Telefonumun biçimi yok

Yiqido

New member
yaşamımızın bir modülü olan akıllı telefonların birbirinin neredeyse emsal olduğunu fark ettiniz mi? 30 bin liralık aygıt ile 3 bin 500 lira ösöylemiş olduğinizin imgesi neredeyse birebir. elbette ki sürat, hafıza, manzara kalitesi, performans üzere teknik özellikleri açısından ortalarında uçurum olabilir. Aygıtların hangi marka olduğunu anlamak için yakından bakmanız gerekiyor. Teknoloji şirketlerinin çıkardığı bütçe dostu, orta ve üst segment aygıtları kendi kategorileri ortasında ayırt etmenin imkânı yok üzere bir şey.

SADECE TEKNİK BİLHASSA FARKLILAŞIYOR

Özellikle son 10 yıldır tüm modellerde tıpkı durum kelam konusu. Tuşlu ve dokunmatik telefonların birinci periyotlarında tüketicilerin farklı biçimlerine bakılırsa telefonlar görmek mümkündü. Çok renkli, farklı dizaynlara sahip telefonların yerini günümüzde siyah, gri ve mavi skalasından telefonlar aldı. Aygıtlarda performans değer kazandıkça, usulü ve biçimi kıymetini yitirdi desek yeridir. Artık yalnızca teknolojik özellikleri ve kaç inç olduğundan bahsediyoruz.

ÜRETİM SİSTEMLERİ BİRBİRİNİN AYNI

Bu durumun en değerli sebebi ise teknoloji dünyasında üretim tekniklerinin birbirine benzemesi olarak gösteriliyor. Örneğin uzunca bir devirdir Uzakdoğu ülkeleri çip başta olmak üzere cep telefonu, tablet ve bilgisayarlar yedek modüllerinin ana tedarikçisi durumunda. Birfazlaca şirket kendi modellerini tasarlayıp üretirken farklı modüllerini tıpkı merkezden alıyor. Anakart, anten, batarya, dahili flaş, dahili hoparlör, dahili kamera, dahili mikrofon, ekran, kasa, sim kart yuvası, soket, titreşim motoru, tuş ekibi, joystick üzere kesimlerin tümü misal üretim tekniklerine sahip.

AMAÇ MALİYETİ DÜŞÜRMEK

Örneğin kullandığınız aygıtın özellikleri farklı olsa da üretim merkezleri neredeyse tıpkı. Teknoloji geliştikçe birbirine benziyor, maliyetleri düşürmeye çalışan şirketler ise ucuz iş gücü, uygun yatırım ve üretim tekniklerinin olduğu yerlerden kesimlerini alıyor.

YEDEK KESİMİN MERKEZİ UZAK DOĞU

Uzun bir periyot Apple, Nokia, General Mobile üzere şirketlerin modelleri Uzak Doğu ülkelerinden üretilip dünya pazarlarına dağıtıldı. Pandemi daha sonrası yaşanan dertlerde üretim merkezleri farklı bölgelere yanlışsız kaysa da hâlâ maliyetleri düşürmek için emsal yerlerde üretilen modüllerle birleştirilen telefonlardan kelam edebiliriz. Ayrıldıkları nokta ise manzara kalitesi, sürat ve yazılım özellikleri olarak karşımıza çıkıyor.

RENKLİ KAPAK İLE KİŞİSELLEŞTİR

Öte yandan, telefonlarımızı şahsileştirdiğimiz yani bizi yansıttığını düşündüğümüz tek şey ise kapaklar. Cep telefonu kılıfı iktisadı, modellerin birbirinin birebiri ve sıkıcılığı niçiniyle önemli bir gelişim ortasında. Telefonlar bizi yansıttığı ölçüde artık kılıfları günlük ruh halimize bakılırsa değiştirip, giydiğimiz kıyafetin rengine uyumlu olanı takabiliyoruz. özetlemek gerekirsesı, telefonlarımızın tekdüze imgesinden birbirinden renkli kılıflarla kurtuluyoruz. Bunun farkında olan telefon üreticileri ve yan sanayii firmaları birbirinden farklı kapakları daima piyasaya sürüyorlar.