NCAA’yı savuşturmak isteyen Kansas, Bill Self’i askıya aldı

Tory

New member
Kansas’ın hüküm süren I. Klasman şampiyonu erkek basketbol takımının teknik direktörü Bill Self, NCAA ile devam eden davasına cevaben üniversitenin kendi kendine verdiği cezaların bir parçası olarak sezona dört maçlık bir uzaklaştırma ile başlayacak. spor – büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalı.

Associated Press’in en iyi 25 sezon öncesi anketinde 5. sırada yer alan Kansas, sezonunu Pazartesi günü University of Nebraska Omaha karşısında açıyor. Cezanın bir parçası olarak Self ve koç yardımcısı Kurtis Townsend, 15 Kasım’da Indianapolis’te düzenlenen Champions Classic’te 7 Numaralı Duke’a karşı bir maç kaçıracak. Diğer bir asistan, 2004’ten 2010’a kadar St. John’s’ta baş antrenörlük yapan Norm Roberts, geçici baş antrenör olarak görev yapacak.

Self yaptığı açıklamada, “Koç Townsend ve ben, KU’nun bu yaptırımları kendi kendine uygulama kararını kabul ediyor ve destekliyoruz.” “Çocuklarımızın bu durumu nasıl ele aldığından gurur duyuyorum ve 23 Kasım’da Bahamalar’daki Battle 4 Atlantis turnuvasında NC State’e karşı oynayacağımız maç için yedek kulübesine dönmeyi dört gözle bekliyorum.

Genel olarak üniversiteler, 2017’de su yüzüne çıkan bir FBI soruşturmasıyla ilgili karmaşık davaları ele almak için 2019’da bir panel oluşturan NCAA’nın daha sert cezalar verme olasılığını azaltmak için kendi spor departmanlarına cezalar uygular. Soruşturma, Kansas dışındaki farklı okullarda dört yardımcı koçla anlaşmalar ve çok sayıda tutuklamayla sonuçlandı.

Tutuklamalar gerçekleştiğinde FBI’ın New York Saha Ofisi müdür yardımcısı William F. Sweeney Jr., “Oyun kitabınız bizde,” dedi. “Soruşturmamız devam ediyor ve ben konuşurken ek görüşmeler yapıyoruz.”

Tel dolandırıcılıktan hüküm giymiş eski bir Adidas çalışanı olan Merl Code Jr., bir kitapta Self’in oyunculara verdiği ödemelerden haberdar olduğunu söyledi. Kendisi herhangi bir ilgisi olduğunu reddetti.

NCAA paneli, biri Kansas ile ilgili olmak üzere kalan dört davaya karar verildikten sonra dağılacak.

Eylül 2019’da NCAA, Kansas’a, Self’in sorumluluğunu ve Kansas’ın erkek basketbol programı üzerindeki kontrolünü sorgulayan beş Seviye I ihlali içeren bir iddia bildirimi gönderdi. Seviye I ihlallerinin cezaları arasında genellikle sezon sonrası uzaklaştırma, galibiyet ve şampiyonluk kaybı ve burs kaybı yer alır.

12 aydan daha uzun bir süre önce NCAA, panelinin gelecek yıl karar vereceğini söyledi.

Geçen Aralık ayında, Kuzey Karolina eyaleti, askere alma ihlalleri nedeniyle mahkumiyetin ardından bir yıl süreyle gözetim altına alındı.

Kansas yaptığı açıklamada, panele geçen hafta kendi cezalarını bildirdiğini söyledi. Ayrıca şunlar da dahil: Bu yılın Nisan’dan Temmuz’a kadar tüm kampüs dışı işe alım faaliyetlerinde bulunmayan Self ve Townsend (onlardı); bu akademik yılda ve 2023-24’te dört resmi ziyaretin azaltılması; önümüzdeki üç yıla yayılacak toplam üç erkek basketbol bursunun azaltılması; 2022-23 takvim yılında işe alım iletişimlerine altı haftalık bir yasak, resmi olmayan ziyaretlere altı haftalık bir yasak ve izin verilen işe alım günlerinde 13 günlük bir azalma uygulanması. Kansas’ın geçen ay Phog’da Geç Gece etkinliği için resmi ziyaret yapması da yasaklandı.

Eylül ayında, NCAA yönetim kurulu, Memphis’i kamuya açık bir kınama ve üç yıl para cezası ile denetimli serbestliğe koydu, ancak Koç Penny Hardaway’e para cezası vermeyi veya bir NCAA turnuva yasağı vermeyi reddetti. NCAA, Memphis’i en ciddi ihlaller olarak kabul edilen dört Seviye I ihlali ve iki Seviye II ihlali ve kurumsal gözetim eksikliği, baş antrenör sorumluluğu ve izleme eksikliği dahil olmak üzere toplam yedi iddia edilen ihlalle suçlamıştı.

Hardaway geçen ay altı yıllık, 16.5 milyon dolarlık bir sözleşme uzatmayı kabul etti.

NCAA’nın işitme operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı Derrick Crawford, geçen ay gazetecilerle yaptığı bir telefon görüşmesinde, kalan vakaların “2023 baharının sonlarında, yazının başlarında” çözülme yolunda olduğunu söyledi. Bekleyen davalar Kansas, Arizona, Louisiana Eyaleti ve Louisville’i içeriyor.

Kansas Üniversitesi Şansölyesi Douglas A. Girod yaptığı açıklamada, “Bu süreç boyunca, ilgili tüm taraflarla devam eden görüşmelerimiz oldu.” “Bugün açıkladığımız tedbirlerin bizi bu meseleyi çözmeye daha da yaklaştırdığına inanıyoruz. Bu süreç tamamen çözüldükten sonra daha fazla yorum sağlamak için sabırsızlanıyoruz. O zamana kadar Coach Self’e ve erkek basketbol programımıza olan sarsılmaz desteğimizi yinelemek istiyorum.”