Paige Bueckers, üniversitede bir profesyonelden daha fazlasını kazanacak

Tory

New member
Bazı kolej basketbolu taraftarları, dizinden sakatlanarak sezonu kaçıracak olan yıldız UConn guardı Paige Bueckers’ın Huskies ile son yılında geri dönmek yerine bu sezondan sonra WNBA seçmelerine katılıp katılmayacağını merak ettiler.

Bückers, Perşembe günü açık bir şekilde yanıt verdi.

Bückers gazetecilere verdiği demeçte, “Ben gitmiyorum. Bu söz konusu olamaz. İnsanlar bana ‘Beşinci yılınız, Covid yılınız, bu yıl kırmızı gömlek giymeniz hakkında ne düşünüyorsunuz?’ Bunun hakkında çok fazla düşünmüyorum ama yine kolej basketbolu oynayacağım.”

Birinci sınıf öğrencisi olarak yılın milli oyuncusu seçilen 20 yaşındaki Minnesota genç Bueckers, NCAA’nın sporculara pandemi nedeniyle uygunluk için bir yıl bonus vermesinin ardından 2024-25 sezonunu atlatabilir.

Yetenekleri göz önüne alındığında, Buecker’ın en az bir yıl daha geri dönme planı UConn hayranları, kadın kolej basketbolu ve Bueckers’ın çek hesabı için iyi bir haber.

Üniversitede isim, imaj ve benzerlik fırsatlarından WNBA’de kazanacağından daha fazla para kazanacak.

“Demek istediğim, bir milyon doların üzerinde para kazanacak. Öğrenci-sporcu kampanyaları yürüten markalarla çalışan bir ajans olan Student Athlete NIL’in CEO’su Jason Belzer Cuma günü yaptığı bir telefon görüşmesinde, “Bu bir soru bile değil” dedi. “Pazarlama ve tanıtım açısından, Sue Bird gibi mutlak bir all-star olmadığı sürece, muhtemelen bir öğrenci atlet olarak bir profesyonelden daha fazla değere sahip.”

UConn’da da forma giyen Bird, kadın futbol tarihinin en büyük oyuncularından biri olarak kabul ediliyor ve bu WNBA sezonunun sonunda emekli olacak.

Buckers’ın 2024 WNBA seçmelerinde Iowa yıldızı Caitlin Clark ile birlikte ilk 2’den biri olması bekleniyor, ancak maaşı muhtemelen nispeten mütevazı olacak. Bu yıl seçilen en iyi iki kadın, Kentucky gardiyanı Rhyne Howard ve Baylor forveti NaLyssa Smith, taban maaştan sadece 72.000 dolar kazanacak. 2022 sezonu için maksimum WNBA taban maaşı yaklaşık 228.000 dolardı.

Bu yılki NBA seçmelerinde 1 numara, Duke’tan Paolo Banchero 9 milyon dolardan fazla kazanırken, 2 numara, Gonzaga’dan Chet Holmgren 8 milyon dolardan fazla kazanacak.

NBA ve WNBA arasındaki büyük ücret farkı, Brittney Griner ve yaklaşık 70 diğer WNBA sporcusu gibi birçok oyuncunun sezon dışında Rusya’da ve diğer ülkelerde oynamasının ana nedenidir. Geçen ay bir gramdan az esrar yağı bulundurmaktan dokuz yıl hapis cezasına çarptırılan Griner’in Rusya’da UMMC Yekaterinburg için oynarken yılda 1 milyon dolardan fazla kazandığı, yani WNBA maaşının dört katından fazla kazandığı bildirildi.

Buckers’ın, WNBA 1 No’lu için bile taban maaştan çok daha fazlasını getirecek bir dizi NIL anlaşması var. Geçen Kasım ayında, NIL döneminde Gatorade tarafından imzalanan ilk kolej atleti oldu. Ayrıca spor ayakkabı, oyuncak, elektronik ve giyim için küresel bir e-ticaret platformu olan StockX ve bir eğitim platformu olan Chegg ile anlaşmaları var.

Okullara, sporculara, kolektiflere, acentelere ve ebeveynlerin NIL işlerini yönetmesine yardımcı olan bir NIL yazılım yönetimi şirketi olan Athliance’ın Genel Müdürü Peter Schoenthal, “Paige Bueckers her zaman şöhretinden ve pazarlanabilirliğinden yararlanma fırsatına sahip olacak” dedi.

Schoenthal, Buckers’ın WNBA’e atlarsa pazarlama fırsatlarına sahip olacağını söyledi. Ancak, “UConn’da daha pazarlanabilir olduğuna dair bir tartışma olduğunu düşünüyorum çünkü UConn kadın basketbolu muhtemelen çoğu WNBA takımından daha popüler. Bence geri dönmesinin nedenlerinden birinin adı, imajı ve benzerliği olduğunu söylemek adil olur.”

Belzer ayrıca Bueckers’ın UConn’da WNBA’da kazandığından daha fazla para kazanacağına inandığını söyledi.

“Üniversite açısından kadın basketbolunun sahibi veya sahibi olabilir ve şu anda WNBA’ya gittiğinden farklı bir demografik, farklı bir izleyici kitlesiyle tanışıyor” dedi.

WNBA ayrıca bazı oyuncularına pazarlama teklifleri sunar. Lig, bireysel oyunculara yılda 250.000 $’a kadar ödeme yapabilir ve takımlar, pazarlama anlaşmaları için oyuncularına toplamda 100.000 $’a kadar ödeme yapabilir. Ligin ayrıca nakit bonuslu bir sezon içi turnuvası vardır ve Yılın Çaylağı gibi ödüller için bonuslar sunar.

Elbette, Perşembe günü yorumlarını basketbol oynamayı ne kadar özlediğine odaklayan Buckers’ı motive eden tek şey para değil. Ameliyat gerektiren tibial plato kırığı ve menisküs yırtığı nedeniyle ikinci sınıfta çok zaman kaçırdı. Sonra geçen ay sol dizindeki ön çapraz bağ yırtıldı.

Gün geçtikçe iyileştiğini ve UConn sağlık personeli tarafından değerlendirilmeye devam edildiğini söyledi.

Ve UConn’daki korta geri dönmek için sabırsızlanıyor.

“Tekrar basketbol oynamadan önce gerçekten yüzde 110 sağlıklı olmak istiyorum,” dedi, “çünkü kariyerimde bir daha asla böyle bir ara vermek istemiyorum.”