ABD Savunma Bakanı: NATO Avrupa’nın doğusunda güçlenecek

GarDaŞ

New member
ABD Savunma Bakanı: NATO Avrupa’nın doğusunda güçlenecek Polonya’yı ziyaretinde konuşan ABD Savunma Bakanı LIoyd Austin, başşehir Varşova’da Polonyalı mevkidaşı Mariusz Blaszczak ile bir ortaya geldi.

Austin, toplantıdan daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa’nın doğu kanadında daha kuvvetli NATO varlığına vurgu yaparak “(Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in olmasını görmek istemediği şey, yakınında daha kuvvetli bir NATO” açıklamasını yaptı.

Putin’in bu isteğinin tersine, NATO’nun buradaki varlığının güçleneceğini vurgulayan Austin, Rusya-Ukrayna tansiyonunda Polonya’nın Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerine yardım için bedelli katkılarda bulunduğunu söylemiş oldu.

‘Savaştan kaçanlar Polonya hudutlarına dayanırlar’

Austin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde Polonya’nın sonlarına savaştan kaçan on binlerce kişinin dayanabileceğine işaret ederek krizin tahlilinde diplomasi için hala vakit olduğunu, öte yandan ABD ve müttefiklerinin, Rusya’nın mümkün saldırısına karşı da hazırlıklı olduklarını kaydetti.

250 Abrams kelamı

ABD Savunma Bakanı görüşmede ayrıyeten, 250 Abrams tankının en çağdaş versiyonlarının Polonya’ya satışının planlandığını kelamlarına ekledi.

‘ABD ordusunun varlığını takdirle karşılıyorum’

Polonya Savunma Bakanı Blaszczak da Polonya’daki ABD askeri varlığına atıfta bulunarak “Rusya’nın niye olduğu kriz sırasında ABD ordusunun Polonya’daki varlığını takdirle karşılıyorum. ABD’nin takviyesi, Polonya’nın ve AB’nin güvenliğine bağlılığının en büyük kanıtıdır” tabirlerini kullandı.

Blaszczak, “Polonya ordusu hem ana vatanını birebir vakitte AB ve NATO’nun doğu kanadını savunuyor. Bu niçinle ABD’den gelen müttefik takviyesi bizim için kıymetli ve gerekli” diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Austin Polonya ziyareti sırasında Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafınca kabul edilecek ve bu ülkedeki ABD askerleriyle bir ortaya gelecek.