ABD, hortum daha sonrası yaralarını sarmaya çalışıyor

GarDaŞ

New member
ABD, hortum daha sonrası yaralarını sarmaya çalışıyor Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Kentucky başta olmak üzere en az 30 hortumun vurduğu 6 eyalette arama kurtarma çalışmaları sürerken, meskenlerini, iş yerlerini kaybeden afetzedeler ise yaralarını sarmaya çalışıyor.

Eşiyle restoran işleten Wayne Flant, iş yerinin hortumda büsbütün yerle bir olduğunu belirterek, “Hortum öncesi bir sürü müşterimiz olurdu, artık ise bir süre hiç müşterimiz olmayacak” dedi. Mayfield’in nüfusunun yaklaşık 10 bin olduğunu söyleyen Flant, “Gerçekten ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Hala insanları bulmaya çalışıyoruz, hala enkaz altından insan çıkarıyorum” diye konuştu. Bir an evvel enkazı temizleyip restoranını bir daha inşa etmek istediğini, hala ödenmesi gereken faturaları olduğunu lisana getiren Flant, “Bazıları ise kaybettiklerini asla onaramayacak, Ne yapacağımı bilmiyorum, söylenecek kelam yok” tabirlerini kullandı.

Elektrik, su yok

Meskenlerinin restorandan yaklaşık 1,5 kilometre uzaklıkta olduğunu ve talih yapıtı hortumdan ziyan görmediğini belirten Flant, ”İki gündür elektriğimiz ve suyumuz yok. Sabaha gerçek 3’te uyandım ve donuyordum. Bugün oğlum ile bir jeneratör kuracağız ve soğuktan ölmeyeceğiz” dedi.

Biroldukca kişinin konutunun büsbütün yıkıldığını, birçoklarının otellere gidemediğini ve gidecek yeri olmadığını anlatan Flant, ”Kimden olursa olsun, burada yardıma ihityacımız var. Burada gidecek hiç bir yeri olmayan bir sürü kişi var” tabirlerini kullandı.

30 yıldır Kentucky’de yaşayan Daren Stewart ise,”İnsanların konutları gitti, hiç bir şeyi kalmadı. Kentucky’nin batısı tam manasıyla felaket durumda ve ben de insanlara yardım edebilmek için buradayım” diye konuştu.

‘Kim öldü, kim kayıp bilmiyorum’

Hortum vurduğunda 110 kişinin enkaz altında kaldığı mum fabrikasında çalışan 34 yaşındaki Allen Shane Williams ise, ”Şimdiye kadar bildiğim kadarıyla fabrikadan az 3-4 arkadaşımı kaybettim. Öteki kimler hayatta, kim öldü, kim kayıp bilmiyorum” dedi. Williams, ”Doğup büyüdüğüm mahallem yıkıldı. Hortum tüm kenti yıktı geçti. Daha evvel hiç bu biçimde bir şey görmemiştim. Annem dahil insanların gidecek yerleri yok. Konuta, kıyafete, besine gereksinimimiz var. İnsanların ilaca muhtaçlığı var. Kimden gelirse gelsin her türlü yardıma muhtaçlığımız var” tabirlerini kullandı.

Mayfield’de yaşayan Shyheim McCampbell ise, ”hiç birimiz ne yapacağımızı bilmiyoruz. Daha evvel hiç bu biçimde bir şey yaşamadık, bun hazır değildik” sözlerini kullandı.

Evsizlerin barınağı yıkıldı

Hortumda evsiz bayanların kaldığı bir barınağın da yıkıldığını söyleyen McCampbell, ”Kentimiz Mayfield öldü ve kenti bir daha hayata döndürmeye çalışıyoruz. Sıkıntı olacak, vakit alacak lakin bu yapabiliriz” dedi. McCampbell, ”Eyaletin ya da fedaral hükümetin bir an evvel su tankeri kurması gerek, yoksa kent hayli makus kokacak” halinde konuştu.

Chloe Sanderson ise, ”Uyandığınızda her şeyinizin gittiğini, dünyanızın alt üst olduğunu görüyorsunuz” tabirlerini kullandı.

Afetzedelere yardım için Michigan’dan Mayfield’a gelen Kendra Patocki ise ”Biroldukca fırtına gördüm ancak bu en yıkıcı olanı. Şimdiye kadar gördüğüm en makûs hortum olduğunu söyleyebilirim. Gözyaşlarımı güç tutuyorum. Hortumlar şiddetli bir canavar üzere, nereden geldiği aşikâr olmuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yardım için 8,5 saat seyahat yaptılar

Eric Jorgensen
ve eşi ise Kansas’tan 8 buçuk saat süren seyahatin akabinde Mayfield’e geldiklerini ve hortumdan etkilenenlere yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklarını söylemiş oldu. Jorgensen, ”Bu hortum anlaşılan 3 mil genişliğindeydi, kimi binaların ayakta kalabilmesi ise sahiden bir mucize” dedi.

Kentcuky’nin Maylfield kentinde 60 kadar hortum daha sonrası yerle bir olan bölgede, meyyit sayısının 100’ü aşabileceği belirtiliyor.