Aile bilgisi ne demek ?

Atasoy

Global Mod
Global Mod
Aile Bilgisi Ne Demek?

Aile bilgisi, herhangi bir toplumdaki insanlarn, ailelerinin dogasyla, ozellikleriyle ve olcutleriyle iliskili olarak ozetlenebilecek bir kavramdr. Aile bilgisi, ailelerin kuruluslarn, odevlerini, iliskilerini, rollerini ve cocuk yetistirme surecini anlama ve degerlendirme konusunda yardmc olmak amacyla kullanlan bir teoridir. Aileyi kurum olarak inceleyen aile bilgisi, aile ici iletisim, cinsel egitim, cocuklarn egitimi, ekonomik kaynaklarn yonetimi ve ailenin kulturel ogeleri gibi onemli konularda da calsmalar yapmaktadr.

Aile Kurumu

Aile bilgisi, aileyi kurum olarak inceler. Bu kurum, aile uyelerinin arasnda meydana gelen iliskilerin ozunu anlayarak, bu iliskileri daha iyi olusturmaya calsmak icin tasarlanms ve gelistirilmistir. Aile bilgisi, aile uyelerinin rollerini, bireyler aras iliskileri, catsma yaklasmlarn ve cozum onerilerini anlamaya ve uygulamaya yoneliktir. Aile bilgisi iletisim kurallarnn ve catsma cozme sureclerininin anlaslmas ve uygulanmas, aile ici uyumu ve durustluk icin onemlidir. Aile bilgisi, aile icinde farkl rolleri oynayan ve karslkl olarak etkilesim icinde olan uyelerin anlaslmasna ve esit saygnn saglanmasna yardmc olmak amacyla kullanlr.

Aile Ici Iletisim

Aile bilgisi, aile ici iletisimin anlaslmas ve uygulanmasna yardmc olmak amacyla kullanlr. Iletisim, etkilesimin temelidir ve aile icinde uygun sekilde kullanlmaldr. Aile ici iletisim, aile uyelerinin arasnda uyumlu bir ortam olusturmada onemlidir. Aile bilgisi, iletisim becerilerinin gelistirilmesini ve catsmalarn onlenmesini saglamak amacyla kullanlr. Aile bilgisi, ailenin catsmalarn onlemek ve cozmek icin etkili iletisim stratejileri ve teknikleri gelistirmesine yardmc olur.

Cinsel Egitim

Aile bilgisi, cinsel egitim konusunda da calsmalar gerceklestirmektedir.