Usame Bin Ladin’in oğlu yıllar geçse de unutamadı! ‘Babamın kurbanlarından birisiyim’

Survivor

Member
Derleyen: Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – Konutta bulunan hizmetçilerden birisi yanına gelip babasının onun yanına çağırdığını söylemiş olduğinde olacaklardan habersiz biçimde bahçeye gerçek yöneldi. Dışarıya çıktığında dikkatini birinci çeken şey babasının yanında bulunan erkeklerin elindeki AK-47’ler oldu. Kısa müddet daha sonra bahçeye fazlaca sevdiği köpekleri getirildiğinde ise dünyası başına yıkıldı. Bir silahın canlılar üstündeki tesirini, beslediği köpekler üzerinde yapılan testlerle öğrendi. Dünya tarihinin en büyük terör hücumlarından biri olan 11 Eylül Saldırıları’nın mimarı olan Usama Bin Ladin’in çocuklarından birisi olan Ömer, çocukluk senelerında yaşadığı yıkıcı ve sarsıcı olayların tesirini üzerinden hiç bir vakit atamadı ve “Ben babamın kurbanlarından birisiyim” diyerek yaşananların kendisinde bıraktığı tesirleri tek tek anlattı.

Küçük yaşlardan itibaren kendisine silahlar hakkında daima bilgi verildiğini belirten ve bugün 41 yaşında olan Ömer Bin Ladin, babasının kimi erkeklerinın beslediği köpekleri silahları test etmek için kullandığını söylemiş oldu. Ömer Bin Ladin kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Onları gördüm. Silahlarını bana babamın bir arkadaşı tarafınca armağan edilen köpeğim Bobby üzerinde denediler. Bunu yaparken beni umursamadılar ve bunun babamın buyruğu olduğunu söylemiş olduler.”

hayatının büyük kısmını daima hareket halinde geçirdiğini söz eden Ömer Bin Ladin, “Çocukluğum gizlenerek ve bir yerden öbür bir yere taşınarak geçti. hiç bir vakit bir yere bağlanamadım” diyerek hislerini lisana getirdi.

GENÇ YAŞTA BABASININ YANINDAN AYRILDI

Usama Bin Ladin’in birinci eşinden olan dördüncü oğlu Ömer Bin Ladin, 1981 yılında doğdu. Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgal etmesinin akabinde başlayan direniş, çetin coğrafik şartlarıyla bilinen Afganistan’a büyük bir ‘mücahit’ göçü başlattı. El Kural bu biçimde bir atmosferde kuruldu. Usama Bin Ladin, 1992 yılında ABD tersi telaffuzları sebebiyle Suudi Arabistan’dan sürülüp Sudan’a yerleşti. ABD’nin baskısı sebebiyle 1996’da buradan da ayrılarak Afganistan’da gitti ve El Esas operasyonlarını yönetti. Ömer Bin Ladin bir mühlet daha sonra babasından farklı bir yolda yürümeye karar verdi ve bu biçimde bir ömrü daha fazla sürdüremediğini söyleyerek Usama Bin Ladin’in yanından ayrıldı.

Günümüzde hayatını sanatçı olarak sürdürmeye devam eden Ömer Bin Ladin, vakit zaman Avrupa kentlerinde açtığı sergilerle gündeme gelmeye devam ediyor.
Oğul Ladin, yaptığı tabloları 8 bin 500 sterlin (yaklaşık 190 bin lira) üzere fiyatlara satarak hayatını sürdürüyor. “Günden güne fazlaca ünlü bir sanatçı oldum” formunda konuşan Ömer Bin Ladin, Afganistan geçmişinden daha sonra en çok dağlar üzerinde çalışmayı sevdiğini tabir ederek, “Dağlar bana dokunulmaz olduğumu hissettirip inanç veriyor. Bu yüzden en çok onlarla çalışmayı seviyorum” diye konuştu.

Ömer Bin Ladin, 2006 yılında kendisinden 25 yaş büyük Jane Felix Browne ile evlendi. 51 yaşında olan ve daha evvel 5 sefer evlenen Browne, çabucak sonrasındadan Müslüman oldu ve ismini Zaina olarak değiştirdi. Günümüzde Fransa’nın kuzeyinde bulunan Normandiya bölgesinde yaşayan çift, İngiltere’ye yerleşmek için vize müracaatının sonuçlarını bekliyor.

‘BABAMA SÖYLEDİĞİMDE HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI’

hemen çabucak 15 yaşındayken babasının ‘mirasını’ sürdürmek için seçildiğini belirten Ömer Bin Ladin, “Babam hiç bir vakit benden El Kaide’ye katılmamı istemedi. Lakin işini devam ettirmek için beni seçtiğini söylemiş oldu” halinde konuştu. Ömer Bin Ladin, babasına bunu istemediğini dediğini anlatırken, “Ona bu biçimde bir hayata uygun olmadığımı söylemiş oldum. Bunu duyduğunda hayal kırıklığına uğradığını hissetim sözlerini kullandı.

Babasının yaptıklarını yanlışsız bulmadığını lisana getiren Ömer Bin Ladin, 11 Eylül taarruzlarından hemilk evvel babasıyla yollarını ayırdı. Ladin, “Tüm bunlar yaşanmadan evvel babama hoşça kal dedim ve yanından ayrıldım. Yanından ayrıldığım için hiç mutsuz görünüyordu” dedi. Ömer Bin Ladin, babası 2011 yılında Pakistan’da öldürülene kadar geçen müddette babasıyla hiç bir vakit görüşmedi.

‘DENİZE ATILDIĞINA İNANMIYORUM’

Babasının mevti hakkında konuşan Ömer Bin Ladin’in argümanları da pek çarpıcı. “Ona ne yaptıklarını bilmiyorum” diyen Ladin, “Öldürülüp denize atıldığını deklare ettilar lakin ben buna inanmıyorum. Bence yetkililerin görmesi için onu ABD’ye götürdüler” yorumunda bulundu. Ömer Bin Ladin, babasını hâlâ sevip sevmediği hakkında yöneltilen soruya is “Ne olursa olsun aile her vakit ailedir” biçiminde karşılık verdi. El Kaide’den ve babasından uzaklaşmasının akabinde yeni bir hayata adım atacağına ve sıkıntıları geride bırakacağına inandığını lisana getiren Ömer Bin Ladin, bu durumun kestirim ettiği üzere gelişmediğini ve ‘Bin Ladin’ ismi sebebiyle insanların kendisine şu an bile ön yargılarla yaklaştığını söylemiş oldu.

yaşamına devam etmek için ilaçlar alması gerektiğini belirten Ömer Bin Ladin, El Esas ile çevrili olan bir etrafta geçen çocukluğu sebebiyle yaşadığı travmaların ömrünü etkilediğini ve bu meseleleriyle hâlâ gayret ettiğini lisana getirerek ekledi:

“Tüm berbat anları unutmak için çabalıyorum. Bu hayli güç bir şey. Her vakit acı çekiyorsunuz.”