ABD’nin eski liderlerinden Afgan mülteciler için dayanışma

GarDaŞ

New member
ABD’nin eski liderlerinden Afgan mülteciler için dayanışma ABD’nin eski liderleri, Afgan mültecilere yardım kampanyasında buluştu. Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama, eski First Lady’ler Hillary Clinton, Laura Bush ve Michelle Obama ile bir arada Amerikan demokrasisinin iki partisinin bir ortaya geldiği ‘Welcome.US’ kümesini oluşturdular.

İşgal sırasında ABD’ye takviye veren Afganlar

Welcome.US hareketi; Afganistan işgalleri sırasında ABD ve müttefik güçlere yardım eden kümeler içinde yer aldıktan daha sonra Taliban’ın intikam alacağı dehşetiyle ülkelerinden kaçan binlerce Afgan’a yardım etmek için kuruldu.

Buch, 2001’de Afganistan işgalini başlatmıştı

11 Eylül 2001’de New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne ve Washington DC’deki Pentagon’a yapılan terörist taarruzların akabinde ABD’nin Afganistan işgalini lider olarak başlatan Bush’tu.

Welcome.US, kahve devi Starbucks ve Microsoft’un yanı sıra gaziler ve kar hedefi gütmeyen dernekler de dahil olmak üzere ABD’li işletmeler tarafınca da desteklenmektedir. Kimi ABD devlet önderleri, Afgan mültecileri kendi topluluklarına kabul etmekten memnunluk duyacaklarını söylemiş oldu.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) kumandanı General Kenneth F. McKenzie, Jr., 30 Ağustos’ta düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık 73.500 “üçüncü ülke vatandaşı ve Afgan sivilin” Afganistan’dan hava yoluyla gönderildiğini söylemiş oldu.

Welcome.US’un duyurusu, Kongre üyelerinin geri çekilmeyi incelemesi ve Cumhuriyetçilerin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’i mültecilerin güvenlik taraması konusunda sorguya çekmesi üzerine geldi.

ABD askerleri Afganistan’dan 20 yıl daha sonra döndü

ABD Lideri Joe Biden, 30 Ağustos itibariyle Amerikan birliklerini tahliye ederek, kuşatma altındaki ülkede yaklaşık 20 yıllık bakılırsavlerine son verdi.

“Binlerce Afgan, daha inançlı bir dünya için ön saflarda bizimle bir arada durdu ve artık yardımımıza muhtaçlıkları var. Welcome.US’u ve Afgan ailelerin yerleşmesi ve yeni hayatlar kurmasına yardımcı olma çalışmalarını desteklemekten gurur duyuyoruz” dedi.

“Yeni Afgan komşularımıza ve dünyanın geri kalanına, ülkemizi bu kadar büyük yapan şeyin omurgasını nasıl misafirperver ve cömert bir ruhun oluşturduğunu göstermeye hazırız.”