Kanada: Tahliyeler için Taliban’la müzakere yapacağız

GarDaŞ

New member
Kanada: Tahliyeler için Taliban’la müzakere yapacağız Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau katıldığı bir televizyon programında, Afganistan konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Garneau, ekonomik yardımın Kanada’nın Taliban’a karşı kozu olduğunu belirterek, Afganistan’dan tahliye olmayı bekleyenlerin inançlı çıkışını sağlamak için bu yardımları da koz olarak kullanacaklarını söylemiş oldu.

Taliban ile müzakerelerdeki ana öncelikli taleplerinin, ülke dışına çıkmak isteyen Afganların inançlı geçişine müsaade verilmesi olduğunu söz eden Bakan Garneau, şunları söylemiş oldu:

“Taliban ile diyalog, biroldukça ülke ile fazlaca taraflı olarak ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. Müzakerelerdeki ana öncelikli talep, Afganların ülke dışına inançlı geçişine müsaade verilmesi olacak. Bu her insanın hemfikir olduğu ve Taliban’a bir talep olarak sunacağımız şey. Buna nasıl reaksiyon vereceklerini bilmiyoruz, fakat önümüzdeki günlerde Taliban ile görüşmenin ana odak noktası bu.”

Müzakerelere Türkiye ve Katar yardım edecek

Kanada Dışişleri Bakanı Garneau, Taliban ile yapacakları müzakerelere Katar ve Türkiye’nin yardım edeceğini belirttiği açıklamasında, ikinci evvelarinin, Kabil’deki havaalanının açık tutulması olacağını kaydetti.

Askeri tahliyelerin tamamlanmasından daha sonra, Kabil Havaalanı’nın, işler bir ticari havaalanı haline getirilmesini de talep edeceklerini aktaran Garneau Kanada’nın terörist bir varlık olarak gördüğü küme üzerinde nasıl baskı uygulayabileceği sorusuna, “Şu anda sorumlu oldukları ve ülkenin çalışmasını sağlamak zorunda kalacakları gerçeğiyle yüzleşen Taliban ile ilgili elimizde her türlü koz var” karşılığını verdi.

Garneau, Kanada’nın şu anda Afganistan’ı denetim eden kümeyle direkt temas halinde olmadığını, lakin ABD ve Fransa üzere müttefikler aracılığıyla çalıştığını tabir etti.

Kanada, Afganistan’dan başlatmış olduğu tahliyeleri, 26 Ağustos günü güvenlik sebebiyle bitmiş oldurmişti.