Sedona Prince’in bir sonraki dönem hakkında iyi hisleri var

Tory

New member
Haberler’ın spor bölümü, sorunları tekrar gözden geçir Geçen yıldan bazı zorlayıcı makaleler. Mart ayında ele aldık Sedona Prince’in videosu ve erkekler ve kadınlar kolej basketbol turnuvaları arasındaki farklara meydan okuma şekli. İşte bir güncelleme.

Sedona Prince, hayatını çağlarda görüyor.

Birinci sınıfın başlamasından hemen önce kaval kemiğini ve kaval kemiğini kırdığı bir yaralanma dönemi vardı; bir antrenman oyuncusu olarak, gelecekteki rakiplerinin oyununda ustalaştığı dönem; bir üniversite öğrencisi olarak sahada ve saha dışında ayağını bulan “çılgın” dönemi; nihayet oynamaya izin verildiği ve hemen kendini tekrar yaraladığı depresyon zamanı; erkek ve kadın basketbolu arasındaki büyük farkları açığa vurduğu için birdenbire kendisini ulusal ilgi odağında bulduğu NCAA turnuvası dönemi; ve çalışmasından para kazanmayı öğrenirken adı, resmi ve dönemi.

Bu günlerde Prince, Yeniden Yapılanma dönemi olarak adlandırdığı dönemde. Ve o sadece 22 yaşında.

1.80 boyunda bir forvet olan Prince, Sabrina Ionescu, Ruthy Hebard ve Satou Sabally ile birlikte açık şutu bulmadaki üstün yeteneğiyle Oregon Üniversitesi’nin kadın basketbol programının en önemli parçası haline geldi. Ancak kendisini sahada tanımladığı gibi, üniversiteli bir sporcunun rolünün yeniden tanımlanmasına da yardımcı oldu.

“Artık kendime geriye dönüp bakmama ve tüm o zamanları hatırlamaya ve işlemeye çalıştığım bir yerdeyim çünkü o an yapamadım. Her şey çok hızlı oldu; hepsi bir anda oldu,” dedi Prince Los Angeles’tan yakın tarihli bir röportajda.

Prince, baharda Oregon’dan sosyal bilimler alanında lisans derecesi ve işletme ağırlıklı olarak mezun oldu. Bu sonbaharda beşinci sezonuna girmeye karar verdi ve bir yüksek lisans derecesi almaya başladı, ancak sezon öncesi bir açılış antrenmanı sırasında dirseğindeki bir bağı yırttı ve Oregon’daki sezonunu ve kolej kariyerini bitirdi.

“Oynamaya devam etmek istedim; Bu takımı seviyorum” dedi Prince. “Ama oynamaya devam etmemin hiçbir yolu olmadığını biliyordum. Kendime bakmalıyım.”

Kariyerinde hala genç olan Prince, kendine nasıl öncelik vereceğini biliyor. Tüm sözde çağları onlara bunu öğretti. NIL döneminin öncü kadın sporcularından biri olan Prince, kolej basketbolunu bırakıp bir WNBA kadrosunda gıpta ile bakılan bir yer kazanmak için mali ve profesyonel riski alabileceğini bildiğini söyledi.

“Kadınlar için gittikçe daha az seçenek var – daha az özgürlük var” dedi. “Aman Tanrım, kendimi nasıl besleyeceğim?” Gibi bir şey her zaman vardır.

Ancak bu noktaya gelmek doğrusal olmaktan başka her şeydi. Her neslin kendi bozucuları varsa, Prens akranları arasında liderdir. 38 saniyelik bir videoda uzun süredir konuşulan ama kimsenin olabildiğince görsel ve açık bir dille anlatamadığı bir konunun perdesini kaldırdı.

Prince, 2021’de NCAA’nın erkek ve kadın basketbol turnuvaları için eğitim tesisleri açısından sağladığı arasındaki bariz farkları gösterdi: Pandemi nedeniyle Indianpolis’te demirlemiş erkekler için serbest ağırlıklar, el ağırlıkları ve makinelerin bulunduğu geniş bir balo salonu sağlandı. sağlanan ağırlıklar San Antonio kadınlarının el ağırlık askıları vardı.

Prince’in gönderileri birkaç gün içinde TikTok ve Twitter’da 13 milyondan fazla görüntülendi; bu, NCAA’nın bazı farklılıkları açıklama girişimlerine rağmen göz ardı edemeyeceği bir sayıydı. Bayanlar spor salonu nihayet güçlendirildi.

Prince, “Dürüst olmak gerekirse, bunun ne işe yarayacağına dair hiçbir fikrim yoktu,” dedi. “Geriye dönüp baktığımda, keşke daha fazla konuşsaydım. Ama 19 yaşında bir çocuk olarak elimden gelen her şeyi yaptım. öğrendim.”

CNN ve Günaydın Amerika aradı. Prince aniden, “Artık bir aktivistim” diye düşündü.

“Her zaman aktivizmle ilgiliydim ama o sahnede hiç bulunmadım” diye hatırlıyor. Ayrıca NCAA’yı gücendirmeden konuşmayı dengelemek zorunda kaldı.

“Kuralları çiğneyip çiğnemediğim hakkında hiçbir fikrim yoktu. Prince, öğrenci sporculara karşı sürekli bir korku var – onlar bu yönetim organı ve gerçekten korkutucu insanlar, hiç görmediğimiz veya duymadığımız, “dedi Prince. “Üniversite kariyerimi mi kaybettim?”

Zorlukla. Beş ay sonra, bağımsız bir rapor iki turnuva arasındaki yapısal cinsiyet eşitsizliklerini detaylandırdı. 114 sayfalık rapor, Prince’in videosunu “‘dünya çapında duyulan kurşunun’ çağdaş eşdeğerine” benzetti.

Birçoğu, Prince’in TikTok’unu toplumun kadın sporları hakkında nasıl konuştuğunun öncesi ve sonrası bir işareti olarak görüyor. Ama hala Prince için yapılacak işler var – hepsi saygısızlıktan ibaret.

Prince, “En kötü yanı da bu,” dedi. “Ne zaman bir yere gitsek, daha az oluyor ve bu sadece saygısızlık oluyor ve bu yüzden, ah, bu normal, diye düşünmek için eğitildik. Hak ettik.”

Sporunda kısa sürede lider konumuna gelen Prince için bile, sık sık kendini değerini sorgularken bulur.

Prinz, “Bu zihniyetten çıkmam gereken zamanlar oluyor, her zaman böyle olmuştur, sporda bir kadın olarak bunu hak ediyorum, sadece daha az izleneceğim çünkü daha az izleyici alıyoruz” dedi. “Ve sanki, hayır, bu değil, bu doğru değil. Bu yüzden kendimi kontrol etmeye devam etmeliyim, hey, biliyorsun, bu doğru değil. Bu doğru değil.”

Prince, değişiklik yapmak için platformunu kullanmaya devam edeceğini söyledi. Sporcular olarak bizim görevimiz” dedi. “Bir şey hakkında konuşman gerektiğini hissediyorsan, muhtemelen yapmalısın. Yani bir platformum varsa, tamam, muhtemelen bunun hakkında konuşmalıyım diye düşünüyorum. Ve sonrasında, en havalı kısım olan dalgalanma etkilerini görebiliyorum ve gerçekten işe yaradığını görebiliyorum.”