Zelenskiy: Rusya’yla savaşa girme olasılığımız var

GarDaŞ

New member
Zelenskiy: Rusya’yla savaşa girme olasılığımız var Kiev’de YES Brainstorming Forumu’nda moderatörün Rusya’yla savaş mümkünlüğü konusunda yönelttiği bir soru karşısında Zelenskiy, “Mümkün olduğunu düşünüyorum. Bu hususta bir potansiyel mevcut. Bu, Rusya’nın en büyük yanlışı olacak ve bunun akabinde Rusya, Ukrayna, Belarus içinde hiç bir vakit komşuluk olmayacak” karşılığını verdi.

Devletlerin Moskova’nın medya alanındaki hareketleri niçiniyle düşman olduğunu öne süren Zelenskiy, “Sorun şu ki, bugün Rusya’nın enformasyon siyaseti Ukrayna’nın bağımsızlığına hürmet gösterilmemesiyle ilgili. Sorun, ‘Rus dünyası’ ve gibisi tanımlamayı yapan şu yahut bu siyasi stratejistin seçiminde değil, bunun akabinde Ukrayna halkının Ruslara yönelik tavrının bozulmasında. hiç bir münasebet yok” sözlerini kullandı.

‘Putin gücenmesin’

Putin’e nasıl baktığıyla ilgili bir soru karşısındaysa Zelenskiy, “Bunu düşünmeye vaktim yok. Ülkesi ve kendisi buna gücenmesin. Beni daha epey ayrıntılı bir görüşme yapıp yapamayacağımız ilgilendiriyor. Birtakım ülkelerle yaptığı üzere açıklama hedefli değil, Normandiya formatındaki birinci görüşmede olduğundan daha ayrıntılı bir biçimde görüşmeyle ilgileniyorum” dedi.

‘NATO’nun bize muhtaçlığı var’

Ukrayna’nın ordusunun ve uzmanlarının düzeyine bakıldığında NATO’ya girmeye hazır olduğunu savunan Zelenskiy, “Yaptığımız ıslahatlara NATO’nun, AB’nin değil, her şeydilk evvel halkımızın muhtaçlığı var. Yapabileceklerimizi, beklediklerimizi alamıyoruz lakin bizce NATO’nun bize gereksinimi var, Ukrayna olmadan kuvvetli bir AB olmaz” halinde konuştu.

Rusya ‘üzüntüyle’ karşıladı

Zelenskiy’in açıklamalarına karşılık ise Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan geldi.
Günlük basın toplantısında gazetecilerin Kremlin’in Zelenskiy’in açıklamalarını nasıl karşıladığını sorması üzerine Peskov, “Üzüntüyle” cevabını verdi.

Peskov, Kremlin’in bu biçimde bir savaş tehlikesi görüp görmediğiyle ilgili bir soru karşısında da “Kıyamet belirtisi olan beklentilere kapılmak istemiyoruz” dedi.

Kaynak: Karar