Taliban’dan Merkel’e davet

GarDaŞ

New member
Taliban’dan Merkel’e davet Alman Bild gazetesi, “Taliban sözcüsü, Başbakanı Kabil’e davet etti” başlıklı röportajı yayımlandı. Kelam konusu röportajda Mücahid, “Almanya’nın Afganistan ile tarihi ve âlâ alakaları var. Almanya ile kuvvetli ve resmi diplomatik bağlar istiyoruz.” sözünü kullandı.

Zabihullah Mücahid, Alman hükümetinin, yeni hükümetle (Taliban hükümeti) mümkün olan en düzgün diplomatik bağlantıya sahip olmasını istediklerini vurguladı.

Mücahid, Almanya ile âlâ diplomatik bağın yanında, Berlin’den sıhhat, altyapı ve eğitim alanlarında mali takviye, insani yardım ve iş birliği görmek istediklerini belirterek, “Alman hükümetinin bize sahiden yardım edebileceğine inanıyoruz.” görüşünü paylaştı.

Bild muhabirinin, “Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Afganistan’da sıcak karşılar mısınız?” sorusuna Mücahid, “elbette. Afganistan’da tüm dünya ülkelerinin kabul edeceği ve dünya önderlerinin inanacağı kuvvetli ve tam güvenlikli bir ortamın olmasını istiyoruz. Gelip ülkemizi ziyaret etmeliler. Angela Merkel’in muhakkak özel bir yeri olur. Onu ülkemizde sahiden memnuniyetle karşılarız.” karşılığını verdi.

Almanya, askeri tahliye operasyonunun sona ermesinden daha sonra Afganistan’da çalışan mahallî işçisi tahliye etmek için Taliban ile görüşmelere başlamıştı.

Ayrıyeten Alman hükümeti, mümkün yeni bir mülteci krizini önleyebilmek gayesiyle Afganistan’a insani yardım sağlamaya istekli olduğunu açıklamıştı.

Alman hükümeti, Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinden daha sonra buradaki büyükelçiliği kapattı. Hükümetin özel temsilcisi Büyükelçi Markus Potzel, Katar’ın Doha kentine geçerek, burada Taliban temsilcileri ile diplomatik temasını sürdürdü.