Pandemi yasaklarına uymayan eski başbakana para cezası

GarDaŞ

New member
Pandemi yasaklarına uymayan eski başbakana para cezası Avustralya SBS News’te yer alan habere göre, Avustralya’nın 28’inci Başbakanı Abbott, Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinin başşehri Sydney’in Manly Plajı’nda, maskesiz dolaşırken bir vatandaş tarafınca görüntülendi.

İmajların NSW Polisine ulaştırılması üzerine 2013-2015 yılları içinde ülkenin başbakanlığını yapan 63 yaşındaki Abbott, yürürlükte Covid-19 yasaklarının “yüzü kapatma yönergesine uymadığı için” 500 Avustralya doları (yaklaşık 3 bin 100 TL) para cezasına çarptırıldı.

Yasakları ihlal ettiğini kabul etmeyen lakin para cezasını ödeyeceğini belirten Abbott, “Sadece iki şey söylemek istiyorum. Birincisi, makul bir biçimde değerlendirildiğinde maddelere uygun davrandığıma inanıyorum. Lakin polisin vaktini boşa harcamamak için cezaya itiraz etmeyeceğim. İkincisi, asla ihbar ve ispiyonlamanın Avustralyalı karakterinin bir kesimi olduğunu düşünmüyorum” dedi.

NSW Eyalet Sıhhat Bakanı Brad Hazzard ise “Bireysel olaylar hakkında konuşmayacağım. Hayatta kim olduğun, hangi makamda olduğun değerli değil. Sıhhat kuralları var. Kimse bu kurallara uymaktan hoşlanmaz lakin bu kurallar herkesi inançta tutmak içindir ve umarım beşerler kurallara uyar” diye konuştu.

Covid-19’un Delta varyantının son aylarda en çok olay sayısı ve can kaybına niye olduğu Sydney’deki kurallara göre, Greater Sydney bölgesindeki her insanın, rastgele bir niçinden dolayı muaf olmadıkça her vakit maske takması gerekiyor.

Gece sokağa çıkma yasağı ve tam kapanmanın uygulandığı NSW’de son 24 saatte 1599 kişi Covid-19’a yakalanırken 8 kişi de ömrünü kaybetti.

Covid-19’un birinci kaydedildiği 25 Ocak 2020’den bu yana Avustralya’da 71 bin 986 bireye virüs teşhisi konuldu, 1084 Avustralyalı ömrünü kaybetti.

Avustralya’daki toplam 34 bin 715 faal olaydan, 244’ü ağır bakımda olmak üzere 1353 kişi hastanede tedavi görüyor.