Putin ile Esad, Moskova’da bir ortaya geldi

GarDaŞ

New member
Putin ile Esad, Moskova’da bir ortaya geldi Dışarıya duyurulmayan bir ziyaretle Moskova’ya giden Suriye önderi Beşar Esad ile Rusya önderi Vladimir Putin, askeri işbirliği ve mevcut siyasi durum hakkında bir görüşme gerçekleştirdi. toplantıda Putin, Esad’ı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kazandığı zafer niçiniyle tebrik etti.

“Sizi yine Moskova’da ağırlamaktan epey memnunum” diyen Putin ayrıyeten, Esad’ın doğum gününü de kutladı. Suriye’de terör faaliyetlerinin hala devam ettiğini vurgulayan Putin, toplantıda şunları söylemiş oldu:

“Ne yazık ki, yalnızca bölgenin bir kısmını denetim etmekle kalmayıp beraberinde sivilleri terörize etmeye devam eden teröristlerin direniş yatakları hala var. birebir vakitte, mülteciler etkin olarak kurtarılmış bölgelere geri dönüyor. Sizin davetiniz üzerine Suriye’deyken, insanların faal olarak meskenlerini restore ettiğini, barışçıl bir hayata geri dönmek için çalıştığını kendi gözlerimle gördüm.”

Putin ayrıyeten, Rusya ve Suriye’nin ortak gayretleri yardımıyla ‘teröristlerin epey önemli, değerli ziyanlar gördüğüne’ dikkat çekti ve Esad liderliğinde Suriye hükümetinin ‘toprağın yüzde 90’ını denetim ettiğini’ söylemiş oldu.

Putin ayrıyeten, Suriye’deki yabancı silahlı güçlerin yasa dışı varlığının ülkenin bütünleşmesini engellediğini söylemiş oldu:

“Bana nazaran asıl sorun, nihayetinde, Birleşmiş Milletler sonucu ve sizin isteğiniz olmaksızın ülkenin makul bölgelerinde yabancı silahlı kuvvetlerin bulunmasıdır ki bu da memleketler arası hukuka açıkça karşıttır.”

Suriye Devlet Lideri Beşar Esad ise Suriye ve Rusya’nın ‘terörün yok edilmesinde kıymetli sonuçlar elde etmekle kalmayıp, bununla birlikte konutlarını terk etmek zorunda kalan mültecilerin geri dönüşünü de kolaylaştırdığını’ söylemiş oldu. Esad, “Uluslararası terörün hudut tanımadığı ve bir enfeksiyon üzere dünyaya yayıldığı göz önüne alındığında, ordularımızın tüm insanlığı bu berbatlıktan müdafaaya büyük katkı sağladığını söyleyebilirim” dedi.

Putin ayrıyeten, Rusya ile Suriye içindeki ticaretin yüzde 250 oranında arttığını söylemiş oldu. ABD ve müttefikleri, 2014’ten beri isyancıları ve Demokratik Suriye Güçleri’ni (DSG) desteklemek için Suriye’de askeri operasyon yürütüyor.