Altın tutarları için kritik toplantı

Tory

New member
Şenay Zeren

Gram altın fiyatı, şu dakikalarda 486 lira düzeyinde hareket ederken; ons altın fiyatı ise birebir dakikalarda 1786 dolar seviyesinde bulunuyor. Özsoy, “Piyasaların gerek Jackson Hole toplantısı ve Powell konuşmasına dair evvelde yapacağı satın almalar; gerekse toplantı esnasında ve konuşma daha sonrasındaki reaksiyonları çerçevesinde bu hafta ons altında takip altında tutulması gereken hareketlerin 1775 dolar – 1786 dolar kanal hareketinin dışına taşmalar halinde öne çıkarıyorum” dedi.

Gram altın fiyatları, geçtiğimiz haftayı 486 lira düzeyinden tamamlarken; yeni haftanın birinci süreç gününe 487 lira düzeyinden başladı. Yeni güne yavaşça yükselişle başlayan altının gram fiyatı; gün içerisinde en yüksek 488,48 lira düzeyini, en düşük ise 484,67 lira düzeyini gördü. Gram altın ons altın fiyatında yaşanan yükselişin tesiriyle üst taraflı hareket ederken, saat 11.21 prestijiyle yüzde 0.11 oranında yükselişle 486,50 lira düzeyinde bulunuyor. Tıpkı dakikalarda çeyrek altın 796 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 276 liradan satılıyor.

Dolar endeksindeki gevşeme altının ons fiyatını desteklerken ons altın bugün içerisinde en yüksek 1788 dolar düzeyini; en düşük ise 1776 dolar düzeyini gördü. Ons altın, şu dakikalarda ise yüzde 0.28 oranında yükselişle 1786 dolardan süreç gördü.

TOPLANTIDAN GÜÇLÜ BİR İLETİ BEKLEMİYORUM
Murat Özsoy – Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı

Bu haftanın odağında, haftanın son iki iş gününe denk gelen Jackson Hole toplantısı ve bilhassa cuma günü Fed Lideri Powell’ın yapacağı konuşma olacak. Dolar endeksinde geçen hafta gördüğümüz yılın en yüksek düzeyine rağmen, ons altın fiyatının 1773 dolar düzeylerinden daha aşağıya düşmemek için âlâ bir takviye düzeyinde dayandığını gördük. Bu haftanın başlangıcındaki birinci saatlerde ise ABD 10 yıllıklarında gözlemlediğimiz geri çekilme karşısında ons altının yükseliş tarafında 1786 dolar düzeyini aşma eforunu görüyoruz.

Piyasaların gerek Jackson Hole toplantısı ve Fed Lideri Powell konuşmasına dair evvelde yapacağı satın almalar; gerekse toplantı esnasında ve konuşma daha sonrasındaki reaksiyonları çerçevesinde bu hafta ons altında takip altında tutulması gereken hareketlerin 1775 dolar – 1786 dolar kanal hareketinin dışına taşmalar halinde öne çıkarıyorum. Bu düzeylerin dışına taşmalar olduğunda, o taraftaki hareketlerin kuvvetlenmesini bekliyorum.

Kaynak: bigpara.hurriyet.com.tr