Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye’ye göç mutabakatına ait davet AB bildirisine benim gayretimle eklendi

GarDaŞ

New member
Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye’ye göç mutabakatına ait davet AB bildirisine benim gayretimle eklendi Miçotakis, tepe daha sonrası düzenlenen basın toplantısında “Sonuç bildirisinin, benim müdahalelerimin akabinde birinci versiyonuna bakılırsa hayli daha yeterli olmasından duyduğum memnuniyeti tabir etmek isterim. Türkiye’nin, 2016 AB-Türkiye Mutabakatı’na uymasına yönelik davet birinci metinde yoktu” diyen Miçotakis, Türkiye’ye yönelik bu davetin kesin metne kendi gayretiyle eklendiğini belirtti.

Miçotakis, bildiride, göçmen probleminin öbür gayeler için araç olarak kullanılmamasına yönelik atıfta bulunulduğuna dikkati çekerek bunun “hem Türkiye birebir vakitte Belarus örneği açısından geçerli olduğunu” tez etti.

Yunanistan’ın sistemsiz göçmen geçişlerini engellemek için Meriç Irmağı hududunda inşa ettiği duvarın masraflarını ulusal kaynaklardan karşıladıklarını lisana getiren Miçotakis, “bu tıp faaliyetlerin Avrupa fonlarından karşılanmaması için hiç bir niye olmadığını” söylemiş oldu.

Miçotakis, Avrupa’daki güç kriziyle birlikte Doğu Akdeniz’in güç açısından değerinin bir defa daha ortaya çıktığını belirterek Mısır’dan doğalgaz yahut elektrik temininin Avrupa’ya faydalı olabileceğini savundu.

Yunanistan’ın sarsıntı bölgesinde yer alması niçiniyle nükleer güç üretimine uygun olmadığını söz eden Kiryakos Miçotakis, bu güç üretimi için elverişli şartlara sahip ülkelerin isterlerse nükleer güç üretmelerine karşı olmadığını kelamlarına ekledi.