LSU, Rout of Iowa ve Clark ile NCAA kadınlar şampiyonluğunu kazandı

Tory

New member
Louisiana Eyalet Teknik Direktörü Kim Mulkey tüm sezon boyunca beklentileri yumuşatmaya çalışıyordu.

Dokuz yeni oyuncu eklemişti. Nasıl jelleşeceklerini kim bilebilirdi? LSU’da teknik direktör olarak ikinci yılında, kimsenin ulusal bir şampiyonluk beklememesi gerektiğini savundu.

Ancak Pazar günkü ulusal şampiyona maçında Mulkey vardı, disko topu ile patlamış bir parıltılı bomba arası bir şeye benzeyen payetli bir takım elbise giymişti ve üçüncü sıradaki Tigers’ı 102-85’lik ikna edici bir galibiyetle ilk kadın basketbol şampiyonasına götürdü. Iowa ve onun süperstar keskin nişancısı Caitlin Clark hakkında. Tigers’ın 102 puanı, Division I kadınlar şampiyonluk maçındaki en yüksek sayıydı. Iowa’nın 85 puanı en büyük kayıplarıydı.

Yükselen, kıvrak zekalı forvet Angel Reese’in ve Jasmine Carson’ın sürpriz şutunun arkasındaki Tigers, Clark ve kolej basketbolunun en heyecan verici şovunu durma noktasına getirdi ve yakın turnuva tarihinin en heyecan verici tekler koşularından birini sona erdirdi.

Yılın konsensüs uluslararası oyuncusu Clark, NBA şutları, keskin pasları ve gözle görülür kutlama duygusu, hayal kırıklığı ve rekabet tutkusu ile ülkenin dikkatini çekmişti.

Tigers orta sahada kutlarken, aynı zamanda rap de yapan birinci sınıf gardiyanı Flau’jae Johnson, Dallas arenasında şarkılarından birini çaldırdı. Johnson kupayı tuttu ve kollarını sallayarak şarkı sözlerini söyledi.

Mulkey kalabalığa “2. yıl ve o kupayı kaldırmak çılgınlık” dedi. NCAA şampiyonası, Mulkey’nin baş antrenör olarak dördüncü ve kariyer listesinde üçüncü sırada yer alıyor. Mulkey ayrıca 1982’de Louisiana Tech’te bir oyuncu ve okulda koç yardımcısı olarak bir unvan kazandı. Mulkey, Pazar günü yaklaşık 90 saniye kala “kaybettiğini” söyledi ve gözyaşlarına boğuldu.

Mulkey gözyaşları içinde, “Son zil çalana kadar gerçekten benim tarzım değil, ama bu maçı kazanacağımızı biliyordum,” dedi.

Reese, 15 sayı, 10 ribaund, 5 asist ve 3 top çalma ile Final Four’un en seçkin oyuncusu seçildi. Carson, 21’i ilk yarıda 7’ye 7 şutla olmak üzere takımın en yüksek 22 sayısı yayınladı.

Bu sezon öncesinde Maryland’den transfer olan Reese, “LSU’da çok fazla golüm vardı” dedi. “Ama LSU’daki ilk yılımda ulusal bir şampiyonluk kazanacağımı düşünmemiştim.”

Oyun bittiğinde Reese, Clark’ın kendi seçtiği alay hareketlerinden birini kullandı. profesyonel güreşçi John Cena tarafından popüler hale getirilen aynı hareket. Reese ayrıca Clark’a gülümserken sağ yüzük parmağına dokunarak taze şampiyonluk takılarının olduğu yeri işaret etti.

Sezon boyunca kutlamaları ve alaylarıyla eleştirilen Reese, şov yapmasının ek bir anlamı olduğunu söyledi.

Reese, “Anlatıya uymuyorum,” dedi. “Hepinizin içinde olmamı istediğiniz kutuya sığmıyorum. ben çok kötüyüm Ben de gettoyum. Bütün yıl boyunca bana bunu söylediniz. Ama başkaları yaptığında hiçbiriniz bir şey demiyorsunuz. Yani bu, inandıkları şey hakkında konuşacak olan benim gibi görünen kızlar için – bu özür dilemeden sensin.”

Tigers oyun kurucusu Alexis Morris, maçtan sonra Clark’ın turnuva boyunca gördüğü muazzam ilgiden bahsediyor gibiydi.

“Caitlin, harika bir maç çıkardın, harika bir oyuncusun.” dedi Morris. “Ama LSU’ya biraz saygı göstermelisin”

Clark, yerel yarı finallerinde, o zamanlar namağlup olan Güney Carolina’ya 41 puan kaybederek, birçok kişinin Gamecocks’ın ikinci bir üst üste şampiyonluk mücadelesi olduğuna inandığı şeyi bitirirken, turnuvadaki tüm sürprizlerin sürprizine öncülük etmişti.

Clark ününü rekor bir televizyon izleyicisinin önünde pekiştirirken, bir hayran o oyun sırasında “Clark’a güveniyoruz” yazan bir tabelayı belirgin bir şekilde salladı.

Maçtan sonra takımlar el sıkıştığında, Mulkey Clark’a kendisinin bir olduğunu söyledi. “Nesil Oyuncu”.

Oyun sıkı bir şekilde yönetildi. Hakemler 37 faul çaldı. Clark, Iowa’nın ikinci golcüsü Monika Czinano’nun dördüncü faulünü yapmasının ardından hayal kırıklığı içinde top attığı için teknik bir hatayla sonuncusu olan dört faul aldığı için yedek kulübesinde fazladan zaman geçirmek zorunda kaldı.

Maçtan sonra hakem Lisa Jones, Clark’ın teknikle suçlandığını çünkü topu hemen bir hakeme geri vermediğini ve Iowa’nın üçüncü çeyreğin başlarında bir oyun geciktirme uyarısı aldığını söyledi.

Czinano ve bir başka Iowa oyuncusu olan McKenna Warnock’a faul yapıldı. Reese maçı dört faulle bitirdi.

Iowa teknik direktörü Lisa Bluder yetkililer hakkında “Beni dinlemek bile istemediler, benimle konuşamadılar bile” dedi. “İki kıdemliniz yedek kulübesinde oturmak zorundaysa, iki kadın bunu hak etmiyor. Ve Caitlin T alıyor mu? Bu çok yazık.”

Eşleşmelerinden önce Mulkey, Clark gibi bir oyuncuyu hiç görmediğini itiraf etti. Mulkey finalden önce “Puanlarını alacak” dedi.

Ve Clark, 8 asistle sondan 30 sayı atarak başardı, ancak Tigers tüm sezon boyunca en iyi atış oyunlarından birini ve dördüncü en yüksek skorunu elde etti.

Bir genç olan Clark, “En büyük şey, gerçekten özel olmasıdır. Uzun süre benimle kalacağını sanmıyorum,” dedi. “Mirasımın küçük çocuklar ve Iowa eyaleti halkı üzerinde yapabileceğim etki olmasını istiyorum ve umarım bu sezon onlara çok fazla neşe getirdim. Umarım bu takım onlara çok fazla neşe getirmiştir.

Johnson, ilk çeyrekte Tigers’ın 3 sayı aralığından ilk üç basketini devirdiğinde LSU için erken başladı. Bu, Hawkeyes’e bu eşleşmeye, Güney Carolina’yı dış şutlara izin vererek devirdikleri gibi yaklaşamayacaklarını gösterdi.

Morris, “Caitlin’in biraz savunma yapması gerekecek,” dedi.

Morris haklıydı. Tigers, ilk yarıda beş sayı atarak 17 sayılık bir üstünlük sağlayan Carson’ın demirlediği 3 sayılık bir baraja liderlik etti. Tigers, Iowa’nın 14-30’luk skorundan daha fazla olan 3 sayı ile 11-17’yi tamamladı ve Morris altı şutunu da dördüncü çeyrekte yaptı ve Iowa mağlubiyeti durdurmaya çalışırken periyotta 15 sayı attı.

Morris, “Bu gece kimseyi hayal kırıklığına uğratmamaya çok kararlıydım,” dedi.

Son dakikada Morris, Iowa yanlısı kalabalığa veda etti.

Unvanı Mulkey için çalkantılı yıllar izledi. Baylor’da 21 sezonda üç şampiyonluk kazandıktan sonra iki sezon önce LSU’ya katıldı, 2012 de büyük ölçüde yıldız pivot Brittney Griner sayesinde oldu.

Ancak Griner, Baylor’dan ayrıldığında, ESPN’ye orada asla mutlu olmadığını çünkü bir lezbiyen olarak “tamamen dışarıda” olamayacağını söyledi. “Bunu söylemek çok iyi hissettiriyor: Ben güçlü bir zenci lezbiyen kadınım. Bunu her söylediğimde kendimi çok daha iyi hissediyorum” dedi.

Ardından, bir yıl önce, Griner esrar yağı içeren elektronik sigara kartuşu taşımakla suçlanarak Rusya’da tutuklandı ve Birleşik Devletler hükümeti onun haksız yere tutuklandığına karar verdi. Eylül ayında, Griner hala bir Rus ceza kolonisinde hapsedilmişken Mulkey, Griner’ın hapsedilmesine yanıt isteyen bir muhabiri durdurdu. Mulkey, “Bir tane alamayacaksın,” dedi.

Geçen hafta bir basın toplantısında, bir muhabir Mulkey’e Griner hakkında bir soru sorarak “Sormak zorundaydın” dedi ve Mulkey onun sözünü kesti ve “Hayır, sormak istiyorsun” dedi.

Aralık ayında bir esir takasıyla serbest bırakıldığından beri Griner ile konuşup konuşmadığı sorulduğunda Mulkey, “Hayır. Ama döndüğüne sevindim.” “Güvende olmasına sevindim, sağlıklı. Bence herkes öyle. Ama hayır, yapmadım.”

Tigers’ın şampiyona sezonu, kolej basketbolunun ne kadar değiştiğini yansıtıyordu. Mulkey önemli bir kadro değişikliği geçirdi ve ilk beş oyuncusundan dördü transfer oldu. Mississippi’den Yolett McPhee-McCuin gibi bazı koçlar, NCAA’nın transfer portalını oyuncu aramak olarak tanımladılar.

Mulkey’nin portal alışverişi, mevcut en iyi transfer olan Reese’i (Maryland) ve Carson (Batı Virginia) ve LaDazhia Williams (Missouri) dahil olmak üzere şampiyonluğun kazanılmasında kilit rol oynayan diğerlerini güvence altına aldığı için etkiliydi.

Mulkey, Baylor’dan ayrıldıktan sonra, portalın başarısını hızlandırmada ne kadar yardımcı olacağını anlamadığını söyledi.

Mulkey, “Açıkçası LSU’da transfer portalı bizim için iyi oldu,” dedi. “Ama biliyorsun, bir hafta sonra çocuklar gidebilir, senin ayrılmayı beklemediğin çocuklar.”

Mulkey gibi birden fazla şampiyonluğa ve WNBA’ya oyuncu gönderme konusunda kanıtlanmış bir sicile sahip koçlar portala hakimdir; Reese’i kazanmasına ve LSU’yu hızla kolej basketbolunun zirvesine taşımasına yardımcı olan, Mulkey’nin adı ve geçmiş performansıydı.

Morris, “Plan o,” dedi. “Koç Mulkey KEÇİ. LSU’nun ihtiyacı olan tek şey Koç Mulkey’di.

Morris, Williams ve Carson, kolej uygunluklarını tükettikleri için gelecek sezon gitmiş olacaklar. Yani Mulkey muhtemelen bu sezon dışında yine portalda alışveriş yapacak.

Ama önce kutlayacak. Sim ve payet severlerin dikkatine.