Bill Gates, sahip olduğu yerleri satacağını açıklayarak bir daha herkesi şaşırttı

Asian

Member
Microsoft’un kurucusu Bill Gates, şu anda sahip olduğu tarım topraklarının birden fazla da dahil olmak üzere servetinin büyük bir kısmını hayırsever gayretleri için bağışlayacağını söylemiş oldu. Gates şu anda 103,6 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en varlıklı yedinci adamı.

Gates, 2000 yılında eski eşi Melinda French Gates ile birlikte yoksulluk, eşitsizlik ve bulaşıcı hastalıklar üzere meselelerle gayret etmeyi amaçlayan Bill and Melinda Gates Vakfı‘nı kurmuştu. O ve eski eşi, 2010 yılında Warren Buffet ile birlikte Giving Pledge vakfını da kurmuştu. Vakıf, Dünya’nın en güçlü insanlarından servetlerini vasiyetlerinde yahut ömürleri boyunca hayır kurumlarına bağışlamalarını istiyordu.

Çarşamba günü Reddit’teki Ask Me Anything oturumunda bir kullanıcı Gates’e “hayırsever biri olarak Dünya’da en geniş topraklara sahip olmaya ne diyorsunuz?” diye sordu. Bu soruda atıf yapılan arazi Gates’in Amerika’da sahip olduğu kabaca 1,2 milyon metrekare tarım yeriydi. Gates bu soruya yanıt olarak, “Amerika’daki tarım topraklarının 4.000’de birinden azına sahibim. Bu toprakları daha verimli olmaları ve daha epeyce beşere iş imkânı yaratması için kullanıyorum. Sahip olduğum her şey satılacak ve parası vakfıma aktarılacak” dedi.

Gates, kendisini dünyanın en varlıklı insanları listesinden çıkaracak bulunmasına karşın, servetinin birçoklarını Bill and Melinda Gates Vakfı’na vermeyi planladığını birinci kere temmuz ayında duyurmuştu. Gates geçen yıl vakfa toplam 20 milyar dolar bağışta bulundu ve bir Twitter gönderisinde şu biçimde dedi: “Kaynaklarımı acıyı azaltmak ve hayatları düzgünleştirmek için en büyük tesire sahip olacak biçimde topluma geri vermekle yükümlüyüm. Ve ben büyük zenginlik ve ayrıcalığa sahip pozisyonlardaki başka şahısların de bu anda adım atmasını umuyorum.

Aynı oturum sırasında Gates, kullanmaya başladığı yeni telefonunu da açıklamıştı.