Toyota CEO’su Bozkurt: Daha meçhul periyot hatırlamıyorum

Tory

New member
Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “26 yıldır otomotiv kesimindeyim ve bu süreçte 3-4 büyük ekonomik kriz yaşadık. Fakat bu kadar belirsizliğin olduğu bir periyot hatırlamıyorum” dedi.

Best FM’de yayınlanan Otoyaşam programında konuşan Bozkurt, “2022 yılına 2021’den daha olumsuz beklentilerle girdik. Birfazlaca marka üzere yılın birinci yarısında meşakkatlerin biteceğini söylemedik. Tam aksine 2022 yılının sonuna kadar badirelerin devam edeceğini öngördük. Bunların üstüne bir de Rusya-Ukrayna savaşı eklendi” açıklamasında bulunarak bölümdeki berbat gidişata işaret etti.

Ocak-Mart devrinde perakende satışların epey yavaşladığını belirten Bozkurt, “Araç olsa tahminen biraz daha fazla satılırdı lakin ne yazık ki geçen yılki üzere ortada 3-5 aylık sıralar yok. ÖTV muaf araç satışları ve kurumsal satışlarda biraz hareket var. Perakende tarafı çok zayıf. 26 yıldır otomotiv kesimindeyim ve bu süreçte 3-4 büyük ekonomik kriz yaşadık. Lakin bu kadar belirsizliğin olduğu bir periyot hatırlamıyorum. Pandemi var, enflasyonist ortam var, hammadde fiyatlarında büyük artışlar ve üstüne savaş çıktı. Bunların hepsi hem eser bulunurluğunda tıpkı vakitte eser maliyetlerinin artmasında büyük meşakkatler yaratıyor” halinde konuştu.

Ali Haydar Bozkurt’a bakılırsa mevcut durum yıl sonuna kadar devam ederse pazar 500 bin adetlere kadar düşebilir. Bunun da ülke için kırmızı alarm demek olduğunu söyleyen Bozkurt, faizlerin düşmesi, ÖTV matrahlarının güncellenmesi ve kurların durulması halinde bile pazarın azamî 700-750 bin adetlere çıkabileceğini zira bu sefer de yeteri kadar araç bulunamayacağını söylüyor.

Kaynak: Haberdar.com