Caitlin Clark, LSU soğuk atışlarının üstesinden gelirken Iowa’yı Final Four’a taşıyor

Tory

New member
Iowa, Caitlin Clark’ın Louisville’de 97-83’lük bir hücum mücadelesine liderlik etmesinden sonra program tarihinde ikinci kez NCAA Kadınlar Final Four’unu yaptı.

Saldırgan bir saldırı belki de yetersiz bir ifadedir. Clark 41 sayı, 10 ribaund ve 12 asistle maçı tamamladı. ilk 40 sayılık triple-double herhangi bir NCAA turnuva oyununda, erkekler veya kadınlar.

Kardinaller zaman zaman Iowa’nın liderliğini azaltsa bile, soru hangi takımın Cuma günü Dallas’ta ulusal yarı finallere yükseleceğinden çok, Clark’ın sahadaki gösterilerinde başka neler başarabileceğiydi.

İlk yarıda Clark 22 sayı, 3 ribaund ve 8 asistle oynadı. Daha ne kadar biriktirebilirdi?

Görünüşe göre çok.

Clark üçüncü çeyrekte ilk 3 sayılık atışını yaptığında, Louisville’den Mykasa Robinson üzgün görünüyordu ve haklı olarak.

2023 Naismith International of the Year ödülünün finalisti Clark, o kadar şatafatlı bir istatistik satırına sahipti ki ESPN, önemli ribaundlarının peşinden koşarken televizyon programı için puan tablosunun tepesine küçük bir “Caitlin Clark Triple-Double Alert” bandı ekledi. ve puanları artırmaya devam etti.

İhbardan sonra işler o kadar tek taraflı olacak gibi görünmüyordu. Hailey Van Lith ve Louisville hızlı bir şekilde kapıdan çıktılar ve Iowa tahtaya herhangi bir şey koymadan önce ilk iki dakikada 8 sayı aldılar.

Bu, Clark ve Van Lith’in sahada ilk karşılaşmaları değildi. Çift, 2019’da ABD U19 takımı için basketbol oynarken birlikte yaşadılar ve Pazar günkü maç öncesinde Clark, Van Lith the Cardinals’ın “motoru” adını verdi.

İlk çeyreğin sonuna doğru, Clark topa ribaund attı ve kendine özgü 3 sayılık para atışı için saha boyunca uçtu. Bu bir ciro ve şut çılgınlığı başlattı – Clark’tan başka bir 3 sayılık atış, top kaybından sonra Kate Martin’den bir 3 sayılık atış ve McKenna Warnock’tan bir şut daha. O andan itibaren, geri kalanı pratik olarak bir vitrindi.

Iowa üçüncü çeyrekte 16 öne geçerken, Clark, Climate Pledge Arena’da toplanan orkestra şefi olarak kollarını havaya kaldırdı. Çoğunluğu siyah ve altın sarısı giyinmiş kalabalık, sağır edici bir tezahüratla karşılık verdi. Maçtan sonra gülerek, “Kendini biraz güçlü hissediyorsun,” dedi. “Bu biraz havalı.”

Hawkeyes’in farkı dördüncü çeyreğin başlarında 22 sayıya çıkacaktı.

Yine de Louisville yavaşlamadı. Maçın sonlarına doğru Robinson Clark topu çaldı ve turnike için sahaya koştu. Cevap boğuktu. Gerçek bir miting düzenlemek için yeterli zaman kalmamıştı.

Maçtan sonra, Louisville teknik direktörü Jeff Walz, Louisiana Eyaleti’nin Miami’ye liderlik ettiği Pazar günü gerçekleşen diğer bölgesel finalin neredeyse iki katı olan yüksek skora dikkat çekti. “80’lerde gol atmamız gerektiğini düşünmüştüm ama onları selamlamalısın” dedi.

Bir dakikadan biraz fazla kala Clark etrafına bakındı. Bu oyuna her zamankinden daha sakin gelmişti. Bu anı defalarca hayal etmişti. Elini bir kulağına koydu. Sonra diğeri. Kalabalık birlikte ayağa kalktı.

Maçtan önce Iowa koçu Lisa Bluder, takımının bu maça herhangi bir maç gibi yaklaşmasını istediğini söyledi. Baskı “herhangi bir anormal davranışa” neden olabilir, dedi ve ekibiyle birlikte “biz olalım” mantrasını kullanıyor.

Clark Clark da öyleydi ve Warnock ona 17 sayı ve 5 ribaund ile eşlik etti.

Clark, Seattle arenasında son bir kez yürürken, bölgesel kupayı koltuğunun altında bir kaykay gibi tuttu. İmza için çığlık atan genç Iowa hayranları, fotoğraf isteyen ebeveynler vardı ve aniden bir güvenlik görevlisi onları kuşattı.

Iowa’nın son ulusal yarı finali 1993’teydi. Ancak Clark ve Blunder, sporun zirvesindeki zorlu rekabete rağmen oraya tekrar gitmeyi tartıştılar.

“Bana inandı ve gerçekten önemli olan tek şey buydu,” dedi koçu, oyun filesini boynuna dolayarak başını sallarken.

Bu, Louisville’in art arda beşinci 16 tur turnuvasıydı. Geçen sezon Cardinals, Final Four’a yükseldi ancak Güney Carolina’ya kaybettikten sonra şampiyonluk maçından diskalifiye edildi.

Iowa, Cuma günü Dallas’ta yapılacak Final Four’da birinci sıradaki Güney Carolina veya ikinci sıradaki Maryland ile karşılaşacak.

Çekim gecesi LSU’yu durduramaz

Miami’nin savunması zirvede oynuyordu. Kasırgalar, Louisiana’lı yıldız forvet Angel Reese’i Pazar günkü 16 NCAA bayanlar turnuvasının ilk yarısında dokuz şutunu da kaçırmaya zorlamıştı. Ancak devre arasında, istatistiklerin Miami’nin hakim olması gerektiğini gösterdiği bir maçta LSU 6 sayı öndeydi.

Bu trend ikinci yarıda da devam etti. LSU sezonun en kötü şut oyunlarından birini çıkarsa da Tigers’ın savunması Miami’yi daha da boğdu ve LSU 54-42 kazanarak 2008’den bu yana ilk kez Final Four’a yükseldi.

Greenville 2.bölgesinin en seçkin oyuncusu seçilen Reese, sezonun 32. double-double’ını yaparak boks skorunu 13 sayı, 18 ribaund, 4 asist, 3 top çalma ve 2 blokla tamamladı. Tigers’ta Alexis Morris 21 sayıyla liderliğini sürdürdü ve hataya açık ilk yarıda devam etmelerini sağladı. Cuma günü Dallas’ta LSU, Pazartesi günkü 1 numaralı Virginia Tech ile 3 numaralı Ohio State arasındaki maçın galibiyle oynuyor.

Rutgers, Baylor ve Texas A&M için oynayan beşinci sınıf öğrencisi Morris, “Ben geri dönen çocuğum” dedi. Boynuna kestiği basketbol filesini ve Final Four şapkasını takan Morris, “Vurdum. İhtimalleri yendim.”

Konfeti düşerken ve oyuncular fileyi keserken, bir çember oluşturup orta sahada dans ettiler ve Koç Kim Mulkey en iyi hallerini gösterdi. popüler ızgara dansı. Kutlamanın sonunda Mulkey vardı. Arenada çıplak ayakla dolaşın.

Louisiana’dan Mulkey, “Bir gün oraya bir şampiyonluk pankartı asmak istiyorum,” dedi ve ekledi, “Güney Carolina, bunu ilk günden beri söylüyorum, harika bir takım ve her şeyi kazanmalı. Ama kesinlikle onlarla bu şampiyonanın bir parçası olmak isterim.”

Mulkey, Baylor’da 21 sezon ve üç şampiyonluktan sonra iki sezon önce LSU’ya katıldı. Tigers bu sezona dokuz oyuncu ekleyerek büyük ölçüde yeni bir kadroyla başladı. Morris, geri dönen tek başlangıç oyuncusuydu.

Mulkey, LSU’nun hayran kitlesi için “Bizi ne kadar sevdiklerini görmek için bir şampiyonluk kazanmamıza gerek yok,” dedi. “Sanırım ‘İkinci yılda ne yapacağız? Benimle dalga mı geçiyorsun?'”

Reese, sezon dışında yeni bir başlangıç ve Sunday’s Tigers gibi anlar için Maryland’den transfer olan yeni gelenler arasındaydı, dedi.

“Tüm yıl boyunca zayıf durumdaydık ve şu anda da öyle olacağız. Çok neşeli ve heyecan verici” dedi ve ekledi, “Bence benim için en önemli şey buydu. Ve Koç Mulkey’e ihtiyacım vardı. Bu tam olarak ihtiyacım olan şeydi.”

Her iki takım da şutlarının üçte ikisinden fazlasını kaçırdı ve birlikte 27 denemede sadece tek bir 3 sayılık basket attı, LSU kontrolü ele geçirdikten sonra Tigers’tan Kateri Poole tek isabet buldu. Miami teknik direktörü Katie Meier, “Burada oturup LSU’nun yüzde 30, üçten yüzde 8 ve serbest atış çizgisinden yüzde 57 şut atacağını söylüyorsanız, sanırım şu anda fileyi kesiyorum,” dedi.

Meier, Miami’nin savunma planının işe yaradığını düşündüğünü söyledi ve Reese’in düşük saha gol yüzdesine dikkat çekti. Ancak strateji, Meier’in “onların orada olmalarının ve benim şu anda burada oturmamın nedeni” olarak tanımladığı Morris’e kapıyı açtı.

Pazar gününün ilk yarısına her iki takımın da atakları damgasını vurdu. Açık şutlar attılar, topu çevirdiler ve bir ritim bulmaya çalıştılar.

Mulkey, dördüncü çeyrek öncesinde bir ESPN röportajında ”Bu maçı izleyecek olsaydım, kapatırdım” dedi.

İkinci yarı pek temiz değildi. Yine de Reese’in ribauntu, liderliğini genişletmek ve zafere gitmek için turnikelerden yararlanan Tigers için ikinci şans fırsatları yarattı.

Turnuvada aldıkları üç sürpriz galibiyette Hurricanes takımının en çok gol atan oyuncuları arasında yer alan Miami start guardları Destiny Harden ve Haley Cavinder, 5 puanla sahadan 15 üzerinden 1. oldular. Miami’nin hücumunun neredeyse tamamı, 22 sayı ile Miami’nin ilk 27’sinin 18’ini atan Jasmyne Roberts’tan geldi.