Afganistan’da bayanlar Taliban’ın eğitim sonucu akabinde sokaklara döküldü

GarDaŞ

New member
Afganistan’da bayanlar Taliban’ın eğitim sonucu akabinde sokaklara döküldü Afganistan’da çoğunluğu bayanlardan oluşan bir küme, kız çocuklarının eğitimine müsaade verilmemesine karşı Taliban idaresinin Eğitim Bakanlığı önünde protesto düzenledi.

BBC’de yer alan habere nazaran, Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban, geçen hafta daha evvel verdiği karardan dönerek kız çocuklarının lise eğitimine müsaade verilmeyeceğini deklare etti.

Afghan girls demanding their right to education. pic.twitter.com/jL8nHbZvHx

— Heather Barr (@heatherbarr1) March 26, 2022

Okula dönmeye hazırlanan hayli sayıda kız çocuğu hayal kırıklığıyla meskene döndü.

Taliban’ın kız çocuklarının eğitim hakkını elinden almasına reaksiyon olarak bir küme Eğitim Bakanlığı önünde protesto düzenledi. Aksiyonda “Eğitim hakkımız, kız çocukları için okul kapılarını açın” sloganları atıldı.

Ne olmuştu?

Taliban idaresi, ilkokulların kız öğrenciler için açık olduğunu, ortaokul ve liselerin ise ikinci bir emre kadar bekleyeceğini, okul üniformasının şeriat, Afgan gelenekleri ve kültürüne uygun tasarlanmasının akabinde açılacağını duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) üyesi 10 ülke Taliban’a kız çocuklarının okula gitmesini engellememesi daveti yapmıştı.

Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Norveç, Arnavutluk, Brezilya, Gabon, İrlanda, Meksika, İngiltere ve ABD, ortak bir açıklama ile Taliban’ın kız çocuklarının ortaokul ve liseye gitmesini engellemesine reaksiyon göstermişti.

ABD idaresi, Afganistan’da kız çocuklarının ortaokul ve lise eğitimlerinin askıya alınmasına reaksiyon olarak Taliban’la Doha’daki görüşmelerin iptal edildiğini duyurmuştu.