İnanamadım ancak bırakıyor

GarDaŞ

New member
İnanamadım ancak bırakıyor Son anda “yahu ben ne yapıyorum” diyerek vazgeçmezse misyonu bırakacak üzere görünüyor nitekim de. çabucak hemen 64 yaşında lakin artık yaşlandığını düşündüğü için “ülkenin genç başkanlara muhtaçlığı olduğunu” söyleyerek bu sonucu aldığını duyurdu önemli ciddi.

İnsan, gençlerine bu kadar güvenen devlet liderlerini görür görmez gıpta ediyor, ne palavra söyleyeyim. “bakılırsavimi bırakacağım” diyen Türkmenistan Devlet Lideri Kurbangülü Berdimuhammedov “gençlikten”, “genç”cilt yalnızca 40 yaşındaki oğlu Serdar’ı anlıyor muhtemelen. Zira kendisinden daha sonra nazaranvi o alacak deniyor.

Berdimuhammedov’u iktidara geldiği andan beri izlerim, uzmanıyım desem yeridir. Ben epeyce tutulurum bu tıp devlet erkeklerina. Yıldızlarım dediklerim de vardır ortalarında. Eski Gambiya Devlet Lideri Yahya Jammeh bunlardandır. Yahya’ya bayılırım ben. Halkına “AIDS’i tedavi ediyor” diye kendi uydurduğu karışımı içme zaruriliği getirmişliği, düşürüldükten daha sonra da ülkeden kaçarken “beni Allah bakılırsavlendirmişti” demişliği vardır. Uganda Devlet Lideri İdi Amin de yıldızımdı benim. Devirdiği eski Lider Milton Obete’nin “bir Afrikalı ananın doğurduğu en büyük hayvan” diye tanımladığı Amin, gelmiş geçmiş en tuhaf tiplerdendi. Ortalarındaki hudut problemini çözmek için komşu ülke devlet liderini boks yapmaya davet edişi unutulur üzere değildir. Daha bu biçimde epey yıldızım vardır benim.

Berdimuhammedov da enteresan bir zat. Atlara, bilhassa Akhal-Teke ırkına olan tutkusu lisanlara destandır. At ile beşerler içindeki bağlantıları anlatan, biri yabancı lisanlara çevrilmiş üç de kitap yazmıştır. Yeterli bir binici de olsa atlara kendisini sevdirdiği söylenemez natürel. 2013’de bir yarış sırasında bindiği at, üstünden atıvermişti Berdimuhmmedov’u. Var bu biçimde atlar biliyorsunuz.

“Vatanım kıymetli, ben neyim ki” dediği olmuştur. Ülkenin en ünlü çikolatasının üzerinde portresinin bulunmasına takılmayın, o kadar da olsun artık. Türkmenistan’ın ikinci kenti Mary’de bir mescide de ismi verilmiştir. Periyodun Baş Müftüsü Rovşen Allaberdiev 2.500 kişinin ibadet edebileceği mescide Başkan’ın isminin verilmesi fikrinin devletten gelmediğini söylemişti. “Camiye Kurbanguly-Hacı isminin verilmesi müminlerin arzusu”ymuş halbuki.

Duyduğumda hayran kalmıştım o müminlere. Her Türkmen Havayolları kabininin önünde fotoğrafının bulunması da mütevazılığına gölge düşürmez alışılmış. Bu epey olağan, zira bir unvanı da “Arkadağ” (Koruyucu) olan Berdimuhamedov’un fotoğraflarına bakıp güvenli/korunaklı bir uçak seyahati yapabileceğine emin olabilir insan. Ha, başka bir unvanı da ‘Ulusal At Yetiştiricisi’dir.

Mütevazı olması, milletine rehberlik etmesine niye pürüz olsun? Olmadığı için aslına bakarsan, kalktı milleti için iki kitap yazdı; Türkmenlere yönelik olanı “Türkmennama”, tüm insanlık için yazdığı da Adamnama ismini taşıyor. Evvelki Lider Saparmurat Türkmenbaşı kendi periyodu için “Altın Çağ” yakıştırmasını yapmıştı. Berdimuhammedov da kendi vaktini “Türkmenistan’ın Büyük Rönesans Dönemi” olarak isimlendiriyor. Ne de olsa alçakgönüllü biri.

Müminlerin istekleri olur da milletin olmaz mı? Millet de Akhal Eyaletindeki bir köy okuluna büyükbabası Berdimuhammed Annaev’in ismini verdi. Üç katlı okul, köydeki öteki tüm binalardan büyük. Türkmenistan’daki öbür biroldukca kırsal okulun bilakis, çağdaş bilgisayarlarla donatılmıştır. Babası Myalikguly Berdymukhammedov’un ismi da bir vakit içinder misyon yaptığı polis ünitesine verildi, çalıştığı ofisi de restore edilerek müzeye dönüştürüldü. “Ben neyim ki?” söylemiş olduğini duyduğumda epey şakacı olduğunu anlamıştım.

Müzik da söylemiş oldu. Evet, onu da en uygun yapan oydu zira ülkede. Ulusal televizyonda “Sizin İçin, Beyaz Çiçeklerim” isimli bir aşk müziğini seslendirdi. Çaldığı gitarı, “büyük bir hazine” olarak değerlendirildi, saklanması için bir müzeye gönderildi. Ahali de şakacı aslında.

Katıldığı bir araba yarışını kazandı. Kimse geçemedi, korktuklarından değil, Lider olağanüstü düzgün bir şoför olduğundan öteki yarışmacılar geride kaldı. “Mutluluk Kuşu” isimli romanı, bir çocuk ile babasının şiddetli askeri tecrübesini anlattığı bir öykü kitabı da var. Nisan 2014’te tüm bakanlıklara buz hokeyi kadroları kurmalarını emretti. Ülke sıcak bir çöl iklimine sahip bu ortada.

Rus gaz firması Itera’dan “hediye” olarak 35 milyon dolarlık bir yat aldı. O kadar sevdi ki yatını Eylül 2008’de bir hükümet toplantısını yatında yaptı. Fakat denize açılamadı uzun mühlet. Zira kimse nasıl yelken açılacağını bilmiyordu.

Muhaliflere hayat hakkı tanımadı. Başını kaldıranın zirvesine bindi. Dünyada “kişi putlaştırmasının” en makus örneklerindendir.

“Gençlerin önünü açmak için” bakılırsavi devrediyor. Genç dediği oğlu.

Şakacı dedim lakin yalnızca kendisi gülüyor latifelerine. Ülkesine değerliye patlamış bir “şaka” olduğu ise acı bir gerçektir.