Rolls Royce’a Türk CEO: Tufan Erginbilgiç kimdir?

Asian

Member
Tufan Erginbilgiç Rolls-Royce Holdings Plc’nin CEO’su olarak atanıyor. Erginbilgiç, 24 Şubat 2022’de bu yılın sonunda istifa edeceğini açıklayan Warren East’in yerini alarak 1 Ocak 2023’te yeni bakılırsavine başlayacak.

Rolls-Royce İdare Heyeti Lideri’nden Açıklama

Bloomberg’in haberine bakılırsa, Rolls-Royce İdare Şurası Lideri Anita Frew şu sözleri kullandı:

“Tufan Erginbilgiç’in CEO olarak atandığını duyurmaktan memnunluk duyuyorum. Tufan Erginbilgiç, hayli uluslu şirketlerde, yüksek performanslı bir kültür oluşturma maharetiyle, kazanan grupların başkanı olarak öne çıktı. Kapsamlı bir stratejik ve operasyonel tecrübeye, havacılık ve uzay dahil olmak üzere güvenlik açısından kritik sanayilerin yanı sıra düşük karbonlu teknolojilere geçişin sunduğu zorluklar ile ticari fırsatlar hakkında sağlam bir anlayışa sahip. Rolls-Royce’un son senelerda attığı stratejik temeller üzerine inşa etmesini sabırsızlıkla bekliyorum.”

“Rolls-Royce’a Katılmaktan Onur Duyuyorum”

Tufan Erginbilgiç ise atamaya ait şu tabirleri kullandı:

“Müşterileri güç geçişini benimserken, kıymetli ticari fırsatlar ve stratejik evrim periyodunda Rolls-Royce’a katılmaktan onur duyuyorum. Mühendislik harikalığı ve yenilikçi teknolojisi ile şirketin uzun yıllar boyunca oluşturduğu pazar pozisyonlarının tam potansiyelini sunmaya ve tüm hissedarlar için kıymet yaratmak maksadıyla bir büyüme altyapısı oluşturmaya kararlıyım. Bu ikonik global mühendislik markasının bir daha sonraki başarılı kısmında dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, ortaklar ve Rolls-Royce takımıyla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.”

Tufan Erginbilgiç Kimdir?

Peki, Tufan Erginbilgiç kimdir? Tufan Erginbilgiç, lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi’nden, yüksek lisans derecesini Ohio State Üniversitesi’nden ve MBA derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı. BP’nin global çerçevedeki iki ana iş kolundan biri olan Global Rafinaj ve Pazarlama Grubu’nun CEO’luk bakılırsavini yaptı.

BP’de adım adım yükselerek doruğa çıkan Tufan Erginbilgiç’in biyografisi için internette şu ayrıntılar yer alıyor:

• Tufan Erginbilgiç, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği kısmından mezun oldu. ondan sonrasında sırasıyla 1986’da Boğaziçi Üniversitesi’ndeki MBA programını ve 1989’da da Ohio State Üniversitesi’ndeki İktisat üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı.

• Erginbilgiç, mesleğine Mobil’de başlamış, 1996 yılındaki BP-Mobil birleşmesi esnasında BP’ye katılmıştı.

• Mühendislik geçmişi olan Erginbilgiç, 1990-1997 yılları içinde Taşınabilir Oil’da çalıştıktan daha sonra, 20 yılı aşkın bir süre BP’de çalıştı. Bunun son 5 yılı üst seviye yönetici olarak nazaranv aldı.

• 2020’de ayrılmadan evvelki son misyonunda, BP’nin rafinaj, petrokimya üzere operasyonlarını içeren alt iş ünitelerini yönetti. bakılırsav mühleti boyunca rekor kârlılık ve güvenlik performansı sağlandı.

• Altyapı işletmelerinde büyük ölçekli yatırımlara odaklanan ve yatırımcılar için 81 milyar doları yöneten bir özel sermaye şirketi olan Küresel Infrastructure Partners’ın (GIP) ortağı olan Erginbilgiç, havacılık ve uzay teknolojisi kümesi GKN dahil olmak üzere ağır sanayi ve imalat şirketlerinde de bağımsız idare şurası üyeliği yaptı.
Erginbilgiç2020 yılında Capital Dergisi’ndeyer alan haberde, yılların tecrübesiyle küresel önder olmak isteyenlere şunları öğütlemişti:En değerli zorluk, uyumlu ve esnek olmak, kültürel farklılıklarımızı tanımak ve kapsayıcı olarak çeşitlilikten en âlâ biçimde yararlanabilmek. Farklı bir lisan ve kültürel art planlarda çalışırken inançla devam edebilmek ve liderlik edebilmek pek değerli.

Erginbilginç 2018 yılında bir daha Capital Dergisi’nde yer alanGlobal Başkanın profilibaşlıkla haberde küresel mobilite ve liderlik eğitimlerine dikkat çekmiş. Haberde bu özelliklerin öteki ülkelerde küresel liderlik rollerine gelindiğinde pahasının anlaşıldığını belirtiyor ve şöyleki devam ediyor:“İş birliği, bağlantı, katılımcılık, bir takım üyesi olarak çalışmak ve farklı kültürleri tanımak kıymetli ve büyük avantaj sağlıyor. Çok kültürlü grupların kesimi olmak, farklı kültürel perspektif ve üslupları anlamanın kusursuz bir yolu. şahsi bağlantı de küresel liderliğin vazgeçilmezi.”