ABD liderliğini eleştiren yarbaya ‘akıl sıhhati muayenesi’ buyruğu

GarDaŞ

New member
ABD liderliğini eleştiren yarbaya ‘akıl sıhhati muayenesi’ buyruğu ABD ordusunda misyonlu Yarbay Scheller, yayınladığı görüntüde ABD ordusundaki başkanların Afganistan’dan çekilme konusunda başarısız olduğunu tabir etti. Scheller, “Üst seviye önderler bizi hayal kırıklığına uğrattı. ‘Biz bu işi batırdık’ diyemiyorlar” dedi. On binlerce kişi tarafınca izlenen ve paylaşılan görüntüde Scheller, Kabil Havalimanı’nın tahliyeler öncesi güvenlik çemberine alınmamasını da stratejik yanılgı olarak kıymetlendirdi. Scheller, en son yaptığı paylaşımda, üslerinin kendisine ‘akıl sağlığı’ için muayene olması konusunda buyruk verdiğini duyurdu.

‘Binlerce hayat kurtarılabilirdi’

Scheller, son yaptığı paylaşımda şu sözlere yer verdi:

“Sizi korkuttuysam özür dilerim. Ancak şunu bilin ki, hislerime karşın sözlerim her vakit dikkatle düşünüldü. İkincisi, evvelki gönderilerde açıklandıği üzere üst seviye başkanların hesap verebilirliği, askerlerdeki suçluluk yahut utanç hislerini ferdî danışmanlıktan daha fazla hafifçeletecektir. Binlerce hayat kurtulabilirdi. hiç bir yere gitmiyorum. Herkes sistemin yükünün üzerime çökmesinden korkuyor. Lakin sizin bilmediğiniz bir şey biliyorum, çökecek olan sistem, ben değilim. İstifamı veriyorum. Ben de çoğunuz üzere hayli korkuyorum. Fakat yürek dehşetin yokluğu değil, üstesinden gelme yeteneğidir. Günün sonunda, hesap verebilirlik ve dürüstlükle durursam sistem beni yenemez.”