ABD Eğitim Bakanlığı’ndan 5 eyalete maske soruşturması

GarDaŞ

New member
ABD Eğitim Bakanlığı’ndan 5 eyalete maske soruşturması Sivil Haklar Dairesinin (OCR) Cumhuriyetçi valilerin okullarda maske zorunluluğunu yasakladığı eyaletlerdeki okul yönetimlerine gönderdiği mektupta mevzuyla ilgili açıklamalar yer aldı. Kapalı alanlarda maske kullanması zorunluluğunun yasaklanmasının başta manileri niçiniyle sıhhat sıkıntıları yaşayanlar olmak üzere, öğrencileri Kovid-19’dan müdafaa konusunda tedbir almalarını engellediği açıklandı.

ABD Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, OCR’nin başlatmış olduğu soruşturmalarla Iowa, Oklahoma, Güney Carolina, Tennessee ve Utah eyaletlerinin engelli öğrencilere ayrımcılık yapılmasını engelleyen 1973 tarihindeki federal Rehabilitasyon Kanunu ve kamu kurumlarının engellilere ayrımcılık yapmasını yasaklayan 1990 tarihindeki Amerikan Engelliler Kanunu’na uygunluğunun denetleneceği açıklandı.

ABD Eğitim Bakanı Miguel Cardona, “Eyalet yöneticilerinin siyaseti, hizmet vermek için kelam verdikleri öğrencilerin sıhhatinin ve eğitiminin önüne koyması kabul edilemez” derken Bakanlığın tüm öğrencilerin şahsen eğitime ulaşım hakkının korunması için gayret edeceğini bildirdi.

OCR, mahkeme kararları niçiniyle maske mecburiliği yasaklarının uygulanamadığı Florida, Texas, Arkansas ve Arizona eyaletlerinde soruşturma yapılmadığını duyurdu.

Eğitim Bakanlığının soruşturmaları, ABD idaresinin okullarda maske kullanmasının şahsi bir tercih olması gerektiğini düşünen Cumhuriyetçi lokal idarelerle uğraşında yeni bir adım oldu.

ABD Lideri Joe Biden, geçen hafta Eğitim Bakanı Cardona’dan maske düzenlemelerini yasaklayan eyaletlere karşı tüzel çaba başlatmasını istemişti.