ABD, Taliban için kesenin ağzını açtı

GarDaŞ

New member
ABD, Taliban için kesenin ağzını açtı Birleşmiş Milletler tarafınca İsviçre’nin Cenevre kentinde Afganistan için düzenlenen insani yardım konferansına görüntü konferans ile katılan Greenfield, ülkedeki insani durumun “korkunç” olduğunu söylemiş oldu.

ABD’nin Afganistan’a yaklaşık 64 milyon dolar insani yardım yapacağı taahhüdünde bulunan Greenfield, bu yıl Afganistan’da 330 milyon dolar yardımda bulunduklarını, gelecek aylarda alandaki duruma göre daha fazla yardım yapabileceklerini tabir etti.

Öteki ülkelere de Afganistan ile dayanışma daveti yapan Greenfield, Taliban’a ise insani yardım kuruluşlarına manisiz erişim sağlaması, azınlıklar, bayan ve kız çocuklarının haklarına hürmet duyması davetinde bulundu.

BM, Afganistan’da insani yardımlara devam edebilmesi için 606 milyon dolar fona muhtaçlık duyuyor.

BM’nin insani felaket riski yaşanabileceği uyarısı yaptığı Afganistan’da 38 milyon kişi yardıma gereksinim duyuyor.

BM yetkilileri, her 3 Afganistan vatandaşından birinin bir daha sonraki öğünün nereden geleceğini bilmediğini belirtiyor.

BM’ye göre 5 yaş altı Afgan çocukların yaklaşık yarısının gelecek 12 ay ortasında çok derece yetersiz beslenmeye maruz kalabileceği iddia ediliyor.

ABD ile Taliban içinde Şubat 2020’de varılan barış mutabakatı çerçevesinde bu yıl milletlerarası güçlerin Afganistan’dan geri çekilmesiyle başlayan sürecin akabinde başşehir Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesi daha sonrası kenti çatışmasız biçimde denetimine almıştı.

ABD, 31 Ağustos’ta Afganistan’dan çekilme sürecini tamamlamıştı.