Dev Şirketten Bilgisayarlar İçin “Kuantum Uyarısı” Geldi!

Asian

Member
Tahlil firması IDC, kuantum hesaplama ön plana çıktıkça klasik hesaplamanın önümüzdeki on yılda tükeneceğini söylüyor. Bu yorum, IDC’de performans ağır hesaplama için global araştırma önderi olan Peter Rutten tarafınca yapıldı. Kuantum hesaplama harcamalarının 2020’de 412 milyon dolardan 2027’de 8,6 milyar dolara çıkacağını belirten bir de rapor yayınlandı.

Rutten açıklamasında şöyleki diyor: “Biroldukca kritik sorunun tahlili için, klasik hesaplamanın gücü önümüzdeki on yılda tükenecek ve kuantum hesaplamanın yeni kuşak performans ağır hesaplama olarak yerini aldığını bakılırsaceğiz.

IDC’ye bakılırsa, kuantum bilgi süreç harcamalarındaki büyük artış, ağır bilgi süreç iş yüklerini gerçekleştirme gereksinimi, kuantum bilgi süreçte atılımlar ve bir hizmet altyapısı ve platform pazarı olarak olgunlaşacak kuantum bilgi süreç yardımıyla çözülecek. Bir atılım örneği olarak, IBM kısa müddet evvel en son kuantum işlemcisinin, kuantum bilgisayarların kullanışlı uygulama için klasik bilgisayarlardan daha düzgün performans gösterebilmesi açısından ileriye hakikat büyük bir adım olduğunu duyurdu, lakin çabucak hemen tam olarak hazır değil.

IDC, sanayinin kuantum hesaplamaya milyarlarca dolar harcanmasını beklediğini ve bu biçimdece kitlesel bir izleyici kitlesi için daha cazip hale gelmesini beklediğini düşünüyor. Harcama, mevcut kuşak kuantum bilgisayarların sınırlamalarının üstesinden gelmeye yardımcı olacak ve teknoloji için yeni kullanım örneklerine yol açacak.