Bir zamanlar kolej basketbolunun yıldızı olan Kevin Ollie şimdi onu rahatsız ediyor.

Tory

New member
Yakın zamanda yaptığımız bir telefon görüşmesinde Kevin Ollie net ve kararlı bir sesle, “Harika bir yerdeyim,” dedi. “Tam olmam gereken yerde.”

Ollie, en iyi yaptığı şeyi yapmaya geri döneceğini kastediyordu: genç basketbolcuların yeteneklerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olmak için kışkırtma, kandırma ve bağlantı kurma yeteneğini kullanma.

“Ben her zaman bir moderatör oldum” diyor. “Her zaman sadece benim doğamdı. Oynarken basket yerine asist almak istiyordum. Almak istediğimden fazlasını vermek istedim.”

Cleveland’da LeBron James ve Oklahoma City’de Kevin Durant, James Harden ve Russell Westbrook gibi o zamanlar yükselen yıldızlara akıl hocalığı yapan bir NBA kalfası olarak 13 yıllık kariyeri boyunca bu nitelikleriyle tanınıyordu.

Aynı şeyi yakın zamanda Connecticut Üniversitesi’nde yaptı, burada Huskies’i antrenör Jim Calhoun’un yardımcısı olarak 2011 ulusal şampiyonluğuna taşıdı ve ardından 2014’te baş antrenör olarak onları başka bir şampiyonaya götürdü.

Ancak bunların hepsi Ollie’nin büyüleyici basketbol hayatı ters gitmeden önceydi – NCAA figüranlığından NCAA dışlanmışlığına gitmeden ve onlarca yıldır kolej sporunu yöneten Bizans kural çalılığını atlattığını iddia ettiği için UConn’dan kovulmadan önceydi.

Şimdi, UConn’u kendisine davranış şekli nedeniyle azarlayan bir mahkeme kararıyla canlanarak basketbola geri döndü – ama yepyeni bir rolle. Bugün, kendisini yalnızca kolaylaştırıcı olarak değil, aynı zamanda “vizyoner” ve “yıkıcı” olarak da tanımlıyor – genç sporcular üreten ve onları üniversite için cilalayan denenmiş ve gerçek amatör sisteme meydan okuyan bir değişim dalgasının parçası ve profesyoneller.

49 yaşındaki Ollie, şu anda ikinci yılında olan Atlanta merkezli bir profesyonel basketbol ligi ve eğitim akademisi olan Overtime Elite’te koçluk başkanı ve oyuncu geliştirme direktörü olarak görev yapıyor.

Kolej derecelerine rakip olacak bir arena, son teknoloji klima ve sınıflar içeren 103.000 metrekarelik çarpıcı yeni kampüsü ile Overtime Elite, zorlu rekabet, tam zamanlı eğitim, okul çalışması ve iki seçenek sunuyor. Yaşları 16 ile 20 arasında değişen dünyanın en iyi genç oyuncularından 31’i maaş alıyor.

Ollie, sesinde bir vaizin coşkulu ritmiyle, “Her şey seçimle ilgili,” dedi ki bu, merhum annesi Dorothy’nin bir papaz olduğu düşünülürse mantıklı.

Seçim sıkıntılı kısımdır.

“Bu genç öğrenci sporcular için tek bir yol olmamalı” dedi. “Onlara daha önce olmayan fırsatlar sunuyoruz.”

Bunu birkaç yıl önce kim hayal edebilirdi ki? Fazla mesai yapan seçkin oyuncular, Ollie ve diğer koçların gözetiminde becerilerini geliştirirken üniversiteyi atlayabilir ve 100.000 $ artı ikramiye kazanabilir. Veya bir maaştan vazgeçebilir, onaylardan para kazanabilir ve profesyonel ligler bir seçenek değilse, yine de üniversitede oynamaya hak kazanabilirler.

Amatörlüğün yorgun mitolojisi soyuluyor. Aynı zamanda oyuncular, hayallerinin peşinden gitmek için üniversiteyi atlayıp henüz ergenlik çağındayken ciddi para kazanmaya başlamalarını sağlayacak yeni fırsatlara sahip oluyor. NBA’in gelişim ligi ve denizaşırı profesyonel basketbolun yanı sıra fazla mesai, en parlak genç basketbol yeteneği için başka bir yoldur.

Ollie’nin filizlenen, çığır açan akademiye liderlik etmesi semboliktir, çünkü yolculuğunun ana hatları bir zamanlar NCAA’nın bir oyuncuya sunabileceği en uygun yolu ana hatlarıyla çizmiştir.

UConn’a koç yardımcısı olarak dönerek Kemba Walker’ın aynı yolda yolunu bulmasına yardım etti. 2011 şampiyonluklarını Walker’ın Big East ve NCAA turnuvalarındaki inanılmaz skorlarına borçlular.

11 yıllık NBA kariyeri boyunca dört All-Star maçında forma giyen Walker, “Oyuncuları etkilemesi ve bize güven vermesi özeldi,” dedi. “Onun hayaletiydi. O, size dokunacak kadar pozitif bir adam ve sonunda pozitifliğimin çoğunu ondan aldım. Üniversitede benim için çok büyüktü.

Ollie, 2012’de Calhoun’u devraldı ve 2014’te Division I erkekler basketbol şampiyonasını kazanan dördüncü siyah teknik direktör oldu. O zamanlar o kadar saygı görüyordu ki, adı Nets, Los Angeles Lakers ve Golden State Warriors ile baş pozisyonları doldurmak için karışımdaydı.

Ancak Ollie, UConn’da kaldı ve UConn, programının kuralları çiğnediğine dair bir NCAA soruşturmasının ortasında onu 2018’de kovana kadar oyuncularını geleceklerine doğru itti. İddialar arasında: öğrenci menajerleri, tavlama oyunlarına ilişkin istatistikler tuttu ve bunları koçlara bildirdi; Ollie’nin koçluk yaptığı oyuncuların bir koç arkadaşı ve onlardan ücret talep etmedi; Ollie, bir acemi ile NBA’de oynamış eski UConn yıldızları arasında bir görüşme ayarladı.

İşten çıkarılma Ollie’yi savaşmaya itti.

Ollie bir sonraki hamlesi hakkında “Sesimin kısık olmasını istemedim,” dedi – onu şekillendiren üniversiteye dava açtı.

Dört yıllık bir savaş, Ocak ayında bir hakemin UConn’un Ollie’ye 11,1 milyon dolarlık geri ödeme yapması gerektiğine karar vermesi ve benzer NCAA soruşturmaları sırasında Calhoun’u destekleyen üniversiteye yönelik keskin bir iddianame olarak okunan 69 sayfalık bir rapor yayınlamasıyla sona erdi. . Hakem, “UConn’un Kevin Ollie’yi görevden alması, eksik bir soruşturmaya, yetersiz sürece ve nihayetinde, işten çıkarmanın çok ağır bir yaptırım olduğu kanıtlanmamış veya küçük münferit ihlallerin birikimine dayanıyordu” diye yazdı.

Eylül ayında UConn, eski koçun yasal ücretlerini ödemesine yardımcı olmak için Ollie’ye ek 3,9 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Ollie galibiyetinin detayları hakkında konuşamıyor ancak haksız yere işlerini kaybettiklerine inanan siyahi koçlar için bir işaret olmayı umduğunu söyledi.

Ne olaylar dönüyor. Kolej basketbolunun artık Ollie gibi oyuncularla her zamankinden daha fazla ilişki kurabilen ve değişimi kucaklayabilen koçlara ihtiyacı var. NCAA’nın modası geçmiş modeli, son yıllarda defalarca tepetaklak oldu. Sporcular anında geçiş yapabilir ve tanıma kuralları bazılarını milyoner yaptı.

Geliştirme hızı, iki eski teknik direktörün ayrılmasına yardımcı oldu. Duke’tan Mike Krzyzewski ve North Carolina’dan Roy Williams’ın, eski yol-ya-yol-otoyol yöneticileri için pek uygun olmayan bu yeni yapı için iştahları yok gibiydi.

Ollie, metamorfozu kol mesafesinden izlediğini söyledi. UConn basketbolunun yalnızca küçük parçalarını yakalıyor, asla tüm oyunu yakalamıyor. Kolej basketbolunun hayatta kalmanın ve hatta gelişmenin bir yolunu bulacağı konusunda iyimserliğini koruyor. “Kan hatları” dedi, çok derindi.

“Büyük Doğu’da oynadık” dedi. “Mezun olduğum okul olan Connecticut Üniversitesi’nde eğitmendim. Orayı sevdim. hala yap NCAA turnuvasında bir oyuncu ve koç olarak sahada yaşadığım mücadeleler, baskı, özlediğim tüm o şeyler.”

Sesinde hüzün vardı. Sonra bir vuruş geçti ve her zamanki hızlı haline geri döndü ve değişimin karışımı içinde olmayı ve “küçük çocukların özel bir şeye dönüşmesine yardım etmeyi çünkü hepimizin içinde bir başyapıt var” bizi taşımayı ne kadar sevdiğini fark etti.