önde gelen isimlerinden biri olan Jeff Wilcox, şirketten ayrıldı ve bir daha Intel’e katıldı. Apple’ın Mac sistem mimarisinin yöneticisi olan Wilcox, Apple M1’in dizaynında da tesirliydi. Öteki bir deyişle, M1 çipleri ile Apple’ın, Intel CPU’larından kopmasının 1 numaralı ismiydi.

Apple için masaüstü ve dizüstü bilgisayar eserleri geliştirmek için sekiz yıl çalıştıktan daha sonra Jeff Wilcox’un Intel’e geri dönüyor olması kıymetli bir atak. Wilcox Apple’da çalışmadan evvel de Intel’de çalışıyordu.

Wilcox, firmalar içindeki geçişi LinkedIn sayfasında şu sözlerle doğruladı: “Mükemmel bir sekiz yılın akabinde Apple’dan ayrılmaya ve öbür bir fırsatı değerlendirmeye karar verdim. İnanılmaz bir seyahatti ve M1, M1 Pro ve M1 Max SOC’ler ve sistemlerle Apple Silikon geçişini tamamlamamız ve başardıklarımızdan daha fazla gurur duyamazdım. Tüm Apple meslektaşlarımı ve arkadaşlarımı epey özleyeceğim.

Wilcox,, Intel’deki yeni rolünü ise şu biçimde açıklıyor: “Intel Corporation’da Intel Fellow, Tasarım Mühendisliği Kümesi CTO’su, İstemci SoC Mimarisi olarak yeni bir konuma başladığımı paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum. Çığır açan SOC’ler oluşturmaya yardımcı olmak için oradaki şahane gruplarla yine çalışmaktan daha fazla heyecan duyamazdım. Olağanüstü şeyler bizi bekliyor!

Apple M1, iPhone üreticisi için bir ihtilalden daha azı olarak tanımlamaz. Bu SoC, verimliliği, performansı ve pil dayanıklılığı ile epey fazla övgü toplamayı başardı. Apple M1 çip seti, Apple’ın MacBook dizüstü bilgisayar serisine ve macOS çalıştıran küçük form faktörlü Mac’lere yerleştirdiği birinci ARM tabanlı SoC olarak öne çıkıyor. Bu SoC yardımıyla Apple, mamüllerindeki tek seçenek olan Intel CPU’ları terk edebilir hale geldi.

Intel’in Wilcox’u x86 mimarisine dayalı yetenekli SoC’ler geliştirmek için işe aldığı rahatlıkla söylenebilir. Bu minyatür güç santralleri, CPU, GPU, AI, RAM ve kimi durumlarda depolama üzere birden çok bileşeni barındırmayı başarıyor. Bunlar ekseriyetle Raspberry Pi üzere Tek Kartlı Bilgisayarlarda (SBC’ler) bulunuyor. Ana dezavantajları ise bir SoC’nin tekil bileşenlerinin yükseltme seçeneğinin bulunmaması…